Nagłośnienie w Wartburgu

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam, jestem tu nowy i dlatego tym bardziej prosilbym o odpowiedzi wszystkich osob ktore znaja sie na rzeczy.

Jak dotad mam zainstalowane "naglosnienie" bazarowe jak to sie ktos wyrazil o sprzetach alpharda i boschmanna. Ale moze napisze konkretnie.

- Jednostka sterująca - JVC KD-G501 MP3

- Okablowanie
o Gniazdo bezpiecznika 30A
o Czincze z żyłą sterującą – Alphard
o Kabel zasilający plus – Alphard 6mm2 OFC
o Kabel zasilający minus – Alphard 6mm2 OFC
o Kabel głośnikowy – Alphard 2,5mm2 OFC
o Kabel głośnikowy – Alphard 1,5mm2 OFC

- Wzmacniacz Boschmann PCH 8800 FX

- Zwrotnice - 2 zwrotnice dwudrożne "rzemiosło"

- Głośniki
Wysokotonowe - Alphard – ETP 105 T
o Średnitonowe - Alphard – ETP 65B chyba
Niskotonowy - Alphard - SW 1203 Z

- Skrzynia basowa Pojemność 55 cm3 / L - zamknieta.


I taki zestaw nagłosnienia grał sobie z powodzeniem przez chyba 3 miesiace, kiedy to podczas w sumie dosc normalnego grania prawy glosnik szerokopasmowy odmowil wspolpracy. Po zbadaniu sprawy okazalo sie ze membrana jest wciagnieta w kosz i jest sklejona.

To dalo mi do myslenia aby skompletowac car audio z prawdziwego zdarzenia, szkoda ze czlowiek uczy sie na bledach i ze musi go to tyle kosztowac. Tzn co do kosztow to to co wlozylem w ten "zestaw" nie pojdzie zupelnie na marne, trafi do samochodu siostry, podejrzewam ze jej to wystarczy chocby na poczatek.

Ale wracajac do mnie. Od jakiegos czasu interesowalem sie zestawem dwudroznym odseparowanym opartym na zwrotnicy. Moja uwage przykul ostatnio zestaw :

Helix Blue 62 MK II oparty na zwrotnicy dwudroznej i sopranie i glosniku szerokopasmowym 16,5 cm. Kosztuje 350 zl. Cena jst do przyjecia lecz teraz ostatnio odwiedzilem sklep car audio z prawdziwego zdarzenia i sprzedawca roztaczal mi wizje zestawu Axton CAC 218 oraz zbudowania calego systemu w przyszlosci na bazie Axtona.

Stwierdzil ze trzeba by tez w przyszlosci zmienic wszystko nawet okablowanie, o to co zaproponowal

Zestaw dwudrozny odseparowany Axton CAC 218 - glosnik 16 cm , zwrotnica dwudrozna z odcieciem -2dB 0 +2dB oraz sopran .

okablowanie - głosniki 2x2,5mm2 - 5zl za 1m , zasilanie - 1x20mm2 - 17zl za 1m, cincze podwojnie ekranowane nistety marki nie znam - cena 42zl , obudowa bezpiecznika 21 zl oraz bezpiecznik 30 amper, oraz zlaczki pozlacane, klemy acr dostosowane do car audio - 26 zl

W przyszlosci wzmacniacz C508 900zl oraz glosnik w skrzyni otwartej CAW 308. 350zl plus koszty skrzyni.

Czy to co zaproponowal ma sens ze wzgledu na cene i jakosc, czy dla porownania za te pieniadze bedzie cos lepszego ? I czy np. okablowanie jest potrzebne az takie jak zaproponowal , czy moglbym wykorzystac swoje juz polozone. Czekam na jakies opinie na ten temat.

Narazie nie dysponuje cala kwota dlatego pomyslalem ze na poczatku wymienie okablowanie jesli jest taka potrzeba, zakupie zestaw CAC 218, potem wymienie wzmacniacz, a nastepnie glosnik basowy oraz skrzynie. A moze kiedys kiedys pokusze sie o cos na tyl. Czy takie rozumowanie moje jak i tego sprzedawcy ma sens czy z czyms byscie sie nie zgodzili i zaproponowali cos innego.

Z gory dzieki - Kruchy
  
 
Wow... zaproponowano zasilanie żyłą 20mm2... czy w tym NRD'owskim cudzie techniki jest zasilanie 380V?
Chyba max. 10mm2 powinno wystarczyć, a z tego co wiem to robią zasilanko nawet z powodzeniem na 6mm2 i to niekoniecznie wprost z akku tylko z pod stacyjki. Mówie o normalnych mocach wzmaka oczywiście a nie o jakiś ekstremach, bo wtedy to ynna rozmowa
  
 
Cytat:
Narazie nie dysponuje cala kwota dlatego pomyslalem ze na poczatku wymienie okablowanie jesli jest taka potrzeba, zakupie zestaw CAC 218, potem wymienie wzmacniacz, a nastepnie glosnik basowy oraz skrzynie. A moze kiedys kiedys pokusze sie o cos na tyl. Czy takie rozumowanie moje jak i tego sprzedawcy ma sens czy z czyms byscie sie nie zgodzili i zaproponowali cos innego. Z gory dzieki - Kruchy



Na początku okablowanie zostaw bez zmian, skieruj swe myśli ku wymianie głosników, wzmacniacza i CD. Nie wiem czy wszystko chcesz kupować w sklepie czy tez z tzw drugiej ręki. Głośniki na przedni system (jeżeli kupowane w sklepie) wybierz na podstawie odsłuchu, po prostu kup te, które najbardziej odpowiadają Tobie brzmieniem natomiast z drugiej ręki poczytaj trochę opinii i testów na:
www.autohifi.pl/
www.audiocar.pl/forum/forum.html
- kopalnie wiedzy.

Kable zasilające o przekroju 20mm kw to nie jest zbyt dużo (osobście mam ponad 50mm kw), zawsze będzie przygotowane na przyszłą rozbudowę. Wzmacniacz - najbardziej uniwersalne rozwiazanie to 5-kanałowa jednostka, 4 kanały na przód i piąty na subwoofer, jednak mozna się pokusić o 4-kanałowy na przód i 2-kanałowy na subwoofer. Na zmianie głośników, wzmacniacza i CD usłyszysz największą różnicę w brzmieniu.
  
 
Czyli ten koles nie przesadzal proponujac przewody zasilające grubosci 20mm2. Sadzilem ze to przesada.

Co do wymiany sprzetow to sie zgadzam , tylko zastanawiam sie nad CD. Mowisz ze tez mam je zmienic, te radia sa jakies kiepskie? Dlaczego tak uwazasz?

Zdziwony takze jestem ze nie operujesz firmami a jedynie proponujesz kupienie glosnikow ktore podobaja mi sie bardziej. Sadzilem ze powiecie ze np, axton za drogi jest na te mozliwosci ktore oferuje, albo ze Helix to fajna sprawa. Liczylem na takie zdanie.

Na koniec jeszcze raz wspomne ze bede stopniowo wymienial osprzet, chce zaczac od okablowania poniewaz polacze to z wymiana tapicerki, potem przyjdzie czas na glosniki przednie, potem na wzmacniacz potem skrzynie a na koncu moze za jakis dluzszy czas radio.

Narazie - Kruchy
  
 
Cytat:
Czyli ten koles nie przesadzal proponujac przewody zasilające grubosci 20mm2. Sadzilem ze to przesada. Co do wymiany sprzetow to sie zgadzam , tylko zastanawiam sie nad CD. Mowisz ze tez mam je zmienic, te radia sa jakies kiepskie? Dlaczego tak uwazasz? Zdziwony takze jestem ze nie operujesz firmami a jedynie proponujesz kupienie glosnikow ktore podobaja mi sie bardziej. Sadzilem ze powiecie ze np, axton za drogi jest na te mozliwosci ktore oferuje, albo ze Helix to fajna sprawa. Liczylem na takie zdanie. Na koniec jeszcze raz wspomne ze bede stopniowo wymienial osprzet, chce zaczac od okablowania poniewaz polacze to z wymiana tapicerki, potem przyjdzie czas na glosniki przednie, potem na wzmacniacz potem skrzynie a na koncu moze za jakis dluzszy czas radio.



Nie piszę, że musisz zmienić CD, jednak jeżeli dążysz do dźwięku bliskiemu naturalnego to jest wiele jednostek dużo bliższych ideału. Trudno jest operować firmami ze względu na to, że to co słyszymy uchem i czy nam się podoba to jest rzecz gustu. Jednemu się podoba ostry dźwięk innemu łagodny. Stąd każda firma ma wielu zwolenników jak i przeciwników. Dodatkowo nie zajmuję się tym profesjonalnie i znam tylko cząstkę urządzeń z rynku. Generalnie zasada skąłdania systemu jest taka: na przód dwu lub trzydrożny odseparowany sytem i subwoofer do bagażnika. Marka i jakość sprzętu uzależniona jest od ilości gotówki którą dysponujemy.
  
 
Radyjko jest spoko i go nie zmieniaj, to że są radia bliższe ideałowi to fakt ale dopiero te których cena zaczyna się od 2tyś zł. do- szkoda pisać ...
Tak że jak miałbyś zmienić JVC no coś np. Pionner i w podobnej półce cenowej np. 1100zł to szczerze mówiąc różnicy to ci nie da żadnej w jakości dzwięku. Tak że radyjko sobie zostaw - a lepiej zainwestuj więcej kasy w dobry wzmacniacz i najważniejsze głośniki - na odseparowany zestaw to polecam zestawy firmy Hertz
  
 
Co do radia to póki co jego zmiana nie wchodzi w gre, co nie znaczy, że w przyszłości pomyśli się nad tym.

Sprawa głośników. Lubie słuchać hip-hopu, r'n'b, drum&base'u. Co do hip-hopu to preferuje raczej utwory gdzie goszczą instrumenty klasyczne dla przykładu kawałki O.S.T.R'a, Grammatika, Pezeta&Noon'a. Nie lubie jakiś hardcorowych piosenek gdzie gości tylko ciężki bass i ostre teksty. Chce aby muzyka w aucie grała przedewszystkim czysto, naturalnie wcale nie głośno. Nie chce także nagłasniać okolicy. Poszukuje zestawu który miło dla ucha wyeksponuje tony srednie i wysokie, natomiast bas chcialbym aby był miękki, nie musi być szybki.

Bardzo zastanawiam sie nad zestawem dwu-drożnym Axtona CAC 218. Słuchalem go i naprawdę był miły dla ucha, jego zaletą jest iż w zwrotnicy mozna ustawic sobie zakres tonow wysokich na -2dB 0dB +2dB. Wydaje mi sie ze to bylo by dosc potrzebne.

Jezdzac teraz odczuwam ze w samchodzie ze mam za duzo syczenia i cykania, moze to przez to iz glosniki wysokonowe to piezzoelektryczne Alphardy ale nie wiem czy nie jest to takze wina radia JVC ktore z tego co czytalem gra bardzo "soczyście"

I wlasciwie nie wiem co wybrać, bo jak dotad sluchalem jeszcze glosnikow Helix Blue 62MKII i one też bardzo mi sie podobaly. Teraz nie wiem co robic bo obu glosnikow nie odsluchiwalem jednoczesnie. Jedne i drugie podobaly mi sie. Ale istotna sprawa jest cena. Zestaw Axton CAC 218 w ktorego sklad wchodzi glosnik 16cm, zwrotnica 2 drozna z mozliwoscia obcinania oraz tweeter kosztuje 499zl a zestaw Helixa Blue MKII - glosnik 16,5cm, zwrotnica 2 drozna oraz tweeter kosztuje 350 zl. To sugeruje ze axton jest lepszy bo w koncu cena wyznacza lepsza jakosc. Takze zwrotnica w axtonie jest jakby wieksza, tzn nie zebym patrzyl na wielkosc ale axtonowa zwrotnica miala w sobie wiecej elementow.

Teraz nie wiem co zrobic, powinno sie chyba odsluchac obu glosnikow jeden po drugim i ocenic, a co jesli okazalo by sie ze bardziej pasuje mi tanszy zestaw ? Oznacza to ze nie mam ucha do tego ? Czy moze na pierwszy rzut oka podobaja sie nam pewne dzwieki ( pewne zestawy ) ktore po jakims czasie zaczynaja Nas meczyc przy sluchaniu.

Czytajac tez inne forum zobaczylem ze bardzo popularne i polecane sa ostatnio glosniki Hertza model ESK 165 oraz model HSK 165. Wiem ze jest miedzy nimi roznica cenowa i jakoby dzwiekowa ale doradzcie cos.

Planowalem przeznaczyc na glosniki jakies 400-500 zl no moze 600 i teraz mysle bo helixy kosztuja 350, axtony 500, Hertz ESK 400 a HSK podobno 800. Poradzcie cos. Nie chcialbym aby glosniki byly slabsze jakoscia i parametrami od radia. Mysle ze dobrym pomyslem bylo by aby glosniki a potem takze wzmacniacz i sub byly np. o polowe lepsze od radia , aby wymieniajac w przyszlosci radio np za kwote 1500-1800 byly one o dajmy na to polowe gorsze od radia, by potem daleko w przyszlosci znowu wymienic je na lepsze.

Po prostu aby glosniki byly przygotowane na pozniejsza zmiane na lepsze radio. Mozna od razu pokusic sie o glosniki np za 2000-3000 zl zeby miec pewnosc ale po prostu nie stac nie na to.

Doradzcie cos, moze inne firmy zestawy. Czy wogole kupowac zestaw glosnikow? Moze osobno glosnik szerokopasmowy, tweeter i zwrotnice ?
  
 
Co do radia to póki co jego zmiana nie wchodzi w gre, co nie znaczy, że w przyszłości pomyśli się nad tym.

Sprawa głośników. Lubie słuchać hip-hopu, r'n'b, drum&base'u. Co do hip-hopu to preferuje raczej utwory gdzie goszczą instrumenty klasyczne dla przykładu kawałki O.S.T.R'a, Grammatika, Pezeta&Noon'a. Nie lubie jakiś hardcorowych piosenek gdzie gości tylko ciężki bass i ostre teksty. Chce aby muzyka w aucie grała przedewszystkim czysto, naturalnie wcale nie głośno. Nie chce także nagłasniać okolicy. Poszukuje zestawu który miło dla ucha wyeksponuje tony srednie i wysokie, natomiast bas chcialbym aby był miękki, nie musi być szybki.

Bardzo zastanawiam sie nad zestawem dwu-drożnym Axtona CAC 218. Słuchalem go i naprawdę był miły dla ucha, jego zaletą jest iż w zwrotnicy mozna ustawic sobie zakres tonow wysokich na -2dB 0dB +2dB. Wydaje mi sie ze to bylo by dosc potrzebne.

Jezdzac teraz odczuwam ze w samchodzie ze mam za duzo syczenia i cykania, moze to przez to iz glosniki wysokonowe to piezzoelektryczne Alphardy ale nie wiem czy nie jest to takze wina radia JVC ktore z tego co czytalem gra bardzo "soczyście"

I wlasciwie nie wiem co wybrać, bo jak dotad sluchalem jeszcze glosnikow Helix Blue 62MKII i one też bardzo mi sie podobaly. Teraz nie wiem co robic bo obu glosnikow nie odsluchiwalem jednoczesnie. Jedne i drugie podobaly mi sie. Ale istotna sprawa jest cena. Zestaw Axton CAC 218 w ktorego sklad wchodzi glosnik 16cm, zwrotnica 2 drozna z mozliwoscia obcinania oraz tweeter kosztuje 499zl a zestaw Helixa Blue MKII - glosnik 16,5cm, zwrotnica 2 drozna oraz tweeter kosztuje 350 zl. To sugeruje ze axton jest lepszy bo w koncu cena wyznacza lepsza jakosc. Takze zwrotnica w axtonie jest jakby wieksza, tzn nie zebym patrzyl na wielkosc ale axtonowa zwrotnica miala w sobie wiecej elementow.

Teraz nie wiem co zrobic, powinno sie chyba odsluchac obu glosnikow jeden po drugim i ocenic, a co jesli okazalo by sie ze bardziej pasuje mi tanszy zestaw ? Oznacza to ze nie mam ucha do tego ? Czy moze na pierwszy rzut oka podobaja sie nam pewne dzwieki ( pewne zestawy ) ktore po jakims czasie zaczynaja Nas meczyc przy sluchaniu.

Czytajac tez inne forum zobaczylem ze bardzo popularne i polecane sa ostatnio glosniki Hertza model ESK 165 oraz model HSK 165. Wiem ze jest miedzy nimi roznica cenowa i jakoby dzwiekowa ale doradzcie cos.

Planowalem przeznaczyc na glosniki jakies 400-500 zl no moze 600 i teraz mysle bo helixy kosztuja 350, axtony 500, Hertz ESK 400 a HSK podobno 800. Poradzcie cos. Nie chcialbym aby glosniki byly slabsze jakoscia i parametrami od radia. Mysle ze dobrym pomyslem bylo by aby glosniki a potem takze wzmacniacz i sub byly np. o polowe lepsze od radia , aby wymieniajac w przyszlosci radio np za kwote 1500-1800 byly one o dajmy na to polowe gorsze od radia, by potem daleko w przyszlosci znowu wymienic je na lepsze.

Po prostu aby glosniki byly przygotowane na pozniejsza zmiane na lepsze radio. Mozna od razu pokusic sie o glosniki np za 2000-3000 zl zeby miec pewnosc ale po prostu nie stac nie na to.

Doradzcie cos, moze inne firmy zestawy. Czy wogole kupowac zestaw glosnikow? Moze osobno glosnik szerokopasmowy, tweeter i zwrotnice ?
  
 
Dobra, reasumując to wszystko masz do wydania 600zł na głośniki, nie jest to duza kwota ale musi wystarczyć. Musisz jeszcze rozdziekić tę kwotę na 2 części, ważne jest również wygłuszenie drzwi a to też parę złotych pochłonie. 100-150zł powinno wystarczyć na wygłuszenie drzwi w podstawowym zakresem, pozostaje ci 450zł na głośniki. Tak jak pisałeś w większości przypadków cena odzwierciedla jakość ale nie zawsze tak jest. samochód ma specyficzne i nieregularne kształty i czasami tańszy głośnik lepiej brzmi niż droższy. Możesz zwrócić swoją uwagę ku firmie DLS (ta firma zawsze była w czołówce), dystrybutorem jest:
www.horn.pl/
Herz też zdobył dużą popularność bo za niewielkie pieniądze kupujesz dobrze brzmiące głośniki. Jak nie masz możliwości odsłuchania to musisz zaryzykować i wybrać na chybił trafił wybrać te, które są najczęściej opisywane jako dobrze brzmiące. Jak już wybierzesz głośniki to w następnej kolejności szukaj wzmacniacza a na koniec sobie zostaw zmianę radia.