Częste przenoszenie CB-Radia.

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam,

Planuję zakup CB-Radia Uniden PRO 520XL z jakąś krótką anteną.

Ale mam wątpliwości co do cb-radia z racji tego iż bardzo często jeżdżę różnymi samochodami. Powiedzmy, że co miesiąc jeżdżę innym autem i pytanie moje dotyczy tego, czy za każdym razem będę musiał stroić antenę do radia albo antenę do samochodu, czy raz zestrojona antena przy przenoszeniu całego zestawu do innego auta nie straci swoich właściwości...

Czekam na jakieś rady.
  
 
antene zawsze stroimy do miejsca zamocowania NIE do radia.Zmienajac samochody zestaw CB bedzie dzialal moze tylko troche ( mniej )efektywnie.Aby ta efektywnosc byla optymalna nalezy stroic antene do nowego miejsca (po kazdej zmianie auta)lecz jest to klopotliwe.Radio nie powinno uszkodzic sie gdy nie zestroimy slyszec tez bedziemy gdzie jest suszarka tylko moze troche mniej .wiec jako anty misiek to strojenie mozemy sobie darowac choc osobiscie tego nie popieram ale znam zycie
  
 
Jeśli nadawać będziesz krótko, to z radiem nic sie nie stanie.
Niektore anteny ( równiez magnesowe ) pracują bardzo szeroko i praktycznie nawet nie trzeba ich stroic ale powinno sie je stawiać na srodku dachu.
  
 
Cytat:
2010-01-02 15:19:19, zp pisze:
... pracują bardzo szeroko i praktycznie nawet nie trzeba ich stroic ale powinno sie je stawiać na srodku dachu.


małe sprostowanie - nie na środku dachu lecz środku pojazdu - tak mówi teoria, gdyż cały pojazd jest traktowany jako sztuczna ziemia dla anteny, a nie tylko dach.
Np. środek dachu poczciwego "malucha" ma się nijak do środka pojazdu, ale środek dachu większości "sedanów" będzie prawie środkiem pojazdu.

Dlaczego to jest tak istotne?

Chodzi o charakterystykę promieniowania anteny, czyli najlepszy efekt dookólny uzyskamy przy montażu anteny na środku pojazdu (z pewnymi sporadycznymi wyjątkami).