Nowy Jeep Grand Cherokee dla klientów w Europie

Nowy Jeep Grand Cherokee dla klientów w Europie11.03.2008
Najpopularniejszy pojazd tej marki na świecie jest teraz jeszcze nowocześniejszy i lepiej wyposażony. Nowością jest pomocny w trudnych sytuacjach off-roadowych, zaawansowany system kontroli zjazdu Hill Descent Control, ...

...asystent ruszania pod górę Hill Start Assist wspomagający płynne ruszanie na wzniesieniu oraz system stabilizacji toru jazdy przyczepy – przeciwdziałający jej zarzucaniu podczas holowania.

Nowy Jeep Grand Cherokee dla klientów w Europie 1Silnik V-8 o pojemności 4,7 litra został zmodernizowany, a jego moc i moment obrotowy wzrosły odpowiednio o 30 i 8 procent – przy 6-procentowym obniżeniu zużycia paliwa. Zarówno nadwozie jak i wnętrze poddano restylingowi, wzbogacając wyposażenie pojazdu o szereg nowych elementów funkcjonalno-komfortowych.

"Gama czterech silników i trzech systemów napędu 4x4 do wyboru, system Hill Descent Control oraz najlepsze jak dotąd wyposażenie komfortowe czynią z nowego Grand Cherokee pojazd nieporównywalnie bardziej wyrafinowany niż jego pierwowzór, który w roku 1992 dał początek segmentowi SUV klasy luksusowej." – powiedział Thomas Hausch, wiceprezes ds. sprzedaży światowej Chrysler Group.

Na rynkach międzynarodowych (poza Ameryką Północną) nowy Jeep Grand Cherokee dostępny jest od końca 2007 roku.

System Hill Descent Control
Działanie skonstruowanego przez inżynierów Jeep’a systemu HDC daje podobny efekt jak skrzynka rozdzielcza z reduktorem terenowym o przełożeniu 4 : 1 w parze z manualną przekładnią sześciobiegową samochodu Jeep Wrangler Rubicon. Układ ten pozwala zjeżdżać ze wzniesień z 6 prędkościami w sposób kontrolowany. HDC działa w trybie 4WD Low (po włączeniu reduktora) i zapewnia łatwiejszą oraz bardziej precyzyjną kontrolę prędkości zjazdu ze wzniesienia niż w przypadku stosowania samych tylko hamulców. System opiera się na elektronicznym dozowaniu siły hamowania kół jezdnych jako elementu wspomagającego zjawisko hamowania silnikiem na niskim biegu poprzez reduktor terenowy.

Nowy Jeep Grand Cherokee dla klientów w Europie 2W odróżnieniu od rozwiązań konkurencyjnych, HDC Jeep’a umożliwia płynną zmianę prędkości jazdy oraz przyspieszanie i zmniejszanie tempa jazdy bez konieczności wyłączania systemu – a także powrót do zaprogramowanej fabrycznie prędkości po zwolnieniu przez kierowcę pedału przepustnicy lub hamulca.

Hill Descent Control w Grand Cherokee uruchamia się przyciskiem na konsoli centralnej, po czym zaprogramowane prędkości można wybierać przy pomocy selektora skrzyni biegów. Aby ułatwić prowadzenie pojazdu, raz włączony system HDC aktywuje się i dezaktywuje samoczynnie zarówno przy jeździe do przodu jak i wstecz, zależnie od topografii trasy. Fabrycznie zaprogramowane prędkości jazdy są następujące:
Na biegu 1: 1,6 km/h
na biegu 2: 4 km/h
na biegu 3: 6 km/h
na biegu 4: 9 km/h
na biegu 5 (lub D): 12 km/h
na biegu wstecznym: 1,6 km/h
w położeniu Neutral: 4 km/h.

Założeniem działania systemu HDC jest możliwie płynne osiąganie zaprogramowanych prędkości – nawet w przypadku ruszania pojazdem zatrzymanym na podłożu śliskim o bardzo stromym kącie nachylenia. Hill Descent Control stanowi wyposażenie seryjne wszystkich wersji nowego Jeep’a Grand Cherokee – za wyjątkiem modelu Grand Cherokee SRT8.

Nowy Jeep Grand Cherokee dla klientów w Europie 3 System Hill Start Assist
Zadaniem systemu HSA jest umożliwienie łatwego i płynnego ruszania pojazdem pod górę. Po zwolnieniu pedału hamulca ciśnienie w układzie hamulcowym utrzymywane jest jeszcze przez dwie sekundy, po czym przy pomocy systemu ABS – stopniowo zmniejszane w momencie naciskania przez kierowcę pedału przyspieszenia. HSA jest niezwykle przydatny w jeździe miejskiej – ale także i off-road – gdy trzeba pokonywać strome pagórki i wzniesienia. System Hill Start Assist stanowi wyposażenie seryjne wszystkich wersji nowego Jeep’a Grand Cherokee – za wyjątkiem modelu Grand Cherokee SRT8.

System Trailer Sway Control
System TSC ogranicza zjawisko zarzucania holowanej przyczepy wynikające ze zmiany toru jazdy i polepsza kierowalność samochodu w warunkach intensywnego ruchu, podczas silnych wiatrów bocznych i termu podobnych – podnosząc bezpieczeństwo jazdy całego zestawu drogowego. Na podstawie wskazań odpowiednich czujników system Trailer Sway Control porównuje bieżący kierunek ruchu z zamierzonym przez kierowcę torem jazdy. Po wykryciu odchylenia, które nie wynika z woli kierowcy – system uruchamia hamulec przedniego koła samochodu celem odpowiedniego przeciwdziałania zarzucaniu przyczepy, po czym płynnie przyhamowuje pozostałe koła tak, aby zwolnić prędkość jazdy. W chwili, gdy przyczepa zaczyna zarzucać w drugą stronę, TSC zwiększa siłę hamowania kół po przeciwnej stronie pojazdu. Zmienne przyhamowywanie kół w połączeniu z ograniczaniem otwarcia przepustnicy silnika trwa aż do momentu, gdy niekontrolowany ruch przyczepy zostanie ustabilizowany.

Nowy Jeep Grand Cherokee dla klientów w Europie 4 System Trailer Sway Control wchodzi w skład opcjonalnego pakietu holowniczego Trailer Tow Group.

Nabywca nowego Jeep’a Grand Cherokee ma aż cztery silniki do wyboru. Są to:
• Znany i ceniony Diesel V-6 common rail o pojemności 3,0 litrów – dostępny do wszystkich wersji,
• Silnik benzynowy 5.7L HEMI® V-8 – dostępny do Jeep Grand Cherokee Limited w wersji Overland,
• Silnik benzynowy 6.1L HEMI® V-8 – wyposażenie seryjne wersji Grand Cherokee SRT8,
• Zmodernizowany silnik benzynowy V-8 o pojemności 4,7 - niedostępny na rynku polskim.

W porównaniu ze swym poprzednikiem, nowy silnik 4.7L V-8 odznacza się obniżonym o 6 procent zużyciem paliwa przy wyższej mocy i momencie obrotowym. Jednostka ta posiada dwie świece zapłonowe na cylinder (jako jedyny silnik w gamie oferowanej przez Chrysler Group, oprócz 5.7L HEMI ® V-8) i podwyższony stopień sprężania. Ulepszeniu uległy przepływy powietrza w głowicy cylindrów, zmodyfikowano ponadto kształt komór spalania i układ rozrządu.

Efektem jest wzrost mocy o 30% do 223 kW (303 KM DIN) i 8-procentowy wzrost momentu obrotowego – do 445 Nm w stosunku do osiągów „starego” 4.7L V-8. Ze względu na usprawnienia układu dolotowego oraz obniżenie hałasów pracy osprzętu (niższa prędkość napędu) zmodernizowany silnik 4.7 V-8 jest konstrukcją doskonalszą niż jego poprzednik.

Nowy Jeep Grand Cherokee dla klientów w Europie 5Zastosowanie nowego profilu krzywek wałków rozrządu, dwóch świec zapłonowych na cylinder oraz zmodyfikowanej regulacji luzów zaworowych pozwoliło wyraźnie podwyższyć kulturę pracy tego silnika na biegu jałowym.

Nowoczesne wyposażenie funkcjonalno-komfortowe
Nabywca nowego Jeep’a Grand Cherokee ma do wyboru bogate wyposażenie funkcjonalno-komfortowe, m.in. kombajn multimedialny MyGIG™ obejmujący system nawigacji satelitarnej, audio/video oraz bezprzewodowy zestaw głośnomówiący telefonii komórkowej. MyGIG posiada dysk twardy o pojemności 20 GB do przechowywania plików zdjęciowych i muzycznych (1600 utworów lub 100 godzin odtwarzania), a sterowanie funkcjami odbywa się za pośrednictwem ekranu dotykowego lub komend głosowych. Istnieje także możliwość nagrywania krótkich komunikatów słownych.

Nowością są także główne światła ksenonowe HID z funkcją samo-poziomowania, których jasność jest około trzech razy wyższa niż tradycyjnych reflektorów halogenowych. Funkcja samopoziomowania umożliwia automatyczną regulację wysokości strumienia światła w zależności od obciążenia pojazdu i pozwala ograniczyć zagrożenie oślepiania kierowców nadjeżdżających z przeciwka. W ramach wyposażenia opcjonalnego dostępny jest m.in. podgląd drogi cofania ParkView™ Rear Back-up Camera (oferowany niezależnie od systemu nawigacji), czujniki przeszkód na drodze cofania ParkSense® Rear Back-up System, czujnik deszczowy wycieraczek, pamięć ustawienia foteli i lusterek zewnętrznych, gniazda podłączenia iPoda oraz 18-calowe obręcze kół z lekkiego stopu aluminium. (iPod jest znakiem towarowym firmy Apple Computer Inc., zastrzeżonym w USA i innych krajach świata).

Nowy Jeep Grand Cherokee dla klientów w Europie 6 Nowa stylizacja nadwozia i wnętrza
Dzięki potężnej sylwetce Jeep Grand Cherokee wygląda atletycznie, a przy tym współcześnie. Krata chłodnicy została wydłużona, a reflektory są bardziej okrągłe w celu podkreślenia wrażenia dominacji w widoku od przodu. Pod kloszami reflektorów HID (opcja dla wersji Limitem i standard dla Overland) umieszczono soczewki kierunkowskazów i świateł postojowych. Aby zwiększyć skuteczność oświetlenia obniżono także wysokość mocowania lamp przeciwmgielnych.

Entuzjaści off-roadu przywitają z zadowoleniem możliwość demontażu dolnej sekcji dwuczęściowego zderzaka przedniego przed rozpoczęciem jazdy terenowej. Zmiany we wnętrzu obejmują unowocześnienie tablicy przyrządów – wzbogaconej o nowe akcenty metalizowane i miękkie w dotyku materiały wykończeniowe. Standardowym wyposażeniem staje się regulowana w dwu płaszczyznach kolumna kierownicy, na której ramionach znajdują się oprawione w metal przyciski sterowania centrum informacyjnego pojazdu EVIC. Kierownicę w wersji Grand Cherokee Limited obszyto dwubarwną skórą i uzupełniono chromowanym pierścieniem ozdobnym; w luksusowej wersji Overland wieniec kierownicy wykonany jest z prawdziwego drewna.

Nowy Jeep Grand Cherokee dla klientów w Europie 7 Pewnym zmianom uległ także zestaw wskaźników, który otrzymał jaśniejsze podświetlenie diodami LED. W modelach Grand Cherokee Limited i Overland przyciemniona szyba zestawu wskaźników rozjaśnia się po włączeniu silnika, by odsłonić czarne "zegary" w chromowym obramowaniu na srebrnym tle. W konsoli podłogowej zmieniono uchwyty na kubki/puszki, w wersjach Limited i Overland dźwignię hamulca postojowego urozmaicono dodatkowo obszyciem skórzanym i chromem. Wygodniejsze i bardziej ergonomiczne są także podłokietniki w panelach drzwiowych. Nowym elementem w modelu Overland są również szaro-brązowe skórzane i perforowane skórzane pokrycia siedzeń, tłoczone w delikatne prążki dla podkreślenia ekskluzywności wykonania.

Źródło: Chrysler, informacja Moto Target