[audio] Subwoofer

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Mam taki mały problem, a może i nie problem. Nutuje mnie mianowicie to w jaki sposób powinno się ulokować subwoofer w bagażniku Poloneza? Mam woofer w obudowie kwadratowej z głośnikiem o średnicy 25 cm. Pytanie nasunęło mi sie dziś, bo zawsze miałem go umieszczonego zaraz za siedzeniami ustawiony po szerokości bagażnika. Dziś sprzątałem i umieściłem go wzdłuż bagażnika. Teraz wydaje mi sie, że moż gra lepiej, ale może to tylko siłą sugestii i mi się tylko wydaje. Dodam, że mam butlę z gazem ustawioną wzdłuż baganika za pojedynczym siedzniem.
  
 
Kordek to kwestia wyboru i upodoban musisz sam to ustawic tak jak Tobie najlepiej sie wydaje (gra).

A tak na marginesie co to za glosnik i jakiej pojemnosci masz ta obudowe ??
  
 
Najlepiej gdybyś obejrzał sobie ot osobiście na jakimś zlociku (może się jeszcze kiedyś spotkamy)
Głośnik mam TONSILA, a co od skrzynki ot nie wiem ile może ona mieć litrów. Musiałbym obmierzyć i policzyć. Jak znajdę chwilkę czasu to siuę tym zajmę jeśli chcesz.

Po sugestiach kolegi Docenta i własnych testach tuba będzie jeździła wzdłużnie ułożona
  
 
Osobiście mam małe doświadczenie z car-audio ale wiem od innych znawców że właśnie ustawiony wzdłuż gra najlepiej, przynajmiej tak jest w Poldku.
  
 
Cze kordek.
Z całym szacunkiem...obejrzyj mój profil.
Przy każdym ustawieniu musisz zwrócić uwagę, gdzie gra subwoofer (gdzie go słychać). Najlepsze ustawienie jest wtedy, gdy subwoofer słychać tak jakby był z przodu auta. Pokombinuj z ustawieniem skrzyni(jeden bok, drugi bok płasko) jeśli i to nic nie zmieni to wtedy zacznij się bawić z lokalizacją skrzyni przy jednoczesnym przefazowaniu głośnika. Gwarantuję, że jak znajdziesz już to "coś"to mordka sama zacznie się cieszyć
Pozdro...
Gdybyś miał pytanka to śmiało wal.
  
 
Może źle się wyraziłem pisząc skrzynka. Obudowa mojego głośnika jest w kształcie kwadratoewj rury. Ten woofer kupiłem kiedyś do seicento na giełdzie elektronicznejw Łodzi. Był to największy rozmiar jaki sie tam do bagażnika zmieścił. A potem przerzuciłem to do Poldka. Teraz zastanawiałem się w ogóle nad ... właśnie skrzynką którą bym umieścił za fotelem w bagazniku w ten sposób, żeby wypełniła całą szerokość bagaznika (czyli 2/3 szerokosci bagaznika ze względu na butlę z gazem) Chciałem, żeby miała lekko skośną tylną ściankę dolegającą do oparcia tylnych siedzeń. Co d przedniej ścianki, to widziałem takie też lekko pochylone a nie pionowe. Nie wiem tylko jakie musiałbym dać wymiary reszty ścianek, czyli boków, jaką pojemność skrzyni, w którym miejscu usytuować głośnik i rurkę bss refleks itd. Wiem, że są to parametry zależne od głośnika, ale nie bardzo wiem jak się do tego zabrać, i nie wiem jaki miałbym wybrać głośnik, czy może zostawić sobie ten stary głośnik 25 cm (głośnik niskotonowy TONSILA, ale nie znam jego parametrów)

I podstawowe pytanko, czy taka skrzynka będzie ładniej grała niż ten dotychczasowy woofer w podłużnej obudowie?
  
 
Kordek zapraszam na strone Tonsila znajdz swoj glosnik spisz parametry a pozniej sciagnij sobie jakis program do obliczania skrzyn (moze ktos inny Ci pomozrze w doborze programu mam ich sporo ale zaden mi nie podpasowal )A ze skrzynia i tuba to roznie bywa inni lubia skrzynie inni tuby. Z tego co sie orientuje to tuba jest lepsza pod techno a dobrze zestrojona skrzynka z dobrym glosnikiem ma szanse zagrac dobrze nawet Chopena w samochodzi. Osobiscie wole skrzynie.
  
 
wydaje mi się że ustawienie subwoofera nie ma wpływu na "doznania" akustyczne.Niskie tony nie są przecież kierunkowe i wypełniają całą przestrzeń.

Oczywiście to jest tylko moja opinia undefined
  
 
Ułożenie jednak jest ważne. Chodzi tu o interferencję (nakładanie się fal) Rozchodzą sie one inaczej w różnych warunkach. Mogą sie wzmacniać, lub wytłumiać. Daje to różne efekty, od kiszki do ładnego grania
  
 
Mam radio z wyjściem na 4 kanały do podłaczenia wzmacniacza. Podłączyłem wszystkie 4 do wzmacniacza 4 kanałowego i to wszystko podłączyłem do 4 głośników blaupunkt(tylko 75 zł sztuka). Ale kusi mnie mały subwooferek w bagażniku ale nie za bardzo jest jak go podłączyć. Jakieś pomysły??? Niestety zmiana radia odpada a szkoda bo wyższy model ma już wyjście na subwoofer.
  
 
ja bym pomyslal o zwrotnicach albo odlaczyc dwa glosniki i w ich miejsce wrzycic skrzynke
  
 
Zwrotnice raczej odpadają bo mam głośniki trój drożne i jak im coś obetnę to nie będa ładnie grały. Odłaczenie jednej pary głośników to wolę już bez skrzymnijeździć
  
 
Mam gdzieś u siebie schemat woofera podłączanego po prostu do 2 wyjść głośnikowych przez dzielniki napięcia i filtr dolnoprzepustowy. Można go było podłączyć do dowolnego sprżetu.
  
 
Klasyczny problem , zmagałem się z tym pare dni temu. ,
Więc tak:
- ilu watowy jest wzmacniacz, który dolączyłeś do radia, bo rozumiem że jest to dodatkowy wzm, dołączony do wyjść liniowych ( chinch ).
- ilu watowy masz wzmacniacz w radiu
W twoim przypadku jeśli dysponujesz dodtkowym wzm, mogę Ci zaproponować opcje:
1 tylne głośniki łączysz równolegle i podłączasz pod jedno wyjście wzm, i w ten prosty sposób otrzymujesz jedno wolne wyjście wzm, które możesz wykożystać, czyli podlączasz suba poprzez odpowiedni filtr.
2 tylne głośniki podłączasz pod wyjście wzmacniacza ale RADIA, i otrzymujesz dwa wolne kanały w dodatkowym wzmacniaczu. Teraz jeden z sygnałów liniowych ( np, tylny lewy), dajesz na odwracacz faz, z filtrem, wszystko to jest na jednym scalaku.i koszt ok 5zł. Jak już masz odfiltrowany sygnał, i odwrocony w fazie, jeden sygnał( tan odfiltrowany ale nie odwrócony) na wejście jednego kanału wzm mocy, a drugi( ten odfiltrowany i odwrócony w fazie) na wejście drugiego kanału. Teraz tylko podlączyć się pod wyjście wzm kanału jednego i drugiego, pomijając mase, czyli plus suba pod wyjście jednego wzm, a minus pod drugie wyjście. UWAGA ten sposób można podłączyć tylko wzm które nie są wzm mostkowymi, ( np, jak ten opisany w dziale WartoWiedzieć/car-audio )
Przypuszczam że twój wzm jest zwykłym wzm , z przetwornicą napięcia,( nie mostkowym) i spokojnie możesz tak zrobić. Dzięki temy masz ok 2 razy wi ększą moc na suba.


[ wiadomość edytowana przez: polonezcaro dnia 2003-03-24 15:02:54 ]
  
 
Radio to sterownik Alpine 1502 i chyba ma 4x 25 napisane na obudowie . Wzmacniach to rockford fosgate prosty model. Co do głośników to mam 4 głośniki 16 cm (na inne mnie nie stać) blaupunkta trój drożne zamontowane w drzwiach. I chciałem mieć subwoofer. Nie wiem czy jak podłącze dwa głośniki na jeden kanał to nie zepsuje się szybko wzmacniacz lub głosniki.
  
 
podłączenie głośników pod wspólny kanał wzm, nie ma żadbnego znaczenia co do żywotności głośników, ani wzmacniacza.Jedynie głośniki te mogą ciszej grać powyżej pewnej wartości sygnału sterującego, jest to normalne i wynika z wydajności prądowej wzmacniacza. Takei zjawisko może wystąpić ale nie musi, imożna je zminimalizować zmniejszając nieznacznei wzmocnienie wzmacniacza( o ile takią regulacje posiada)

Wzmacniacze posiadają pełne zabezpieczenia które uchronią kosztowny wzm przed uszkodzeniem, przy mylnym podłączeniu, przegrzaniu, zwarciu, więc nie ma co się bać zmian podlączeń głośników.

Przypuszczem że wybrałeś opcje, pdłączenia suba pod jeden kanał, a tylnych głośników równolegle pod drugi. Jest to dobry sposób,tani i niezawodny , ale nie zapomniej o filtrze przez głośnikeim subwofera.
Na wszelkie wątpliwości chętnie odpowiem.
  
 
W wzmacniaczu mam kartę która po przełożeniu jest filtrem
  
 
Ja bym polecał podłączenie tylnych głośników pod radio, a przenich pod wzmacniacz + subwoofer na mostku 3/4knał

lub przedni lewy i tylny lewy pod jeden kanał, tak samo z prawymi, pod drugi, a 3i4 zmostkować pod suba.

Najlepiej by było dokupić drugi wzmacniacz pod samego suba i poprostu rozgałęzić sygnał z wyjścia liniowego na tył przez zwykły rozgałęziacz cinch.
  
 
wszystko sie zgadz tylko, połączenie głośników lewy przod, lewy tył, oraz prawy przód, prawy tył, razem spowoduje brak jakiejkolwiek przestrzenności, i możliwości wykazania się nowoczesnych układow dbających o jakość i przestrzenność dzwięku, a to więcej znaczy niż moc, i głośność, bo czasem chce się posłuchać fajnie nagranego kawałka io co, kupa huku i zero zrozumienia, i lokalizacji. A wynika to poprostu z wlaściwości ucha ludzkiego, którego tak łatwo jak oka nie da się oszukać....
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie wzm radiowego do głośników tylnych , ale o tym wyżej.... juz pisałem
  
 
spokojnie możesz podłączyć tylne głośniki pod radio. Alpine 1502R ma moc 4x44W, więc nie bedzie problemu z pogonieniem ich.
A sooba pod zmostkowany wzmacniacz.