Jeep Patriot i Compass we Frankfurcie

Jeep Patriot i Compass we Frankfurcie15.09.2005
Spojrzeniem w nowym kierunku można nazwać dwa pojazdy koncepcyjne typu SUV, które z właściwą sobie fantazją stworzyli projektanci Jeep'a. Jeep Patriot i Jeep Compass są koncepcjami kompaktowych pojazdów 4x4, ...

...które dają poczucie swobody i frajdy z jazdy, użyteczności i sprawności w różnych warunkach - ale są także prawdziwie ekonomiczne w eksploatacji, funkcjonalne wewnątrz i niezbyt kosztowne w zakupie. Ich debiut we Frankfurcie świadczy o tym, iż te samochody - z myślą o rynkach światowych - Jeep mógłby produkować już w przyszłym roku.

Jeep Patriot i Compass we Frankfurcie 1 Wykorzystując potencjał mocnego i ekonomicznego Silnika Światowego o pojemności 2,4 litra oraz nowoczesnego 2,0-litrowego Diesla (z przeznaczeniem na rynki światowe) samochody te wyposażono w bezstopniowe skrzynie przekładniowe CVT. Dobre własności trakcyjne 4x4 są efektem zastosowania nowych rozwiązań technicznych przeniesienia napędu.

Jako odmienne w charakterze interpretacje kompaktowego Jeep a pojazdy te uzupełniają się wzajemnie, choć są adresowane do różnych grup nabywców, poszukujących rzetelnej wartości w stosunku do ceny oraz ekonomiki zużycia paliwa. Mogą stanowić liczące się poszerzenie cenionej na rynkach świata gamy modelowej marki Jeep, obejmującej samochody Jeep Commander, Jeep Grand Cherokee, Jeep Liberty (Cherokee poza Ameryką Północną) oraz legendarny już Jeep Wrangler.

"Koncepcje samochodów Patriot i Compass pokazują dobitne, iż Jeep spogląda w nowym kierunku" - powiedział Trveor Creed, wiceprezes ds. projektowania w Chrysler Group - "Wsparte wiarygodnością i renomą marki Jeep, pojazdy te mogą stanowić najkorzystniejszą alternatywę w klasie kompaktowej segmentu SUV."

Koncepcyjny Patriot jest Jeepem z krwi i kości adresowanym do klienteli kompaktowych SUV-ów, która ceni sobie tradycyjną stylistykę Jeepa, w połączeniu z najlepszym w klasie potencjałem off-roadowym.

Jeep Patriot i Compass we Frankfurcie 2Zachowując atrybuty swej marki - mistrzostwo, autentyczność, poczucie wolności i przygody - jest wyjątkowo ekonomiczny, funkcjonalny wewnątrz oraz wszechstronny na co dzień.

"Ponadczasowość i celowość stylizacji ilustrują proste, geometryczne kształty i płaskie powierzchnie" - mówi prezes Creed - "Przód Patriot a to "autorska" siedmiodzielna krata chłodnicy, potężny zderzak, okrągłe reflektory, oddzielne lampy przeciwmgielne oraz dobrze widoczna osłona podwozia. Daje mu to typowy charakter off-roadowy."

Pokazowy Jeep Patriot ma kolor zielony Armour Green, czarne klamki drzwi i listwy nadwozia, przyciemnione okna i wysoką szybę przednią. Założeniem projektowym samochodu Jeep Patriot jest maksymalna pojemność ładunkowa, odporność na ciężkie warunki jazdy i prawdziwa użyteczność. Łatwy dostęp do wnętrza umożliwia czworo drzwi i tylna klapa nadwozia.

Do klasycznych akcentów marki należą m.in. 17-calowe obręcze o agresywnym wzorze oraz typowe dla Jeepa - trapezoidalne nadkola. Podwyższone relingi dachowe tworzą dodatkowy, praktyczny bagażnik - kolejny akcent zamierzonej funkcjonalności. Wrażenie bezpieczeństwa i solidności dopełnia wysoka linia okien bocznych.

Jeep Patriot i Compass we Frankfurcie 3 Pionowe okno tylne ponad wyraźnie rysowanym zderzakiem nadwozia tym bardziej podkreśla obszerność wnętrza i użyteczny charakter pojazdu.

Jeep Patriot nie tylko wygląda jak rasowy Jeep, dysponuje także nowymi systemami napędu terenowego umożliwiającymi klasyfikację jako "Trail Rated 4x4" - dzięki czemu może być w swej klasie uważany za pojazd o najwyższej sprawności.

Smukły i stylizowany na auto rajdowe - koncepcyjny Jeep Compass błyszczy radością życia i swobodą, rozszerzając atrakcyjność swej marki na świecie - w ten sposób przyciągając klientelę, która nie myślała przedtem o zakupie pojazdu ze znakiem Jeepa.

"Jeep Compass to zupełnie nowy rodzaj Jeepa" - powiedział prezes Creed - "Kompaktowy i poręczny, nadaje się świetnie na rynki światowe, a jego osiągi, zużycie paliwa i wartość dla klienta należeć mogą do najbardziej konkurencyjnych w klasie kompaktowej segmentu SUV."

Zgodnie z kanonami markowej stylizacji - do charakterystycznych elementów samochodu Jeep Compass należy: siedmiodzielna krata chłodnicy oraz okrągłe reflektory, duże lampy przeciwmgielne i trapezoidalne nadkola.

Jeep Patriot i Compass we Frankfurcie 4 Mocno pochylona szyba przednia, ekspresyjna linia maski silnika oraz przysadzista sylwetka, wyraźny zderzak, siatkowa przesłona grilla i wielki, podzderzakowy chwyt powietrza - to elementy decydujące o pełnym mocy i drzemiącego potencjału wyglądzie konceptu Compass.

Widok z boku ujawnia ostre, rzeźbione akcenty nadwozia, które wraz z ostro rysowanymi nadkolami oraz 19-calowymi sportowymi obręczami - potęgują atletyczną linię samochodu.

Sportowy charakter Compass a podkreśla tylny spojler dachowy. Głęboki pas tyłu niemal obejmuje podwójne chromowane końcówki wydechu, tym wierniej oddając aktywny charakter stylizacji.

Źródło: Daimler Chrysler, informacja Moto Target