Anteny - długość fali

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Jednymi z parametrów podawanych przy antenach jest zysk i długość fali.
O ile pojęcie zysku (w dB) jako tako rozumiem o tyle długość fali mówi mi cokolwiek tylko z teoretycznego punktu widzenia... Nie wiem co to oznacza w praktyce.
Co oznaczają te liczby odnośnie długości fali (1/4, 1/2, 5/8, 7/ - na co ma wpływ ten parametr i jaką, pod tym kątem, antenę wybrać??
  
 
To i tak dobrze bo mnie ten "zysk" też niewiele mówi .
  
 
Hehe, Race, ja zysk rozumiem "jako tako", Tobie "niwiele mówi" - myśle, że poziom naszej wiedzy w tym temacie jest więcej niż podobny
  
 
na razie polecam przeczytanie TEGO ARTYKUŁU.
jak sam sobie przypomnę, to postaram się o bardziej strawny opis
  
 
Dzięki
Ten artykuł ciut rozjaśnił w mojej głowie ale nadal nie wiem czy dobrze rozumuję
Czekam na dalsze wyjaśnienia od Was Panowie
  
 
długość fali... po ludzku... generalnie każda częstotliwość ma swoją długość fali. im wyższa częstotliwość, tym mniejsza długość. pasmo na którym pracuje CB to 27MHz (w praktyce od 25.55 do 28.000). Długośc fali dla 27MHz to 11,2m. czyli aby postawić antenę całofalową, należy zbudować promiennik (bat anteny) który fizycznie będzie miał te 11 metrów. antena półfalowa będzie miała długość 5,5m
5/8 fali to długość około 6.40m
z antenami mobilnymi jest tak samo. różnica polega na tym że tutaj wykorzystuje się cewki indukcyjne w celu "wydłużenia" anteny, no bo kto założy bat 5 m na samochód. dlatego antena np. president colorado na 197cm długości fizycznej a falowo to 7/8

mam nadzieję że to co piszę jest w miarę strawne.

  
 
Noo, to teraz rozumiem Większość pojęć była mi znana ale nie rozumiałem o co chodzi z tymi oznaczeniami 1/2, 5/8 itd...
Czyli to nie ma w zasadzie znaczenia jaką antenę się kupi, po prostu zalezy od tego jaką się chce (lub musi) mieć długość bata, tak?
  
 
w zasadzie im dłuszy bat i wyżej zamontowana antena tym lepiej.
ale jak się nie ma co się lubi, to się kocha własną teściową.
ja w mobilu służbowym jestem zmuszony do używania krótkiej anteny. ale w władzi mam 150cm.
znów kwestia, do czego ci to potrzebne:
jeśłi tylko do usłyszenia o warunkach w trasie, to krótka wystarczy.
jak do miasta bardziej, to wydajniejsza powinna być dłuższa.
tak przynajmniej uczyli 15 lat temu
  
 
Uczyli bo to prawda!!!!