Średnia ocena modelu na podstawie opinii »
użytkowników publikowanych w dziale »
opinie kierowców - oceń swoje auto »
fffhe
3.95

Jeep Wrangler

Jeep Wrangler

Jeep Wrangler to ikona terenowego świata, produkowana w kolejnych generacjach od 1987 roku. Charakteryzuje go klasyczny design z wyraźnymi nawiązaniami do historycznych modeli, a solidna rama i napęd 4x4 sprawiają, że jest gotów na każde wyzwanie.

Historycznie samochód jest wzorowany na modelu Willys MB, który został zbudowany przez Willys-Overland dla rządu USA podczas II wojny światowej, natomiast bezpośrednim poprzednikiem Wranglera był Jeep CJ produkowany w latach 1944-1986.

Jak przystało na amerykańską legendę, Jeep Wrangler jest częstym gościem SEMA Show i jednym z chętniej modyfikowanych pojazdów zarówno przez samego producenta, jak i firmy zajmujące się profesjonalnym tuningiem. Listę licznych wersji specjalnych i okolicznościowych Jeepa Wranglera, występujących w kolejnych generacjach, otwierają oczywiście odmiany Wranglera Rubicon, Sahara oraz Unlimited.

Jeep Wrangler Rubicon to wersja skoncentrowana na off-roadowych zdolnościach. Wyposażona w specjalne blokady mechanizmu różnicowego, większe opony i zwiększony prześwit, aby w łatwy sposób sprostać najtrudniejszym warunkom terenowym. Z kolei Jeep Wrangler Sahara kładzie większy nacisk na komfort i styl, zachowując jednocześnie zdolności terenowe. Charakteryzuje się bardziej zaawansowanym wyposażeniem wnętrza, a także dodatkowymi elementami stylistycznymi.

Jedną z nowszych interesujących odmian jest Jeep Wrangler 4xe - wersja hybrydowa plug-in, łącząca moc silnika benzynowego z elektrycznym napędem. Oferuje ekologiczną alternatywę, jednocześnie utrzymując legendarną zdolność terenową. Jednak bez względu na generację czy wersję, Jeep Wrangler pozostaje wierny swoim korzeniom, łącząc styl z niezawodnością i przygotowując się do każdej przygody, zarówno na autostradzie, jak i na bezdrożach.

Jeep Wrangler YJ (1987-1995)

Wrangler z lat 80. wprowadził charakterystyczne, kwadratowe reflektory, a także zredukował rozstaw osi. Silniki benzynowe i diesla dostępne były z manualną lub automatyczną skrzynią biegów. Jeep Wrangler YJ był pierwszym modelem z możliwością demontażu drzwi. Do 1990 roku Jeep Wrangler YJ korzystał z 2,5-litrowego, 4-cylindrowego silnika AMC 150 lub opcjonalnego 4,2-litrowego, 6-cylindrowego, również rzędowego silnika AMC 258. Moc wyjściowa w momencie wprowadzenia na rynek wynosiła 117 KM dla czterocylindrowego silnika z wtryskiem paliwa, podczas gdy gaźnikowa "szóstka" wytwarzała tylko 112 KM. Począwszy od 1991 roku, 4,0-litrowy wariant AMC 242 z wtryskiem paliwa o mocy 190 KM zastąpił silnik R6 (AMC 258). W 1988 roku zadebiutował model Wrangler Sahara.

Jeep Wrangler TJ (1996-2006)

Jeep Wrangler TJ kontynuował tradycję, ale wprowadził nowoczesne ulepszenia. Zawieszenie przednie zyskało niezależne sprężyny, co poprawiło komfort jazdy. Silniki zyskały na mocy, a design zwrócił się ku bardziej zaokrąglonym kształtom. Również w drugiej generacji istniała możliwość demontażu drzwi i dachu. Jeśli chodzi o jednostki silnikowe, to nadal stosowana była ta sama jednostka AMC 242 o pojemności 4,0 l, która stosowana była również w modelach Jeep Cherokee i Grand Cherokee, natomiast silnik AMC 150 o pojemności 2,5 l był dostępny w podstawowych modelach aż do 2002 roku. W 2003 roku zastąpił go 4-cylindrowy silnik DOHC o pojemności 2,4 l, stosowany wcześniej w Chryslerze PT Cruiser.

Jeep Wrangler JK (2007-2018)

Jeep Wrangler JK przyniósł rewolucję w wygodzie i osiągach. Zastosowano nowoczesne zawieszenie i poprawiono jakość wnętrza. Dostępne były różne wersje nadwozia, a 12 kwietnia 2006 roku podczas na New York Auto Show został zaprezentowany Jeep Wrangler Unlimited ze zwiększoną przestrzenią pasażerską, czterema drzwiami oraz możliwością jazdy z otwartym dachem. Po wycofaniu Hummera H1 w 2006 roku, Jeep Wrangler Unlimited JK był jedynym czterodrzwiowym kabrioletem dostępnym w USA do czasu pojawienia się nowego Forda Bronco w lipcu 2021 roku. Opcjonalny napęd 4x2 został wycofany po roku modelowym 2010 dla modelu Unlimited.

Podstawowym silnikiem w modelach 2007-2011 był silnik 3.8 L EGH V6 o mocy 202 KM. W roku modelowym 2012 silnik 3.8L V6 został zastąpiony silnikiem Chryslera 3.6L Pentastar VVT V6, który wcześniej występował w Jeepie Grand Cherokee (WK2), który zwiększył moc i efektywność jazdy. Od modelu JK Jeep Wrangler był dostępny również z silnikami wysokoprężnymi common-rail 2.8 CRD. Napęd na 4 koła stał się standardem w roku modelowym 2011.

Jeep Wrangler JL (2018-)

Czwarta generacja Wranglera zadebiutowała na początku 2017 roku podczas salonu samochodowego w Los Angeles. Debiutujący na rynku wiosną 2018 roku Jeep Wrangler JL nadal nawiązuje do tradycji, ale wprowadza zaawansowane technologie, lepsze osiągi, a także lżejsze materiały w konstrukcji pojazdu, poprawiające efektywność paliwową. Wprowadzono również nowe opcje napędowe, w tym 2.0-litrowy silnik turbodoładowany z rodziny silników FCA.

Silnik benzynowy Pentastar VVT V6 o pojemności 3,6 l nadal jest dostępny w istniejących modelach Wrangler i Wrangler Unlimited i jest standardem we wszystkich modelach, choć został przeprojektowany w celu zmniejszenia zużycia paliwa. W roku modelowym 2021 zadebiutowała wersja wyposażenia Rubicon z silnikiem V8. Ta wersja wyposażenia nosi nazwę Jeep Wrangler Rubicon 392 i wytwarza 470 KM mocy i 637 Nm momentu obrotowego z silnika HEMI V8.

Model hybrydowy typu plug-in o nazwie 4xe został zaprezentowany w 2021 roku. W 2022 roku Wrangler 4xe stał się jedynym wariantem Wranglera oferowanym w Europie. Wiosną 2023 roku marka zaprezentowała nowego Jeepa Wranglera na rok modelowy 2024.

Ceny nowych modeli

Jeep Wrangler - Fotogalerie

Ostatnie 30 wiadomości związane z Jeep Wrangler:

Jeep świętuje wydarzenie 4x4 Day 2024

Jeep świętuje wydarzenie 4x4 Day 2024 Tuscadero, głęboki i intensywny kolor magenty, to najnowszy limitowany kolor nadwozia oferowany po raz pierwszy w nowym Jeepie Wranglerze 2024, najbardziej terenowym i...

czytaj dalej

Jeep Wrangler Rubicon najlepszym rodzinnym SUVem do jazdy terenowej

Jeep Wrangler Rubicon najlepszym rodzinnym SUVem do jazdy terenowej Jeep Wrangler Rubicon zwyciężył w kategorii "Najlepszy rodzinny SUV do jazdy terenowej" w konkursie What Car? Car of the Year Awards...

czytaj dalej

W Europie ruszyły zamówienia na hybrydowego Jeepa Wranglera 4xe 2024

W Europie ruszyły zamówienia na hybrydowego Jeepa Wranglera 4xe 2024 W Europie można składać już zamówienia na nowego Jeepa Wranglera Plug-in Hybrid 4xe 2024 - prawdziwego mistrza w dziedzinie...

czytaj dalej

Jeep wprowadza na rynki europejskie nowego Wranglera 2024

Jeep wprowadza na rynki europejskie nowego Wranglera 2024 Jeep Wrangler 4xe z roku modelowego 2024 wspiera strategię elektryfikacji marki Jeep i będzie głównym graczem w...

czytaj dalej

Jeep ogłasza sprzedaż pięciomilionowego Wranglera

Jeep ogłasza sprzedaż pięciomilionowego Wranglera Pięciomilionowy egzemplarz najbardziej off-roadowego i najbardziej kultowego SUV-a na świecie został sprzedany klientowi z New...

czytaj dalej

Marka Jeep przedstawia nowego Wranglera 2024

Jeep-Wrangler-2024W dniu rozpoczęcia nowojorskiego salonu samochodowego New York International Auto Show marka Jeep przedstawia nowego Wranglera na rok modelowy 2024 w specyfikacjach na rynek ...

czytaj dalej

Pozostałe artykuły ...

Jeep - archiwum artykułów