Pierwsza taka hybryda debiutuje w Lexusie LBX

Pierwsza taka hybryda debiutuje w Lexusie LBX13.11.2023
Lexus LBX ma zupełnie nowy napęd hybrydowy, którego komponenty zostały zoptymalizowane pod kątem masy, rozmiarów i osiagów.

Nowy Lexus LBX wyróżnia się nie tylko stylistyką oraz zupełnie nowym podejściem do wersji wyposażenia, ale także nową hybrydą, która wykorzystuje najnowocześniejsze technologie bazujące na blisko dwóch dekadach doświadczeń w produkcji tego rodzaju napędu. Samochód łączy niskie zużycie paliwa oraz emisje z osiągami, które dają wiele przyjemności podczas prowadzenia i wpisują się w koncepcję Lexus Driving Signature.

Hybryda jakiej w Lexusie nie było

LBX jest pierwszym modelem marki, w którym zastosowano klasyczny układ hybrydowy wykorzystujący trzycylindrowy silnik o pojemności 1,5 l. Jednostka napędowa ma swój rodowód w motorsporcie, gdzie testowano m.in. ultralekkie tłoki, dzięki którym nie ma kompromisów pod względem osiągów i wydajności. Łączna moc układu wynosi 136 KM/100 kW, a maksymalny moment obrotowy to 185 Nm. Czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h szacuje się na 9,2 sekundy, a LBX może pociągnąć przyczepę o masie do 750 kg.

Lexus LBX

Silnik spalinowy charakteryzuje się wyjątkową sprawnością cieplną, co oznacza, że z każdej kropli paliwa uzyskiwane jest więcej energii. Osiąga się to poprzez szybkie spalanie i minimalizację strat spowodowanych tarciem w całym układzie napędowym. Zmienny układ chłodzenia pomaga szybko nagrzać silnik, dostosowując się automatycznie do warunków pracy i temperatury zewnętrznej. Zastosowano też układ zmiennych faz rozrządu – VVT-ie, które poprawiają wydajność i szybkość działania nawet przy niskich prędkościach obrotowych silnika.

Lżejsze i bardziej kompaktowe podzespoły

Projektując układ napędowy do modelu LBX Lexus skoncentrował się na zmniejszeniu jego rozmiarów i masy, tak by pasował charakterem do miejskiego crossovera. Zastosowano nową jednostkę sterującą mocą (PCU), która lepiej radzi sobie ze zwiększoną mocą baterii, a ponadto umieszczono ją nad przekładnią, by korzystniej rozmieścić podzespoły. Silniki elektryczne również mają kompaktowe rozmiary i zostały umieszczone obok siebie na oddzielnych wałach.

Lexus LBX

Lexus LBX ma zupełnie nową baterię bipolarną niklowo-wodorkową o większej mocy, co pozwala crossoverowi przez dłuszy czas poruszać się wyłącznie na prądzie i jechać w trybie EV z większymi prędkościami. Bateria jest też lżejsza i mniejsza od do tej pory stosowanych rozwiązań.

Lexus LBX może być wyposażony w inteligentny napęd na cztery koła E-FOUR, w którym pracuje dodatkowy silnik elektryczny z tyłu. Auta w tej wersji mają jeszcze lepszą przyczepność nawet na śliskiej nawierzchni, zwłaszcza w trakcie przyspiesania oraz jazdy w zakrętach. Wrażenia z jazdy w wyższych wersjach wyposażenia potęguje system Shiftmatic, który imituje pracę sześciobiegowej skrzyni.

Lexus LBX

Doskonałe wyciszenie napędu

Podczas prac projektowych nad nowym Lexusem LBX dużo uwagi poświęcono wyciszeniu napędu oraz redukcji wibracji. W zespole napędowym zastosowano wałek wyrównoważający, a w kluczowych punktach umieszczono dodatkowe wygłuszenia.

W obniżeniu hałasu pomogło także zastosowanie nowej baterii. Dzięki większej mocy silnik spalinowy może pracować na obrotach niższych nawet o 20%, co oznacza nie tylko niższe zużycie paliwa, ale także przyjemniejszy dla ucha dźwięk silnika podczas przyspieszania.

Źródło: Lexus