Ibiza 2003 - co dalej ?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam wszystkich forumowiczow serdecznie bo to moj pierwszy post.

Do rzeczy. W dziedzinie car audio jestem nowicjuszem, dlatego chcialbym zasiegnac porady u doswiadczonych osob. Prosze o ocene i uwagi odnosnie do mojego pomyslu na instalacje audio w ibizie 2003.

Dotychczas wymienilem w przednich drzwiach glosniki z fabrycznych na Hertze ESK 165. Graja aktualnie pod radiem firmowym SEAT Alana i z tego powodu nie moga rozwinac skrzydel. Dlatego kupilem niedawno na ebay'u niemieckim wzmacniacz 4 kanalowy Axtona C500 (jest wlasnie w drodze do mnie). Mysle ze ladnie pociagnie te glosniczki z przodu.

Nastepny krok to zainstalowanie czegos co by generowalo ladny basik. Tutaj pojawia sie dobrze znany problem - bagaznik jest maly. Mysle nad jakas mala skrzyneczka z glosnikiem 20 czy 25.

W zakladzie audio gosc radzil ze jezeli nie mam zbyt wysokich wymagan to mozna jakies owale wsadzic w tylna polke i troszke niskich tonow juz bedzie. Ktore rozwiazanie zatem wybrac ? Moze macie jakies praktyczne pomysly?

Mam jeszcze jedna zagwozdke. Instalacje buduje w oparciu o firmowe radio (to jest chyba de facto jakis Grundig), gdyz nie przyciaga ono wzroku ew amatorow czyjejs wlasnosci. Wzmacniacz, glosniki i inne bajery mozna ukryc, natomiast radio od razu rzuca się w oczy. Czy ten moj 'system' bedzie gral w miare poprawnie z tym odtwarzaczem ?

Slucham roznej muzyki z przewaga rocka. Nie chce jakies bardzo profesjonalnej instalacji lecz jedynie takiej ktora zagra czysto, poprawnie i bedzie cieszyc ucho.

Z gory dziekje za komentarze.
  
 
Cytat:
2005-03-01 17:19:08, Simek pisze:
Dotychczas wymienilem w przednich drzwiach glosniki z fabrycznych na Hertze ESK 165. Graja aktualnie pod radiem firmowym SEAT Alana i z tego powodu nie moga rozwinac skrzydel.



Średniej klasy wzmacniacz wydobędzie z nich dużo .... .

Cytat:
Dlatego kupilem niedawno na ebay'u niemieckim wzmacniacz 4 kanalowy Axtona C500. Mysle ze ladnie pociagnie te glosniczki z przodu. Nastepny krok to zainstalowanie czegos co by generowalo ladny basik. Tutaj pojawia sie dobrze znany problem - bagaznik jest maly. Mysle nad jakas mala skrzyneczka z glosnikiem 20 czy 25. W zakladzie audio gosc radzil ze jezeli nie mam zbyt wysokich wymagan to mozna jakies owale wsadzic w tylna polke i troszke niskich tonow juz bedzie. Ktore rozwiazanie zatem wybrac ?



Osobiście stawiam na subwoofer z głośnikiem 25cm. Niezbyt duze auto i mała kubatura, a bas będzie z takiego glośnika dość szybki.

Cytat:
Instalacje buduje w oparciu o firmowe radio (to jest chyba de facto jakis Grundig), gdyz nie przyciaga ono wzroku ew amatorow czyjejs wlasnosci. Wzmacniacz, glosniki i inne bajery mozna ukryc, natomiast radio od razu rzuca się w oczy. Czy ten moj 'system' bedzie gral w miare poprawnie z tym odtwarzaczem ?



Nad tym trzeba popracować, nie sam sprzęt decyduje o jakości i rodzaju dźwięku. Umiejscowienie przetworników i ich stabilne mocowanie ma duży wpływ, również wygłuszenie i zastosowanie odpowiednich filtrów, ale to już konkretna zabawa w konkretnym samochodzie. Metoda prób i błędów.
  
 
A czy wymianie głośników z przodu towarzyszyło wygłuszenie drzwi? To bardzo ważne
  
 
Dzieki za porady.

Tak, drzwi wygluszylem. W ibize sa tak skonstruowane ze nie trzeba oklejac calej powierzchni, gdyz juz niejako fabrycznie ten dzwiek jest dobrze tlumiony. Walnalem po 2 maty na kazdy bok.

Cytat:
Osobiście stawiam na subwoofer z głośnikiem 25cm. Niezbyt duze auto i mała kubatura, a bas będzie z takiego glośnika dość szybki.


Masz na mysli jakis konkretny model? Czy np. konstrukcje wlasna?

[ wiadomość edytowana przez: Simek dnia 2005-03-02 09:58:25 ]
  
 
Cytat:
2005-03-02 09:34:40, Simek pisze:
Masz na mysli jakis konkretny model? Czy np. konstrukcje wlasna?



Myślałem o konstrukcji własnej, gdyż najlepiej dopasujesz do kształtu bagażnika i będzie zajmowała najmniej miejsca, a głośnik to już kwestia ilości przeznaczonej kasy.
  
 
Uhm jeszcze raz dziekuje za porade. Chyba jednak rzeczywiscie zdecyduje sie na mala skrzynke, przynajmniej z polka nie trzeba bedzie sie bawic.

Mysle ze dla 25 cm glosnika pojemnosc 20 litrow wystarczy. Postaram sie to wyliczyc jeszcze odpowiednimi programami.

Pozdrawiam.
  
 
Cytat:
2005-03-02 15:55:54, Simek pisze:
Mysle ze dla 25 cm glosnika pojemnosc 20 litrow wystarczy. Postaram sie to wyliczyc jeszcze odpowiednimi programami. Pozdrawiam.



Pojemność jest zależna od parametrów T/S konkretnego głośnika.
  
 
Kupilem wlasnie Hertza ES 250. Te 20 litrow wydaje sie realne przy zamknietej obudowie. Obliczenia to potwierdzaja.

Stawiam bardziej na dynamike niz na super niski bas.