Podświetlanie zegarów diodami

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Chce wymienić żarówki na diody i w związku z tym mam pytania:
1. Ile jest żarówek podświetlających zegary, zegarek itp. (tzn ile łącznie potrzebuje diod). Nie chce robić takiego podświetlenia jak jest w dziale Tuning tylko wymienić żarówki na diody.
2. Jakie rezystory pospinać z diodami ? W opisie widzę, że są 1 kOhm ale tam jest dużo tych diod a ja chce zdecydowanie mniej.

Myślę o niebieskich i ewentualnie białych diodach - z wyliczeń wyszło, że rezystory powinny być z przedziału 0,5 - 1 kOhm ale chętnie posłucham wskazówek.


  
 
do zasilania kazdej diody wepnij rezystor 1kOhm. Rezystora nie dawaj jednago na wszystkie diody tylko 1 rezystor na 1 diode.
Ile diod wstawic? to zalezy jak jaki efekt chcesz uzyskac Ja mam chyba 12 a Bakt z tego co wiem 10 Zapytaj Baksa czy zle jest Mniej diod juz nie oswietli rownomiernie calosci
  
 
Cytat:
2004-11-22 10:41:11, borys pisze:
do zasilania kazdej diody wepnij rezystor 1kOhm. Rezystora nie dawaj jednago na wszystkie diody tylko 1 rezystor na 1 diode. Ile diod wstawic? to zalezy jak jaki efekt chcesz uzyskac Ja mam chyba 12 a Bakt z tego co wiem 10 Zapytaj Baksa czy zle jest Mniej diod juz nie oswietli rownomiernie calosci


Hmmm... ja myslalem, zeby wstawic diody w miejsce zarowek, z tego co sie domyslam to te 10-12 jest porozrzucane po calym budziku (chyba, ze jednak nie).
Co do reszty to jakos dam rade - mam kolege elektronika
  
 
moim zdaniem...najlepiej zrobić tak jak radza na stronce - ja tak zrobię.
a wstawienie dwóch diodek zamiast żarówek oświetlających nie załatwi sprawy - nie oświetla "zegarka" bo mają za bardzo skupione (punktowe) światło
  
 
Cytat:
2004-11-22 21:59:51, Hetmann pisze:
moim zdaniem...najlepiej zrobić tak jak radza na stronce - ja tak zrobię. a wstawienie dwóch diodek zamiast żarówek oświetlających nie załatwi sprawy - nie oświetla "zegarka" bo mają za bardzo skupione (punktowe) światło


Kupie pare sztuk na probe i zobaczymy jak to wyjdzie. Poza tym chyba mozna kupic diody, ktore daja swiatlo rozproszone (tylko nie wiem czy nie sa drozsze).
To co jest opisane na stronie jest fajne ale zdecydowanie za bardzo pracochlonne. A poza tym balbym sie jezdzic z takim pajakiem za zegarami (nie obrazajac i krytykujac kogokolwiek bron Boze...)
Chcialem sie dowiedziec iloma zarowkami oswietlone sa zegary ale jeszcze sie nie dowiedzialem (tzn domyslam sie, ze dwoma - tak? )
  
 
Witam

Nie wiem jak w twoim ale w moim(MK5)zegary od spodu sa podswietlone trzema zarowkami a od góry dwiema
  
 
Borys Baks ma 13
  
 
W MK7 podswietlenie zegarów to dwie żaróweczki świecące od przodu prosto w zegarki. Zegarek jest również podświetlony dwiema żaróweczkami. Borys ... a Ty Baksa z Noskiem nie pomyliłeś ?
Pomyłka ta jest karygodna i niewybaczalna !
  
 
Nosek pomylki nie bylo
kurcze Baks a nie miales 10? Juz nie pamietam ile Ci ich tam wkleilem
  
 
Hmmmm ... moze jednak nie pomyliles ... wlasnie policzylem swoje - mam 20
  
 
Cytat:
2004-11-22 23:02:23, NoSeK pisze:
W MK7 podswietlenie zegarów to dwie żaróweczki świecące od przodu prosto w zegarki. Zegarek jest również podświetlony dwiema żaróweczkami.


No to w sumie 4 czyli nie zbankrutuje
Jak cos wyjdzie to postaram sie wrzucic fotki...
Mysle nad niebieskimi albo bialymi... moze nawet z mala regulacja jasnosci
  
 
HEHE ja z Baksem nie mozemy wytrzymac przy naszej ilosci
20............ musi zabijac
  
 
Borys skarbie to oznacza tylko jedno wojna... kupuj jutro rezystory a ja sie zajme ledami:>:> sadze ze 30 i mamy wygrana
  
 
Ja mam 5 diodek od góry, świecących przez kawałek pergaminu i efekt uważam za czadowy
Fota z pola boju



[ wiadomość edytowana przez: munIO dnia 2004-12-07 16:39:16 ]
  
 
Ja w MK4 podświetlałem kilka rzeczy diodami... ale nie tymi "jasnoświecącymi" tylko zwykłymi... w niektórych miejscach są wystarczające... i wcale nie podpinałem do każdej diody opornika... najpierw połączyłem w szereg (pamiętać +/-) 10 diód i bezpośrednio pod 12v... i się prawie nie świeciły... potem po jednej zabierałem i przy 5 diodach w szeregu świeci podobnie jak przy rezystorku przy każdej i połączonych równolegle.

Nie wiem czy tak samo jest z "jasnoświecącymi" ale może warto spróbować łączyć szeregowo... chyba że ktoś UWIELBIA lutować
  
 
Cytat:
2004-11-23 01:20:41, Bakster pisze:
Borys skarbie to oznacza tylko jedno wojna... kupuj jutro rezystory a ja sie zajme ledami:>:> sadze ze 30 i mamy wygrana



.... hehe ... a ja jak dobrze pójdzie to będe miał 54 ledki .... .....
  
 
Cytat:
2004-12-07 17:42:37, mily-swiety pisze:
.... hehe ... a ja jak dobrze pójdzie to będe miał 54 ledki .... .....



mamy nadzieje ze jakies fotki pozniej zapodasz jak zrobisz ;]
  
 
54 ... no to juz bedzie kosmooooos
  
 
... he .... jasne że fotki będa ..... juz mam zrobiony prędościomierz ..... jeszcze pare poprawek .... z obrotomierzem jest gorzej .... pod zegarem jest jeszcze płytka z elektroniką .... ale jakoś się tam te diody upcha .....
  
 
Cytat:
2004-12-07 17:17:47, Majkel1982 pisze:
połączyłem w szereg (pamiętać +/-) 10 diód ...

... może warto spróbować łączyć szeregowo... chyba że ktoś UWIELBIA lutować


A jak się jedna upali albo się jeden lut rozłączy to przestaje wszystko świecić! Uważam, że to nie jest najlepsze rozwiązanie.

jeszcze jedno :