Wyposażenie samochodu

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Wyjezdzając do Niemiec w co muszę miec wyposażony samochód?

[ wiadomość edytowana przez: romko dnia 2009-08-15 20:41:05 ]
  
 
Na pewno apteczkę z numerem DIN najlepiej kupić w Aso
Kamizelki dla każdej osoby w aucie i całe to wyposażenie dodatkowe musi znajdować się w schowkach NIE w Bagażniku

Do tego się czepiają czasem ale według prawa

"policja drogowa nie ma prawa nakładania mandatu na kierowców samochodów zagranicznych, wyposażonych zgodnie z wykazem wynikającym z rodzimego prawa o ruchu drogowym, ale niewystarczająco z punktu widzenia kraju, przez który przejeżdżają." wg. Konwencji wiedeńskiej
  
 
A co z gasnicą?
Oraz czy można wwozic w karnistrze 10 litrowym benzynę do Niemiec

[ wiadomość edytowana przez: romko dnia 2009-08-16 11:38:44 ]
  
 
No gaśnica raczej powinna mieć ważny przegląd
  
 
Jeżeli masz hak a nic nie holujesz, to musisz go albo zdemontować albo założyć na niego czerwony kapturek.

BTW: polskie prawo nie mówi że gaśnica w samochodzie ma mieć ważny przegląd
  
 
Kapturek lub czerwona szmatka tylko kiedy hak wystaje ponad 30cm poza obrys fury.
mutra podaj mi jakiś link do szczegółów odnośnie tego co piszesz o gaśnicy.
  
 
a ja za to nic nie slyszalem o tym ze trzeba miec dla kazdego kamizelke , i ze musi byc w schowkach (jakies paragrafy?)-gasnicy nietrzeba miec!
a paliwo tylko w pojemnikach do tego przystosowanych
  
 
.
Cytat:
mutra podaj mi jakiś link do szczegółów odnośnie tego co piszesz o gaśnicy

To akurat czytałem w którymś "motorze" i potem sobie sprawdziłem w kodeksie. Jest mowa o obowiązkowej gaśnicy ale nie ma ani słowa o tym że ma mieć ważny przegląd.
  
 
znalezione w sieci:

"Obowiązujące aktualnie przepisy nie dają podstaw prawnych do kontrolowania daty ważności gaśnicy znajdującej się na wyposażeniu pojazdu. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003r. Nr 32, poz. 262) wymienia w par. 11 ust.1 elementy obowiązkowego wyposażenia pojazdu: m.in. pojazd samochodowy wyposaża się: "pkt.14 w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla". Zgodnie z treścią art. 66 ust.2 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. (Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz. 515 - tekst jednolity) urządzenia i wyposażenie pojazdu, w szczególności zapewniające bezpieczeństwo ruchu i ochronę środowiska przed ujemnymi skutkami używania pojazdu, powinny być utrzymane w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie. Inny akt prawny, w którym uregulowana jest kwestia kontroli wyposażenia pojazdu w gaśnicę, to Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 7.09.1999r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów przy tym stosowanych (Dz. U. z 1999r. Nr 81, poz. 917). Rozporządzenie to określa wykaz czynności kontrolnych oraz metody i kryteria oceny stanu technicznego pojazdu. Zgodnie z nim badanie gaśnicy samochodowej wykonywane jest poprzez oględziny, a podstawowym kryterium uznania stanu technicznego pojazdu za niezadowalający jest brak gaśnicy (pkt 1.2 załącznika nr 1 do rozporządzenia).

Jakkolwiek przepisy nie obligują kierujących do dokonywania okresowej kontroli sprawności gaśnicy znajdującej się na wyposażeniu pojazdu, to wydaje się, że zasadną jest okresowa konserwacja i sprawdzenie gaśnicy, aby w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba jej użycia, zadziałała ona sprawnie i skutecznie."

Czyli jednak nie trzeba mieć przeglądu gaśnicy, ale ma być ona sprawna.. hmm.. ciekawe .. no i jak to sprawdzić
  
 
nacisnąć dźwignię Ja mam 2kg Glorie a legalizacje (9pln) robię co rok.
  
 
Cytat:
Czyli jednak nie trzeba mieć przeglądu gaśnicy, ale ma być ona sprawna.. hmm.. ciekawe .. no i jak to sprawdzić



Konserwator u którego legalizację gaśnicę robi bardzo prosty test.
Stuka dnem gaśnicy o chodnik i następnie przechyla ją w dwie strony. Jeżeli słychać przesypujący się wewnątrz proszek to gaśnica jest sprawna i przykleja metryczkę.