Wygłuszenie?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Panowie Znawcy!
Nawet nie wiem jak zatyułować tego posta. Mam taką kwestię- Polonez Caro 92- mam z przodu wsadzone głośniki dwudrożne- średnica standard- nienajgorsze ale nie chodzi mi o parametry. Co zrobić żeby dobrze brzmiały- tzn- czy mam drzwi wygłuszć (np. gąbka), robić jakieś pudło rezonansowe- poradźcie. Gołe blachy wnętrza drzwi nie są chyba najlepszym środowiskiem. Może macie jakieś proste/tanie patenty, które pozwolą cieszyc się DOBRYM dźwiękiem? Podobnie może ktoś potraktował głoiśniki z tyłu (zamocowane pod standardową kratką)?
Proszę o sugestie, z góry dziękuję za pomoc
PZDR
Maciej
  
 
No jakby nie patrzec to warto wygluszyc drzwi. W poldku o tyle dobrze ze sie to wszystko latwo demontuje. Jak masz standartowy rozmiar ( 10 ) to nie ma sie co ludzic ze jakis bas uslyszysz. Ale po takiej kuracji powinny grac glosniki a nie drzwi. Na tyl?? Tam tez jest miejsce tylko na 10. Jak chcesz wieksze to trzeba przerabiac. Ja bym bardziej zainwestowal w gwizdki i cos dudniacego do bagaznika. Na gwizdki jest fajne miejsce na oslonach lusterek bocznych.
  
 
OK! Tylko jak powinno wyglądać wygłuszenie- wymaziać czymś drzwi od wewnątrz, wrzucić np. filcową membranę grub. ok 1cm, czy zadziałać jakoś jedyniew w strefie głośników- po obudować przestrzeń za magnesem gąbką? Czy może są na to lepsze sposoby? Inwestować w dodatkowe głośniczki nie będę, bo wartość sprzętu przekroczy wartość mojej maszyny .

PZDR Maciej
  
 
Filc jest dobry ale ciagnie wilgoc i dla blachy nie jest dobry. Mozna kupic specjalne maty bitumiczne. Albo pogzebac na szrotach i wyciac z innych aut. Albo poprostu zrob tylko z tylu glosnika. Ale calosc dalaby lepszy efekt.
  
 
Okey, ale jak juz specjalna matę (która jest chyba najczęściej w paskach) to jak to kleić? Pojedynczy pasej w okolicy głośnika, czy całe wnętrze drzewi okleić? Jakie jest optymalne (zysk na tłumieniu/koszt całej operacji) rozwiązanie. Ja równiez podobnie jak Kolega przmierzam sie do tego, ponieważ w mojej megance jest też golutka blacha.
Te maty to mają jakieś okreslenia, grubości itp. Prosze o podpowiedzi. Merci
  
 
Najtansze maty, te dostepne na allegro sa w postaci kwadratow (o ile dobrze pamietam) wiec z doborem ksztaltow nie ma problemow. A co do sposobu oklejania/okladania to tutaj niestety nie ma kompromisow, chcesz miec dobra jakosc to musisz wygluszyc cale drzwi.
  
 
Dobrze,
Idżmy dalej. Mam taki kawałek maty, jak rozumiem toto ma nałozony klej po jednej stronie, więc odklejam folie zabezpieczającą (czy co tam jest) i naklejam - proste. Co z przygotowaniem podłoża. Jakieś specjalne zabiegi? czy tylko odtłuścić, niech wyschnie i ziuuu.... naklejone
  
 
Benzyną, rozpuszczalnikeim przemyć miejsca gdzie będzie klejona mata, dobrze jest kleić na powierzchnię jeszcze wilgotną, rozpuszczalnik trochę rozpuszcza powierzchnię maty i wtedy lepiej trzyma. Matę morzna rozgrzewać opalarką, wtedy łatwiej się formuje do kształtu powierzchni.
  
 
Ja mam pytanie odnośnie mat APP.
Jaka jest roznica miedzy mata Twarda a Miękką i JAK je nalezy stosowac... Chcialbym jeszcze sie dowiedziec Ile bede potrzebowal takich mat na wygluszenie drzwi przednich w Daewoo Nubira Sedan
TWARDA
MIĘKKA
Pozdrawiam!
  
 
Różnica pomiędzy nimi jest zasadnicza:
-jedne są twarde
drugie są miękkie
A tak na serio to na pierwszy rzut oka nie ma żadnej różnicy pomiedzy nimi, te miękkie sa troche bardziej plastyczne.
Podobno różnica jest w ich właściwościach tłumiących, te miękkie lepiej wytłumiają drgania i podobno nie łamią sie i nie pękają aż tak szybko jak twarde, a co za tym idzie w ujemnych temperaturach zachowuja pewnie lepsze własnosci tłumiące.
Miękki daj na blachę gdzie jest zamocowany głośnik, a twarde za głośnik na blachę zewnętrzną.
Dobrze byłoby jeszcze nakleić bezpośrednio za magnesem coś co bedzie rozpraszało dzwięk na całą komorę drzwi, lecz nie wiem co bo nie moge dostać komkretnej odpowiedzi nigdzie.
Oczywiście może to być coś od Stingera lub Dynamata, ale to inna półka cenowa, więc to zależy juz od twojej kieszeni.
Na Nubire pojdzie tyle mat ile potrzeba, to znaczy ile kupisz tyle wejdzie, bo zawsze można dac 2 warstwy, efekt murowany
Mysle że wejdzie około 14-15 kawałków 25x50cm. Ale to takie minimum. Zresztą zdemontujesz, zobaczysz, przekonasz się ile, kupisz.
Powodzenia.
Aha, kup sobie pflaster odrazu, przyda się na bank!!!
  
 
OK, juz zakupilem i mniej wiecej sie orientuje... a co do NUBIRY, to by sie ze 3 warstwy przydaly mam nadzieje ze drzwi tez beda sie nieco inaczej odzywały przy zamykani(:
a co do plastra, to rozumiem, ze o oparzenia chodzi:> czy jak mam to rozumiec...
pozdrawiam!
  
 
Nawet nie o oparzenia mi chodziło, tylko o zadrapania i rany ciete spowodowane dosyc ostrymi blachami, gdy trzeba wkładać rączki do wnetrza drzwi...w trudno dostępne miejsca.
Ja tam nie mówie, że Nubira potrzebuje aż 3 warstw, tylko chodziło mi o to że im staranniej i grubiej wyłożone drzwi, tym lepszy efekt i mniejsze drgania i ogólnie bedzie ładniejsze brzmienie głośników, a drugi plus, to ciszej w aucie i drzwi zamykają się jak w mesiu, tylko pewnie ci opadną bo daewoo ma marne zawiasy, więc będziesz musiał troche podciągnąć na zawiasach po wygłuszeniu, a zreszta sam sie przekonasz...
Warto też chyba nasmarować zamki i wszyćkie mechanizmy wewnątrz drzwi, bo jak zamkniesz komorę to nie bedzie już dostepu, a szkoda zrywać maty, gdy na przykład będzie ciężko mechanizm szyb chodził, lub zamek będzie wymagał przesmarowania, ale to tak na marginesie...
  
 
no juz dwie warstwy polozone w sensie zewnetrzna i wewnętrzna. Jeszcze ta zaklejąca otwory.
I tutaj mam pytanie... czy otwory zaklejać z dwoch stron? tzw. 2 kleje ze soba..? dałem metalowy plaskownik ktory usztywnia i zapobiegnie pekaniu mat.

prosze o pomoc i z gory dziekuje.
  
 
TAK bezapelacyjnie!!!
Jeśli tylko masz tyle mat lub franklinów na ich zakup to zrób to, gra warta świeczki.
Właśnie ta część drzwi drży gdy głośno słuchamy muzy, i ta część drzwi musi być dobrze usztywniona i wygłuszona, tylko że zawiasy ucierpią przy takim ciężarze, możliwe że bedzie konieczne podciągnięcie drzwi, lecz nie na pewno.
Jeśli juz tak to porządnie robisz to można by jeszcze pomyśleć o usztywnieniu i wytłumieniu tapicerki, tylko czymś lżejszym, niż asfalt bo to też pomoże i da efekt,
Jakbyś miał ochotę to zrób zdjęcia i powrzucaj na jakiś serwer, bedzie dla potomnych
powodzenia
  
 
ja u siebie na tapicerke na sam koniec naklepiłem takie paski gabki ktore sie kładzie pod rusztowanie do płuyt kartonowo gipsowych... Sa to roleczki takiej szarej pianki samoprzylepnej o grubosci gdzies 2-3mm bardzo fajnie to zapobiega drganiu i uderzaniu jednej powierzchni mat o drugą
  
 
a ja nakleilem na całości piankę taką co sie kładzie pod panele i zamontowałem glosniki 16,5 cm.
  
 
ale samą pianke czy maty tez??