Ubezpieczenie, na innego właściciela.

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Otóż, mam takie pytanko. Czy jest możliwe ubezpieczenia pojazdu bez przerejestrowania na siebie.? Kupiłem autko, skończyło się ubezpieczenie. poprzedniego właściciela nie znam. Umowę Kupna-Sprzedażny oczywiście mam. Czy jest to możliwe?
  
 
Jak masz umowę kupna-sprzedaży to Ty jesteś właścicielem pojazdu i normalnie możesz kupić ubezpieczenie na siebie.
  
 
Nie rozumiem tendencji do nie przerejestrowywania pojazdów - co Ci to daje?
Generalnie ubezpieczyciel nie może odmówic podpisania umowy OC, gdyż jest ono obowiązkowe. Przynosisz umowę kupna-sprzedaży i dowód rejestracyjny pojazdu, i na tej podstawie spisywana jest umowa OC.
  
 
a ja tylko dodam że jak ktoś w Ciebie przywali to możesz nie dostać odszkodowania ponieważ nie masz przerejestrowanego na siebie auta.
  
 
kupisz sobie oc bez problemu, ale za nie przerejestrowanie samochodu w terminie grozi zabranie dowodu i skierowanie sprawy do sądu lub mandat do 500 zł
  
 
bez przesady, większość moich znajomych jeździ bez przerejestrowania dopóki nie sprzedadzą auta i nigdy nie było problemów z tego tytułu.

masz jakąś podstawę prawną?
  
 
podstawa prawna do zabrania dowodu jest prawie o ruchu drogowym, chyba art. 132, skierowanie sprawy do sądu lub mandat jest w kodeksie wykroczeń, art 97 jeśli dobrze pamiętam
  
 
Cytat:
2012-06-27 13:45:33, shadk-k pisze:
(...) masz jakąś podstawę prawną?


Ustawa Prawo o ruchu drogowym - art. 78:
"1. W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy
właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i
kartę pojazdu, jeżeli była wydana.
1a. W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu czasowo wycofanego z
ruchu dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi decyzję o
czasowym wycofaniu pojazdu i kartę pojazdu, jeżeli była wydana.
2.Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie
nieprzekraczającym 30 dni starostę o:
1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;
2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.
3. Zdarzenia, o których mowa w ust. 2, są dokumentowane w karcie pojazdu; odpowiednich wpisów dokonuje starosta."


co do kar:
Kodeks wykroczeń - art. 97:
"Kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych, podlega karze grzywny do 3.000 złotych albo karze nagany."

  
 
Umowe OC może wykupić dla naszego auta każdy, kto ma nawet podpisaną z nami umowę użyczenia auta choćby na 1 dzień, gdyż w myśl przepisów jest wtedy posiadaczem auta.

OC dotyczy posiadaczy auta, a nie właścicieli.

Jeśli ktoś ma zniżki 60% możemy mu użyczyć (na papierze) samochód na czas zawarcia umowy OC, a później cieszyć się z posiadania ubezpieczenia
  
 
no prosze, nawet o tym nie wiedzialem.. zwracam honor
  
 
3 tys zł? ;D Tak samo jak i u mnie. Znam parę osób które śmigają na innym dowodzie i nigdy nie mieli żadnych problemów. I to nie jedno auto.. Ale dziękuje za odpowiedzenie na moje pytanie z związku z tym ubezpieczeniem
  
 
Cytat:
2012-06-27 14:25:28, luckyboy pisze:
Jeśli ktoś ma zniżki 60% możemy mu użyczyć (na papierze) samochód na czas zawarcia umowy OC, a później cieszyć się z posiadania ubezpieczenia

Niestety nie. Jesli ktos ma60% a ja mam 20% i kupuje od tegodelikfentaauto razem z oc to musze zapłacic różnice bo w przypadku wypadku bedzie problem z wydebieniem kasy.
Tak samo mało kto wie zebez waznego przegladu firma nie wypłaca kasy tak samo przy braku prawka ispowodowaniu wypadku.
Tylko ze w pierwszymwypadku policja sie niedopierdzieli
  
 
Cytat:
2012-06-27 17:43:36, MaxiKing pisze:
Niestety nie. Jesli ktos ma60% a ja mam 20% i kupuje od tegodelikfentaauto razem z oc to musze zapłacic różnice bo w przypadku wypadku bedzie problem z wydebieniem kasy. Tak samo mało kto wie zebez waznego przegladu firma nie wypłaca kasy tak samo przy braku prawka ispowodowaniu wypadku. Tylko ze w pierwszymwypadku policja sie niedopierdzieli




uzyczenie auta to nie kupno.

przeczytaj jeszcze raz co napisal luckyboy.
  
 
Jak rozumiesz uzyczyc na papierze?
Cytat:
2012-06-27 14:25:28, luckyboy pisze:
użyczyć (na papierze) samochód na czas zawarcia umowy OC, a później cieszyć się z posiadania ubezpieczenia


A kolega moze smiało wykupic oc. Chodziło mi o to zeby kozystac z oc poprzedniego własciciela to trzeba zapłacic różnice.
Zeby miec tańsze oc wystarczy podac daną osobe co ma 60% sporo latek prawko jako 2 osobe która bedzie kozystac z auta i tyle. Nietrzeba robic nawet z niej współwłasciciela
  
 
To jest raczej odpowiednie miejsce na moją sprawę

W październiku zeszłego roku sprzedałem Fiata Cinquecento jakieś firmie zajmującej się naprawą samochodów. Jakieś tydzień temu przysłano mi dowód rejestracyjny tego pojazdu z informacją że został znaleziony w pewnej firmie, zadzwoniłem tam i odebrał ochroniarz i potwierdził to. W dowodzie nic nie było ubezpieczenia i przeglądu który był na dodatkowej kartce. Wygląda na to że samochód jest nadal na mnie. Auto zgłosiłem po sprzedaży zaraz do WK podbili mi na umowie pieczątkę wszystko dalej mam.

Byłem z tym dowodem w WK i powiedzieli mi że mam go oddać obecnemu właścicielowi

Co według was powinienem zrobić??
Bo tak po prostu oddać tego dowodu to mi się nie widzi
  
 
Teraz zakumałem.Ja bym go podarł Jak posiadasz umowe sprzedazy auta to to jest problem nowego własciciela.

[ wiadomość edytowana przez: MaxiKing dnia 2012-06-27 18:27:00 ]
Jak kiedys sprzedałem autko i nowy wlasciciel wzioł tylko umowe spisana ze mna, a tych poprzednich nie ( auto ni było na mnie) po tygodniu dzwoni do mnie z urzedu i błagalnym glosem prosił o poprzednie umowy bo niemoze auta zarejestrowac.
Jak bym był swinią powiedzial bym ze niemam i co wtedy by było? Płacz i zgrzytanie zębów

[ wiadomość edytowana przez: MaxiKing dnia 2012-06-27 18:33:35 ]
  
 
Luckyboy napisał, że OC dotyczy posiadaczy auta, więc ja rozumiem, że jeśli komuś go użyczę z kończącym się OC i ten ktoś wykupi nowe to później muszę to OC przenieść na siebie, żeby np. nie mieć problemów przy wypłacie odszkodowania i w tym momencie każda ubezpieczalnia robi tzw. rekalkulację składki i jeśli moje zniżki są mniejsze to muszę dopłacić różnicę.

Chyba, że jest inaczej i ktoś może mi to wytłumaczyć?

Co do tematu oczywieście można wykupić ubezpieczenie. Umowa OC jest sporządzona na Ciebie i numery z dowodu. Jeśli przerejestrujesz auto na siebie to idziesz do agenta tej samej ubezpieczalni gdzie masz to OC i dostaniesz aneks do umowy że zmienił się nr rejestacyjny.
  
 
Dokładnie tak.
  
 
Cytat:
2012-06-27 18:36:20, Pele19m pisze:
Luckyboy napisał, że OC dotyczy posiadaczy auta, więc ja rozumiem, że jeśli komuś go użyczę z kończącym się OC i ten ktoś wykupi nowe to później muszę to OC przenieść na siebie, żeby np. nie mieć problemów przy wypłacie odszkodowania i w tym momencie każda ubezpieczalnia robi tzw. rekalkulację składki i jeśli moje zniżki są mniejsze to muszę dopłacić różnicę. Chyba, że jest inaczej i ktoś może mi to wytłumaczyć?



USTAWA

z dnia 22 maja 2003 r.

o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

(Dz. U. Nr 124, poz. 1152)

Art. 31 ust. 4

W razie zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przez posiadacza pojazdu mechanicznego niebędącego właścicielem tego pojazdu, prawa i obowiązki tego posiadacza, wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia, przechodzą na właściciela pojazdu mechanicznego z chwilą, gdy posiadacz utracił posiadanie tego pojazdu na rzecz właściciela. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że właściciel pojazdu mechanicznego wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia przejścia posiadania pojazdu na rzecz właściciela. W razie wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni od dnia przejścia posiadania pojazdu mechanicznego na rzecz właściciela.

A co do odszkodowania:

Sytuacja prawna (prawa i obowiązki) ubezpieczającego i ubezpieczonego jest ukształtowana odmiennie. Na ubezpieczającym ciąży obowiązek zapłaty składki, od którego to obowiązku jest zwolniony ubezpieczony, który posiada z kolei ustawowe uprawnienie żądania świadczenia ubezpieczeniowego wprost od ubezpieczyciela, chyba że w umowie uzgodniono inaczej. W braku odmiennej umowy odszkodowanie lub należne świadczenie przysługuje osobie trzeciej bezpośrednio od ubezpieczyciela. Umowa może jednak przewidywać, że uprawnionym do odbioru świadczenia jest ubezpieczający, który następnie zobowiązany będzie do przelewu na ubezpieczonego wierzytelności wobec ubezpieczyciela lub do przekazania uzyskanego od ubezpieczyciela świadczenia, co określa się mianem pośredniego ubezpieczenia na rzecz osoby trzeciej

Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 16 maja 2008 r., Sygn. akt X Ga 70/08, niepublikowany.


[ wiadomość edytowana przez: luckyboy dnia 2012-06-27 22:07:40 ]
  
 
Dzięki Luckyboy, myślę że niewielu wiedziało o takim czymś. Jeszcze tylko przydałoby się napisać jakie są warunki zawarcia takiej umowy przez posiadacza - niewłaściciela i mamy komplet

Bo z tej ustawy nie wynika, że miałbym mieć na papierze, że jestem posiadaczem. Z drugiej strony w dowodzie rejestracyjnym na ostatniej stronie są dane posiadzacza/właściciela, więc może tam musi to być wpisane?