Button i Hamilton testują nowego McLarena 12C

Button i Hamilton testują nowego McLarena 12C22.03.2010
Zeszłoroczny zwycięzca Formuły 1, Jenson Button oraz triumfator tych samych zmagań z roku 2008 - Lewis Hamilton zasiedli za kółkiem najnowszego modelu McLarena MP4-12C, by rozpocząć testy, które zakrojono na bardzo szeroką skalę.

Terminarz testów drogowych MP4-12C jest imponujący – zaczęto w 2007 roku, a program zakończy się dopiero w tym roku. Bardzo doświadczony zespół ponad 50 inżynierów dysponujący ponad 40 egzemplarzami pojazdów testowych wypróbowuje je w dwunastu różnych lokacjach na całym świecie. W planach ma przejechanie ponad miliona mil.

Jednym z etapów tego programu testowego było zaproszenie mistrzów Formuły jeden do wypróbowania nowego modelu na słynnym torze Goodwood Motor w Wielkiej Brytanii. Zasiedli oni za kierownicą XP8 i XP10, dwóch najnowszych pojazdów beta McLarena. Gwiazdom Formuły 1 nie narzucono formalnego programu testów, aby mogły się skupić przede wszystkim na swoich zobowiązaniach związanych z Formułą 1. Jednak, ponieważ obaj kierowcy przyznają się do tego, iż uwielbiają jeździć samochodami, skwapliwie skorzystali z możliwości poprowadzenia modelu, którego nie ma jeszcze na rynku.

Jenson Button tak skomentował swoje doświadczenia: “Bardzo łatwo kieruje się 12C. Jego kabina to przyjemne miejsce, sprawiające, że czujesz kontakt z pojazdem. Fotel kierowcy jest bardzo wygodny, a umiejscowienie wskaźników bardzo logiczne. Podobało mi się, że przy kierownicy nie było przełączników. Po prostu wybierasz tryb, który chcesz zanim zaczniesz prowadzić, a później nie trzeba już koncentrować się na niczym poza samą jazdą. Dynamiczne właściwości samochodu są wprost fantastyczne, zarówno przy niewielkich, jak i dużych prędkościach. Poczułem się przyjemnie w ciągu kilku sekund I już zaledwie po kilku okrążeniach byłem wstanie wymagać więcej pod pojazdu na zakrętach. Byłem zaskoczony, że mimo, iż dociskałem, pojazd zachowywał wspaniałą stabilność przy dużych prędkościach. Jest też bardzo szybki na prostych. W zasadzie, największym problemem wprowadzeniu tego auta było to, że na torze czasem zapominałem, iż jest to pojazd przeznaczony do ruchu drogowego!”

Lewis Hamilton powiedział: “12C to samochód dla prawdziwego kierowcy, spełnił moje wszystkie oczekiwania. Fotel kierowcy zapewnia wspaniałą widoczność. Doceniłem to zwłaszcza na ostrych zakrętach. Bardzo podobała mi się jazda McLarenem F1 i tak jak w tamtym pojeździe duża szyba przednia w 12 umożliwia zebranie wszystkich informacji potrzebnych do znalezienia idealnego toru jazdy.

Testy nowego modelu będą kontynuowane do końca pierwszej połowy tego roku w różnych warunkach pogodowych – m.in. na Nowej Zelandii, w Arizonie, w Bahrajnie, w Południowej Afryce i na Nürburgring, by sprawdzić, jak pojazd zachowuje się w ekstremalnych temperaturach ( od minus 50 do plus 50 stopni Celsjusza, podczas burz piaskowych, a na dużych wysokościach itd.

McLaren MP4-12C wejdzie do sprzedaży wiosną 2011 roku w 19 krajach na całym świecie. Jego cena ma mieścić się w zakresie od 125 000 do 175 000 funtów brytyjskich. 12C będzie najmocniejszym, najbardziej wydajnym i najlżejszym pojazdem w swojej klasie – unikalnym połączeniem jednoczęściowego podwozia z włókna węglowego z silnikiem V8 twin-turbo.


Źródło: McLaren