Relacja z Euro Camp Jeep 2008

Relacja z Euro Camp Jeep 200819.07.2008
Niemal 1600 entuzjastów "Jeepowego" stylu życia zjechało do Land Fleesensee w liczącym 1000 jezior regionie Mecklenburg-Vorpommern (Meklemburgii i Pomorza Przedniego) północnych Niemiec na ósmy zlot Euro Camp Jeep 2008.

Ze względu na ogromne zainteresowanie, impreza ta odbywała się w dwóch turach pomiędzy 2 a 9 lipca tak, aby przyjąć wszystkie zarejestrowane załogi.

Relacja z Euro Camp Jeep 2008 1 Polskę reprezentowało 10 załóg, w składzie: klienci, dealerzy samochodów marki Jeep i dziennikarze. Samochody, jakim przybyli polscy uczestniczy to w większości Wranglery. Uczestnicy zjechali z różnych zakątków Polski (Warszawa, Łódź, Gdańsk, Zabrze, Leszno, Radom). Tradycyjnie już, nie zabrakło również znakomitego Mistrza 4x4, który wybierany jest co roku w konkursie organizowanym przez magazyn Auto Świat i firmę Autotraper. Tytuł ‘Mistrz 4x4’ przypadł w tym roku panu Sławomirowi Panasiewiczowi.

"Dzięki swej prawie 70-letniej historii Jeep należy do najbardziej rozpoznawalnych marek światowych, a Euro Camp Jeep jest największą imprezą konsumencką pojazdów 4x4 jednego producenta w Europie" – powiedział Mike Manley, wiceprezes ds. sprzedaży światowej, marketingu i rozwoju biznesowego Chrysler LLC – "Zarówno kontakty osobiste jak i reakcje prawdziwych entuzjastów Jeep’a w trakcie tej imprezy są najlepszym dowodem naszego sukcesu oraz słuszności dążenia, by światowe product portfolio rozwijać zgodnie z podstawowymi wartościami marki Jeep – autentycznością, mistrzostwem oraz duchem wolności i przygody."

Euro Camp Jeep jest doroczną imprezą typu lojalnościowego dla miłośników "życia w stylu Jeep’a" oraz ich rodzin, pozwalającą aktywnie spędzać czas oraz dzielić się swymi przeżyciami i doświadczeniami z koleżeństwem o podobnych zainteresowaniach. Jest to najważniejsze wydarzenie lifestylowe dla każdego entuzjasty pojazdów marki Jeep.

Relacja z Euro Camp Jeep 2008 2 Co się działo w czasie Euro Camp Jeep?
Dla uczestników zlotu przygotowano szereg propozycji aktywnego spędzania czasu, poczynając od jazd szlakami typowo off-roadowymi, ćwiczeń z nawigacji i orientacji w terenie, wycieczek typu krajoznawczego – aż po wymagające konkretnych umiejętności konkurencje sprawnościowe Jeep Challenge.

W ramach Jeep Academy zaproszeni instruktorzy udzielali porad zakresie zaawansowanych technik jazdy terenowej oraz przestrzegania zasad tradycyjnej filozofii Jeep’a promującej odpowiedzialność podczas jazd na szlakach off-roadowych – w trosce o ochronę środowiska naturalnego. Podczas bezpośrednich dyskusji z inżynierami firmy Jeep poszerzano wiedzę o posiadanych pojazdach i szczegółach ich konstrukcji. Dla amatorów jazdy konnej niewątpliwą atrakcją były przejażdżki wierzchem po okolicy, a preferujący sporty wodne mogli się ścigać zespołowo w zawodach Jeep Dragon Boat Race. Nie zapomniano o najmłodszych uczestnikach imprezy, którym czas zlotu wypełniły zabawy i zajęcia w strefie dziecięcej „Jeep Kids”.

Na miejscu otwarto także Jeep Gear – butik z markowymi ubiorami, sprzętem i gadgetami Jeep’a. Doskonałym pomysłem były pokazy wideofilmów, z zajęć w minionym dniu, podczas wieczornych spotkań tematycznych, a także cieszące się wielkim zainteresowaniem koncerty muzyczne na żywo.

Relacja z Euro Camp Jeep 2008 3 Oprócz tak bogatego programu zajęć, dla uczestników Euro Camp Jeep 2008 przygotowano także wystawę specjalnych modeli pojazdów marki Jeep. Były to – koncepcyjny Jeep Renegade, nowy uniwersalny Jeep J8 oraz wizerunkowy Jeep ‘Extreme Rescue’. Firma Extreme Events (zdobywca wulkanu Ojos del Salado w Chile dwoma samochodami Jeep Wrangler Unlimited Rubicon, rok 2007) zademonstrowała jeden ze swych specjalnie wyposażonych Wranglerów Unlimited, które pod koniec bieżącego roku mają przejechać z Paryża przez cieśninę Beringa do Nowego Jorku (www.ee-mj.com).

"Euro Camp Jeep" to wymarzone miejsce dla właścicieli pojazdów Jeep Europie i nie tylko” – twierdzi Judy Wheeler, dyrektor ds. światowego marketingu – "Dzięki szerokiemu programowi zajęć, który obejmuje Jeep Academy ale i osobiste dyskusje z naszymi konstruktorami, Euro Camp Jeep jest jedyną tak wszechstronną i atrakcyjną imprezą dla entuzjastów 4x4. W ten właśnie sposób doskonale wzmacniamy relacje pomiędzy naszą klientelą a Jeep’em – jedną z najsilniejszych marek w skali świata."

Pierwszy Euro Camp Jeep o neutralizującym wpływie na emisję dwutlenku węgla
Bliskie związki marki Jeep z przyrodą ilustruje fakt, iż Euro Camp Jeep 2008 jest imprezą neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Relacja z Euro Camp Jeep 2008 4Z tego też powodu Chrysler LLC zadeklarował swój wkład dla "Waldaktie" – organizacji zajmującej się kultywacją krajowego środowiska naturalnego, a obecnie realizującej projekt zakładania szkółek leśnych na obszarach turystycznych w regionie Mecklemburg-Vorpommern w oparciu o pozyskiwane darowizny i dotacje. Tym właśnie sposobem goście regionu mogą przyczyniać się do równoważenia zwiększonej emisji dwutlenku węgla podczas "wakacji neutralnych dla zawartości CO2".

Dzięki darowiźnie Chryslera "Waldaktie" posadzi 660 drzew (a potem o nie zadba) – a więc po jednym za każdą zarejestrowaną załogę biorącą udział w Euro Camp 2008. Oprócz tego uczestnicy zlotu będą mogli "zapisać się" na posadzenie kolejnego drzewa, które w ich imieniu zostanie sfinansowane przez Chryslera.

Marka Jeep od dłuższego już czasu kojarzona jest z ruchem "Thread Lightly! – Ostrożnie z przyrodą!", który przyjął formę organizacji non-profit podpowiadającej podstawowe zasady etyki plenerowej oraz odpowiedzialnego traktowania przyrody wszystkim zapaleńcom rekreacji na świeżym powietrzu i branżom z tym związanym. Współpraca z "Waldaktie" może być przykładem troski marki Jeep i jej klienteli o stan środowiska naturalnego w połączeniu ze swobodą, jaką cieszyć się może każdy kierowca pojazdu z logo Jeep’a.

Relacja z Euro Camp Jeep 2008 5 Samochód koncepcyjny Jeep® Renegade
Koncepcyjny Jeep Renegade to dwumiejscowy pojazd sportowego segmentu "B" – idealny na skaliste przeprawy off-roadowe lub do "lądowego surfingu" na piaszczystych wydmach w różnych warunkach pogodowych.

Jego podstawowym przesłaniem konstrukcyjnym jest szeroko pojęta odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego, stąd pojazd ten skonstruowano z materiałów nadających się do powtórnego wykorzystania. Charakter "jedności z naturą" Renegade podkreślony został wielkimi nadkolami, równie potężnymi kołami i ogumieniem oraz niską szybą czołową typu "speedster" – elementami zwiastującymi sprawność w warunkach terenowych oraz dużą dozę przyjemności z jazdy.

Istotnym elementem systemu napędu koncepcyjnego Jeepa Renegade jest bateria akumulatorów litowo-jonowych o pojemności wystarczającej na przejechanie 65 kilometrów. Zwiększenie zasięgu do 645 km umożliwia "range extender" – niewielki, 3-cylindrowy silnik wysokoprężny BLUETEC o pojemności 1,5 litra.

Relacja z Euro Camp Jeep 2008 6 Niskiemu zużyciu energii sprzyja system jej odzysku podczas hamowania (renegerative braking) oraz lekka, aluminiowa architektura pojazdu. Skuteczny napęd 4x4 – łącznie z reduktorem terenowym oraz blokadą mechanizmów różnicowych zapewniają dwa silniki elektryczne o mocy 200 kW każdy.

Jeep Extreme Rescue
W czasie Euro Camp Jeep 2008 pokazano także nową koncepcję wizerunkową Jeep Extreme Rescue, ilustrującą wzorzec idealnego pojazdu ratowniczego.

Koncepcja ta wykorzystuje modyfikacje i dodatkowe wyposażenie stosowane przez fanów Jeep’a na świecie po to, by i tak już ekstremalnie dzielny Wrangler był jeszcze sprawniejszy.

Nowy pojazd bazuje na produkcyjnym Wranglerze Sahara Unlimited, którego zawieszenie podniesiono o 100 mm by pomieścić opony IROK 36x15.50-17LT o średnicy przekraczającej 900 mm z bieżnikiem zapewniającym maksimum trakcji w warunkach błotnych i śniegowych oraz pokonywania przeszkód skalistych. Ogumienie zamontowano na obręczach Mickey Thompson Classic Look II w stylu "beadlock" – często spotykanym wśród profesjonalnych pojazdów off-road’owych w USA.

Relacja z Euro Camp Jeep 2008 7 Lakierowane w czarnym kolorze matowym nadwozie wyposażono w relingi progowe Mopar® Rock Rails, osłony świateł tylnych Mopar, specjalnej konstrukcji relingi dachowe, orurowanie przedniego zderzaka z podestem na wyciągarkę i wyciągarką Warn oraz dodatkowe światła off-road’owe. We wnętrzu fotele i siedzenia otrzymały tapicerkę skórzaną Katzkin.

Jeep Extreme Rescue to ekstremalna koncepcja modyfikacji pojazdu, która powstała by wykazać, iż ducha solidarnej pomocy można przenieść do każdej konstrukcji oznaczonej logo tej słynnej marki.

Źródło: Chrysler, informacja Moto Target