Awaria Klaksonu - Lada Kalina

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam, kolejna usterka się pojawiła i tym razem padło na klakson. Co prawda używałem go bardzo rzadko ale dziś gdy chciałem go użyć 2 razy się udało a potem odmówił posłuszeństwa i słychać było tylko cykanie przekaźnika. . .
No cóż, zdarza się, pomyślałem że padł przekaźnik bo tak jak w przypadku kierunkowskazów gdy kiedyś padły, przekaźnik tykał ale nic się nie działo, jednak tym razem to nie to, wymieniłem przekaźnik a klakson nadal milczy.

Bezpiecznik sprawny
Przekaźnik sprawny (tyka)

Gdzie szukać dalej?

Pozdrawiam
  
 
No to kolej na sam klakson. Sprawdź czy dociera do niego napięcie, jeżeli tak, to sam klakson do wymiany

-----------------
АвтоBA3 непобедим, скрутим, склеим, полетим
  
 
Niestety, nie ma napięcia na klaksonie.
  
 
No to teraz sprawdź czy dochodzi napięcie do przekaźnika i czy wychodzi z przekaźnika.

-----------------
АвтоBA3 непобедим, скрутим, склеим, полетим
  
 
Do przekaźnika napięcie dochodzi, z przekaźnika wychodzi. Zaczyna się robić ciekawie.
Kabel do klaksonu jest cały aż do kabiny.

[ wiadomość edytowana przez: Leopard74 dnia 2019-10-31 16:42:41 ]
  
 
No to sprawdź czy jest napięcie na kablu, tuż przed klaksonem

-----------------
АвтоBA3 непобедим, скрутим, склеим, полетим
  
 
Coś źle robię bo dziwne wyniki dostaję, we wtyczce od klaksonu nie pokazuje napięcia, na kablu przed wtyczką napięcie jest ale tylko 5.8V , na kablu przy wyjściu z kabiny jest napięcie 9.8 V na przekaźniku 12.6V...

Czyżby okablowanie do wymiany? Czy multimetr

Edycja:
Aczkolwiek klakson martwy, charczy po podpięciu bezpośrednio a nie trąbi i jest bardzo cichy.


[ wiadomość edytowana przez: Leopard74 dnia 2019-10-31 20:27:02 ]
  
 
Najlepszy multimetr w takich przypadkach, to zwykła żarówka. Bo volty mogą być, a ampery nie.

-----------------
АвтоBA3 непобедим, скрутим, склеим, полетим
  
 
Padł klakson przez pęknięte przewody .
Przewody wymienione a klakson skrzeczy więc nowy do kupienia, teraz tylko się zastanawiam jaki?
Fabryczny w Kalinie jest taki jak by to ująć delikatny albo mój był zepsuty od początku, może ktoś by polecił jakiś klakson który pasował by w miejsce fabrycznego ale wydobywał by nieco głośniejszy dźwięk? Rzadko używam klaksonu ale chcę mieć to trąbnięcie w razie czego

Oryginalnie miałem klakson 2110–3721010.
Z tego co patrzyłem jest to ten sam co w Nivie, 110 i Samarze 2.

Co polecicie?

Pozdrawiam

[ wiadomość edytowana przez: Leopard74 dnia 2019-12-06 21:31:33 ]
  
 
Kup na szrocie od zachodniego, będą i tanie i dobre.

-----------------
АвтоBA3 непобедим, скрутим, склеим, полетим
  
 
Kundlenie Lady, no nie wierzę własnym oczom

-----------------
Były
Łada 2105 r.1983
Łada 2101 r.1986
Łada Samara 2109 r.1990
Jest
Wrak Łada 2105 r. 1986
  
 
> Padł klakson przez pęknięte przewody .

Że jak?
  
 
Cytat:
2019-12-06 23:39:22, andrzej_krakow pisze:
Kundlenie Lady, no nie wierzę własnym oczom



Andrzej, to tylko Kalina. To nie 2105,czy nie daj boże 2103. Więc jak będzie zamontowany Bosch, to tylko na korzyść

-----------------
АвтоBA3 непобедим, скрутим, склеим, полетим
  
 
Cytat:
2019-12-06 23:42:33, Kamil_H pisze:
> Padł klakson przez pęknięte przewody . Że jak?



Nie mam pojęcia, może zbieg okoliczności ale prędzej uwierzę że kalakson zaczął "charczeć" przez pęknięte przewody niż że przewody zaczęły pękać przez klakson
  
 
Podejrzewam, że jak przewody były uszkodzone, to klakson zarósł mchem z powodu nieużywania. Dlatego warto na kogoś raz w tygodniu natrąbić

Btw, na klaksonie jest taka mała śrubką, która się go reguluje. Klakson działa tylko w niewielkim zakresie ustawienia tej srubki.
  
 
Pokręcenie pomogło ale nie spodziewałem się że ten zakres będzie aż tak wąski....
To jest tylko pół obrotu gdzie trąbi