[OGÓLNE] Jak mieszanka za bogata to zapłon przyspiesza?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam
Tak rozmyślam i mi się już zaczyna mieszać.
Kiedyś rozmawialiśmy o korektorze liczby oktanowej (przyspieszał zapłon), ale w sumie marne efekty naszych rozmów.
A teraz tak (kombunuję coś i chcę się upewnić): czy jeśli komp nie miałby wpływu na wtryskiwacz(e) to w przypadku zbyt bogatej mieszanki przyspieszyłby zapłon?


[ wiadomość edytowana przez: Kalor dnia 2009-12-11 23:20:04 ]
[ powód edycji: Dostosowanie tematu do nowego regulaminu ]
  
 
Bez kompa raczej sie nic nie zrobi.
Ta cholerna skrzynka sobie wszytsko przelicza......
Oktanki raczej wplywają na jakość spalania dawki. Można powiedzieć ze bogata mieszanka spala się przy normalnych natsawach nieco wcześniej.

  
 
Ogolnie rzecz bioraca, w malutkim epromie zapisane sa trzy tablice(mapy): zaplonu, wtrysku (jego czasu) i paliwa (tego dokladnie nie znam, ale sadze, ze chodzi o ilosc lub jego cisnienie). Oprocz tego w pewnym stopniu komputer przelicza te wartosci i dokonuje korekty - na podstawie odczytow czujnik cisnienia bezwzglednego, temperatury, przeplywu powietrza. Przy zaplonie najwazniejsze sa czujniki cisnienia, predkosci obrotowej oraz czasami (np. RS Turbo) spalania stukowego.

I teraz, o ile EEC (a tego nie wiem) ma takie mapy to teoretycznie mozliwa jest korekcja zaplonu wzgledem dawki paliwowej.

Ale... dokladnie odpowiem Ci na to pytanie jak skonsultuje sie z poznanym niedawno gosciem, ktory zajmuje sie chiptuningiem w Kraku. Ale to dobpiero chyba w czerwcu bedzie.

Aha, Chasmo, moze chcialbys pobawic sie w projekt Megasquirt?? Taki fajny stand-alone. Koszt zlozenia okolo 350 zl. Mozna dokonywac duzych korekcji. Poszukaj o tym w necie.

Aha i jeszcze jedno. Nie wie ktos, gdzie i za ile mozna kupic 4 wtryskiwacze gazu w fazie gazowej?? Mam zamiar zrobic wlasny wtrysk gazu na Megasquircie. Moznaby po lekkich przerobkach stosowac nawet w gaznikowcu.
  
 
Cytat:
2004-04-15 23:08:06, toradek pisze:
Ogolnie rzecz bioraca, w malutkim epromie zapisane sa trzy tablice(mapy): zaplonu, wtrysku (jego czasu) i paliwa (tego dokladnie nie znam, ale sadze, ze chodzi o ilosc lub jego cisnienie). Oprocz tego w pewnym stopniu komputer przelicza te wartosci i dokonuje korekty - na podstawie odczytow czujnik cisnienia bezwzglednego, temperatury, przeplywu powietrza. Przy zaplonie najwazniejsze sa czujniki cisnienia, predkosci obrotowej oraz czasami (np. RS Turbo) spalania stukowego.

I teraz, o ile EEC (a tego nie wiem) ma takie mapy to teoretycznie mozliwa jest korekcja zaplonu wzgledem dawki paliwowej.

Ale... dokladnie odpowiem Ci na to pytanie jak skonsultuje sie z poznanym niedawno gosciem, ktory zajmuje sie chiptuningiem w Kraku. Ale to dobpiero chyba w czerwcu bedzie.

Aha, Chasmo, moze chcialbys pobawic sie w projekt Megasquirt?? Taki fajny stand-alone. Koszt zlozenia okolo 350 zl. Mozna dokonywac duzych korekcji. Poszukaj o tym w necie.

Aha i jeszcze jedno. Nie wie ktos, gdzie i za ile mozna kupic 4 wtryskiwacze gazu w fazie gazowej?? Mam zamiar zrobic wlasny wtrysk gazu na Megasquircie. Moznaby po lekkich przerobkach stosowac nawet w gaznikowcu.



czy później mozna ten wynalazek oblukać Toradku
  
 
Cytat:
2004-04-15 22:17:22, Sinuspi pisze:
Bez kompa raczej sie nic nie zrobi.
Ta cholerna skrzynka sobie wszytsko przelicza......
Oktanki raczej wplywają na jakość spalania dawki. Można powiedzieć ze bogata mieszanka spala się przy normalnych natsawach nieco wcześniej.



Nie chodziło mi o wycięcie kompa
Putałem jak on zareaguje na zbyt bogatą mieszankę - jeśli nie miałby wpływu na wtryskiwacze. Opóźni czy przyspieszy zapłon?
  
 
Cytat:
2004-04-15 23:08:06, toradek pisze:
I teraz, o ile EEC (a tego nie wiem) ma takie mapy to teoretycznie mozliwa jest korekcja zaplonu wzgledem dawki paliwowej.

Aha, Chasmo, moze chcialbys pobawic sie w projekt Megasquirt?? Taki fajny stand-alone. Koszt zlozenia okolo 350 zl. Mozna dokonywac duzych korekcji. Poszukaj o tym w necie.

Aha i jeszcze jedno. Nie wie ktos, gdzie i za ile mozna kupic 4 wtryskiwacze gazu w fazie gazowej?? Mam zamiar zrobic wlasny wtrysk gazu na Megasquircie. Moznaby po lekkich przerobkach stosowac nawet w gaznikowcu.



Hmmm czyli zmieni cykl wtrysku czy nie ?

No to ładnie kolega kombinuje.... a co później za papierami na taka konstrukcyjkę? Póki co nie mam czasu, ale jak znajdę to popatrzę.

Pozdrowienia


  
 
Cytat:
2004-04-16 09:42:53, chasmo pisze:
Cytat:
2004-04-15 22:17:22, Sinuspi pisze:
Bez kompa raczej sie nic nie zrobi.
Ta cholerna skrzynka sobie wszytsko przelicza......
Oktanki raczej wplywają na jakość spalania dawki. Można powiedzieć ze bogata mieszanka spala się przy normalnych natsawach nieco wcześniej.



Nie chodziło mi o wycięcie kompa
Putałem jak on zareaguje na zbyt bogatą mieszankę - jeśli nie miałby wpływu na wtryskiwacze. Opóźni czy przyspieszy zapłon?




dokładnie NIC nie zrobi, po to jest ta cholerna zworka zeby mu było wiadomo co ma w brzuchu
  
 
Cytat:
2004-04-16 09:48:34, Sinuspi pisze:
dokładnie NIC nie zrobi, po to jest ta cholerna zworka zeby mu było wiadomo co ma w brzuchu



Moment - zalóżmy sytuację, mieszanka jest za bogata (sygnał z lambdy) komp skraca czas wtrysków, ale nadal jest za bogato, jeszcze skraca i ... (załózmy, że ograniczyliśmy mu zakres dozwolonych zmian) dochodzi do minimalnej wartości czasu, a mieszanka jest nadal za bogata ...
Pytanie, czy robi coś z czasem zapłonu?

  
 
Trzeba czasami zmieniac cykl wtrysku

Ale czy wytrysku ???
  
 
Cytat:
2004-04-16 10:43:39, Czarok pisze:
Trzeba czasami zmieniac cykl wtrysku

Ale czy wytrysku ???



Aaaa to wszystko wyjaśnia
  
 
Cytat:
2004-04-16 10:35:50, chasmo pisze:
Cytat:
2004-04-16 09:48:34, Sinuspi pisze:
dokładnie NIC nie zrobi, po to jest ta cholerna zworka zeby mu było wiadomo co ma w brzuchu



Moment - zalóżmy sytuację, mieszanka jest za bogata (sygnał z lambdy) komp skraca czas wtrysków, ale nadal jest za bogato, jeszcze skraca i ... (załózmy, że ograniczyliśmy mu zakres dozwolonych zmian) dochodzi do minimalnej wartości czasu, a mieszanka jest nadal za bogata ...
Pytanie, czy robi coś z czasem zapłonu?





i tak dochodzi do detronacji czy w cylindrze no lub w kolektorze - to co "wypluje".
Trza se założyć czujniczek spalania detonacyjnego, ale przy takim kopmie ...... to raczej niemożliwe
  
 
Chasmo, tak jak wspomnialem na razie nie wiem. Sa dwie mozliwosci: albo zmieni troche zaplon, ale za duzo od dawek korekcyjnych nie moze, albo (i to jest bardzo prawdopodobne) podlozy mapy awaryjne i wywali blad.
  
 
Cytat:
2004-04-16 15:34:51, Sinuspi pisze:
i tak dochodzi do detronacji czy w cylindrze no lub w kolektorze - to co "wypluje".
Trza se założyć czujniczek spalania detonacyjnego, ale przy takim kopmie ...... to raczej niemożliwe



No raczej spalanie detonacyjne występuje przy zbyt ubogiej mieszance
  
 
Cytat:
2004-04-17 08:18:51, WilK pisze:
Cytat:
2004-04-16 15:34:51, Sinuspi pisze:
i tak dochodzi do detronacji czy w cylindrze no lub w kolektorze - to co "wypluje".
Trza se założyć czujniczek spalania detonacyjnego, ale przy takim kopmie ...... to raczej niemożliwe



No raczej spalanie detonacyjne występuje przy zbyt ubogiej mieszance




eeeee chyba nii
  
 
A to przepraszam Wracam do szkoły
  
 
Sinusku, spalanie detonacyjne wystepuje przy zbyt ubogiej mieszance lub zbyt wczesnym zaplonie, na pewno
  
 
Za póżno. Jush jestem w szkole
  
 
Cytat:
2004-04-18 22:31:29, toradek pisze:
Sinusku, spalanie detonacyjne wystepuje przy zbyt ubogiej mieszance lub zbyt wczesnym zaplonie, na pewno



a nie np. od nagaru to kiedy fala uderzenioa uderza w tłok przed czy po płomieniu.

Eno zaginacie mnie idę poszukać skryptu
  
 
Ja nikogo nie zaginam Mam problemy z kręgosłupem, to wiem z autopsji co to za ból
  
 
Cytat:
2004-04-18 23:01:42, WilK pisze:
Ja nikogo nie zaginam Mam problemy z kręgosłupem, to wiem z autopsji co to za ból



A ja Wilku jadę do Apteki po Bilobil