Ile mam mocy rms w radiu?? Bardzo pilne!!

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam,

mianowicie mam taki problem,
w moim essim mam radio pionnera, niestety jeszcze kasetowe
ale nie chce sie z nim rozstawac, ma moc 4x40w, teraz pytanie i le ma rms na kanal, nigdzie na obudowie takiego info nie ma,

bede wdzieczny za podpowiedz,

a potrzebne jest mi to, bo kumpel ma do zbycia glosniki, nowe o mocy 130, a 70 rms, i chcialbym sie dowiedziec czy to radio to uciagnie?????

dzieki, pozdrawiam
  
 
Spokojnie możesz podłączać, radio pociągnie tą moc, jedynie bedą charczały jak pogłośnisz sobie
  
 
z 17-18W RMS-u radyjko bedzie mialo.
  
 
ok, wielkie dzieki za info

pozdrawiam

lece do garazu... wiuuuuuuuuu
  
 
Cytat:
2010-05-13 22:48:58, mefis22 pisze:
z 17-18W RMS-u radyjko bedzie mialo.

sorrki ale skad wiesz ze akutat tule bedzie mialo ? nie podal kolega nawet modelu radia ma 4x17-18 czy na calosci?
  
 
Cytat:
2010-05-14 08:12:15, groobyg2 pisze:
sorrki ale skad wiesz ze akutat tule bedzie mialo ? nie podal kolega nawet modelu radia ma 4x17-18 czy na calosci?



ale kolega podał, że ma 4x40W max... więc nie wiem co ty chcesz jeszcze??
  
 
zgadzam sie, podal 4x40w ale jak wtedy mefis22 obliczyl to 17-18w RMS??
  
 
hej, nie wazne,

mialem okazje zaintalowac te glosniki i sie okazalo ze na moim radiu nie wyciagaja pelnej mocy

nic, czas najwyzszy chyba poszukac nowego radia. . .


dzieki za info wszystkim i pozdrawiam z ten "przepiekny"
majowo niedzielny poranek
  
 
Cytat:
2010-05-14 08:26:09, groobyg2 pisze:
zgadzam sie, podal 4x40w ale jak wtedy mefis22 obliczyl to 17-18w RMS??


Mefis22 zapewne strzelił te 17-18W i zapewne niewiele się pomylił, choć osobiście stawiałbym na mniejszą moc rms na wyjściu.
Trudno obliczyć faktyczną moc końcówek dysponując tylko zapisem 4x40W, bo nie wiadomo co to są za watty, jak producent to obliczył, generalnie same niewiadome, ale napewno i to wszyscy zorientowani w temacie wiedzą że żadne radio samochodowe nie dochodzi do takich mocy rms bez przetwornicy, a Ty, groobyg2, że tak powiem czepiasz sie

pataj18 jakiego radia byś nie wsadził, to i tak nie zagra jak powinno. Niestety, ale do głośników mających 70W rms potrzebny jest wzmacniacz, oczywiście pod samym radiem też zagrają, ale żeby pokazały na co je stać trzeba je odpowiednio "nakarmić" watami.

Głośniki pod same radio powinny mieć około 20-40W rms, wtedy można mówić o "dopasowaniu" choć to i tak za duże słowo.
i pamiętajmy, że radia z napisem 4x50W mają w rms około 25-27W max, a zakładając że słyszalne zniekształcenia zaczynają się już od około 3/4 odkręcenia potencjometra wywnioskować można że korzystamy z powiedzmy 15W w takim radiu, więc gdzie jest sens podpinac pod to głośniki 70W?
To tak jakby kupić sobie auto rozpędzające się do 300km/h a jeździć nim po polnych drogach, po prostu szkoda wydanych pieniedzy

Ps. pozdrawiam brać
  
 
z tego co pamiętam, maksymalna moc osiągana w radioodtwarzaczach samochodowych to 4x23W RMS.

Co do twojego radia jeśli nie masz dokumentacji, określ najprościej jak się da:

Jeśli na radiu masz bezpiecznik 10A to liczysz teoretyczną maksymalną moc jaką można uzyskać przy pomocy takiego prądu:

12V x 10A = 120W

Weż pod uwagę, że wzmacniacz w radiu jest w miarę dobrej klasy, więc dajemy mu sprawność dla głośników o impedancji 4Ohm na poziomie 70% (reszta leci w ciepło):

120W x 70% = 84W
84W/4 = 21W na kanał

Odejmując niewielki pobór prądu przez resztę urządzeń w radiu (tuner, panel, podtrzymanie pamięci):

- Można przyjąć maksymalnie 20W na kanał.

Rozważania są czysto teoretyczne, ale z braku dokumentacji można je przyjąć za akceptowalne.