Inteligentny samochód

Inteligentny samochód19.07.2001
Stosowana od lat elektronika samochodowa zmierza obecnie w nieco innym kierunku niż kiedyś. Jej zadaniem nie jest już tylko podnoszenie komfortu jazdy ale przede wszystkim bezpieczeństwa ...

Inteligentny samochód 1 Stosowana od lat elektronika samochodowa zmierza obecnie w nieco innym kierunku niż kiedyś. Jej zadaniem nie jest już tylko podnoszenie komfortu jazdy ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Samochody mają niejako pomagać kierowcy w podejmowaniu decyzji i interpretacji warunków drogowych. Nie mniej pojazd nigdy nie zastąpi człowieka i nie przejmie odpowiedzialności za jego czyny.

Konstruktorzy Peugeot dążą do umożliwienia swoistego dialogu między autem a znakami komunikacyjnymi umieszczonymi wzdłuż drogi. Ma to zapewnić dostęp do informacji o stanie jezdni, profilu nawierzchni, przeszkodach, ruchu drogowym, warunkach jazdy (pogoda, roboty drogowe), zalecanej prędkości, wypadkach a także zbliżających się zjazdach z autostrady. Ponadto możliwy stanie się "kontakt" między pojazdami wyposażonymi w ten sam system, który umożliwi wymianę informacji o: pozycji, prędkości, zamiarach kierowcy (np. zmiana kierunku ruchu). Peugeot zamierza wprowadzić następujące innowacje:

  • inteligentną kontrolę prędkości, która zapewni bezpieczny odstęp od pojazdu poprzedzającego,
  • system ostrzegania o przekraczaniu białych linii na drodze, ostrzeże kierowcę o niepożądanej zmianie pasa ruchu,
  • czujnik przeszkód, dzięki któremu prowadzący pojazd będzie informowany o tym, co otacza samochód,
  • polepszenie widoczności w nocy, które pozwala kierowcy zwiększyć jakość pola widzenia. Obraz drogi, zarejestrowany przez kamerę działającą na podczerwień, jest wyświetlany na ekranie.