Zmiana w umowie kupna-sprzedaży samochodu

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Jest tego typu problem:
Pan Kowalski junior kupił sobie samochód. Po prawie roku jeżdżenia (na numerach poprzedniego właściciela), stwierdził,że z różnych przyczyn osobistych nie może ( nie chce) samochodu zarejestrować na siebie. Postanowił więc, że właścicielem auta będzie jego ojciec-pan Kowalski senior, a on- Kowalski junior będzie współwłaścicielem. Jak to przeprowadzić w sposób zgodny z prawem???. Przerobienie umowy i wpisanie dwóch kupujących nie wchodzi w rachubę, kontaktu ze sprzedającym już nie ma. Jest jakiś mądry sposób na to
  
 
darowizna połowy samochodu na ojca?
Ja robiłem na odwrót, bo byłem współwłaścicielem, a chciałem żeby jedynym właścicielem był tata. Przy tym stopniu pokrewieństwa nie płaci się podatku (chyba do ok.20 tys zł wartości samochodu).

Pozdr.
  
 
Było już to tutaj poruszane.
Wystarczy poszukać.
Dokładnie opisywane było co i jak w Wydziale Komunikacji i w Skarbówce.
Sam osobiście wrzucałem na serwer umowę darowizny
  
 
tylko darowizna

nie próbuj nic przerabiać starej umowy - bo za fałszerstwo oberwiesz!!!!
  
 
W wydziale komunikacji mówisz ,że chcesz zarejestrować na siebie i ojca , dają do wypełnienia kwitek i według danych z kwitka rejestrują samochód.
Nie pamiętam dokładnie jak się nazywa ten kwitek ,ale w wydziale komunikacji przeważnie mają je pod ręką.

Przerabiałem to 5lat temu rejestrując też na żonę jako współwłaściciela.
  
 
Cytat:
2010-04-26 22:14:03, slawekk pisze:
W wydziale komunikacji mówisz ,że chcesz zarejestrować na siebie i ojca , dają do wypełnienia kwitek i według danych z kwitka rejestrują samochód. Nie pamiętam dokładnie jak się nazywa ten kwitek ,ale w wydziale komunikacji przeważnie mają je pod ręką. Przerabiałem to 5lat temu rejestrując też na żonę jako współwłaściciela.

Tak, ale z żoną jest inaczej.
W tym przypadku wypełniasz oświadczenie, że samochód nabyłeś będąc już w związku małżeńskim i finito.

W przypadku Ojca trzeba to zrobić poprzez darowiznę połowy samochodu.
  
 
Cytat:
2010-04-26 20:05:56, sweeper23 pisze:
tylko darowizna nie próbuj nic przerabiać starej umowy - bo za fałszerstwo oberwiesz!!!!



To nawet nie wchodziło w rachubę. Pomijając różne aspekty moralne , to przy zawieraniu ubezpieczenia, ubezpieczyciel kseruje umowę.

Znalazłem w necie wzór umowy darowizny i odpowiedniego pita. Tylko czy przy pierwszym pierwszym stopniu pokrewieństwa i wartości darowizny nie przekraczającej 1000zł trzeba go składać w US??
  
 
Składać nie trzeba.
Ale lepiej zgłosić.
Ja z umową darowizny i odpowiednim PITem poszedłem do skarbówki.
Pani chciała też dowody obydwu stron.
Później wstawiła stempel ZWOLNIONY Z OPŁATY SKARBOWEJ.

Lepiej od razu podjechać i zgłosić niż później być wzywanym.