Premiery Lexusa podczas Tokyo Auto Salon 2024

Premiery Lexusa podczas Tokyo Auto Salon 202418.01.2024
Lexus zaprezentował trzy wyjątkowe modele podczas Tokyo Auto Salon 2024 - LBX Morizo RR Concept, Lexusa RZ 450e F SPORT Performance oraz wyprawowy GX 550 Overtrail "JAOS Version".

Tegoroczny Tokyo Auto Salon odbywał się w dniach 12-14 stycznia w centrum targowym Makuhari Messe. Podczas wydarzenia Lexus zaprezentował wyjątkowe wersje trzech swoich modeli. Gwiazdą wystawy okazał się LBX Morizo RR Concept pokazany w sekcji MORIZO Garage. To sportowa wersja miejskiego crossovera, który w hybrydowej odmianie właśnie debiutuje na rynku.

LBX Morizo RR Concept
LBX Morizo RR Concept

LBX Morizo RR Concept

LBX Morizo RR Concept ma 305 KM mocy z trzycylindrowego, turbodoładowanego silnika 1.6, napęd 4x4 oraz automatyczną, 8-biegową skrzynię Direct Shift. Auto przeszło tuning zawieszenia, otrzymało większe hamulce i koła, a jego sportowy charakter podkreślają stylistyczne akcenty w kolorze żółtym. Sportowa wersja LBX-a została stworzona we współpracy z Akio Toyodą, prezesem Zarządu i dyrektorem reprezentatywnym Toyota Motor Corporation, który w rajdach i wyścigach startuje pod pseudonimem Morizo.

LBX Morizo RR Concept
LBX Morizo RR Concept

Limitowana wersja Lexusa RZ 450e F SPORT Performance

W Tokio Lexus zaprezentował też limitowaną do 100 sztuk sportową wersję elektrycznego modelu RZ 450e. Auto bazuje na zaprezentowanym przed rokiem prototypie RZ Sport Concept, nosi nazwę RZ 450e F SPORT Performance i będzie dostępne wyłącznie na rynku japońskim, a klienci zostaną wybrani w specjalnej loterii.

Lexus RZ 450e F SPORT Performance
Lexus RZ 450e F SPORT Performance

Za osiągi auta odpowiada kierowca wyścigowy Masahiro Sasaki. RZ 450e F SPORT Performance ma stuningowane amortyzatory i sprężyny, obniżone o 10 mm zawieszenie, a także poszerzony rozstaw kół przednich (+50 mm) i tylnych (+40 mm). Zwiększyła się też szerokość auta o 70 mm oraz jego długość o 55 mm.

To efekt zastosowania nowych elementów aerodynamicznych z włókna węglowego inspirowanych lotnictwem. Szczególną uwagę zwracają dwa tylne spojlery, poszerzone nadkola i przeprojektowane zderzaki.

Lexus RZ 450e F SPORT Performance
Lexus RZ 450e F SPORT Performance

Samochód otrzymał też 21-calowe felgi aluminiowe o efektownym wzorze, a nadwozie jest dwukolorowe - srebrzystą biel Hakugin połączono z czarnym dachem, centralną częścią maski i przodu. Auto ozdobiono niebieskimi akcentami na zderzaku, lusterkach i wzdłuż górnej krawędzi bocznych szyb. Niebieski kolor ma też listwa ozdobna na desce rozdzielczej oraz zaciski hamulcowe.

Wyprawowy GX 550 Overtrail “JAOS Version”

Kolejną gwiazdą Lexusa na targach w Tokio była wersja specjalna terenowego GX-a, który jeszcze w tym roku zadebiutuje w Japonii oraz na wybranych rynkach Europy Wschodniej. Samochód nie jest oferowany na polskim rynku.

Lexus GX 550 Overtrail JAOS Version
Lexus GX 550 Overtrail JAOS Version

GX 550 Overtrail “JAOS Version” to wersja przygotowana z myślą o entuzjastach wypraw i jazdy w trudnym terenie. Samochód otrzymał pełen pakiet akcesoriów od firmy JAOS, specjalizującej się w modyfikacjach dla aut z napędem 4x4. Wyprawowy GX ma zmienione i podniesione zawieszenie, nowe felgi oraz opony typu A/T. Modyfikacje nie tylko zwiększyły terenowe możliwości GX-a, ale nadały mu jeszcze więcej wyprawowego charakteru.

Lexus GX 550 Overtrail JAOS Version
Lexus GX 550 Overtrail JAOS Version

Na liście nowych elementów znalazły się m.in. nowy przedni zderzak z dodatkowymi światłami LED, który wykonano z ultralekkiej i wytrzymałem żywicy. GX 550 Overtrail “JAOS Version ma też rurowe stopnie boczne ułatwiające wsiadanie, duże chlapacze oraz poszerzone błotniki ze specjalnymi nakładkami, a na dachu zamontowano aluminiowy bagażnik dachowy, który zwiększa możliwości transportowe auta.

Źródło: Lexus