Peugeot prezentuje bolid 908 HY

Peugeot prezentuje bolid 908 HY16.09.2008
Podczas ostatniego wyścigu Le Mans Series 2008 na torze Silverstone, Peugeot Sport zaprezentował swój bolid 908 HDi FAP, wyposażony w hybrydowy system odzysku energii kinetycznej.

W srebrno-szarych barwach, bolid 908 HY symbolizuje to, co mogłoby stanowić w przyszłości siłę firmy Peugeot na wyścigach, ale wykorzystanie tego rozwiązania będzie zależało od regulaminu dla samochodów kategorii LMP1.

Peugeot prezentuje bolid 908 HY 1 Technologia HY umożliwia odzyskanie i zachowanie części energii kinetycznej pojazdu w fazie hamowania. W pojazdach niehybrydowych, energia ta jest tracona poprzez rozproszenie ciepła na hamulcach. Odzyskana w ten sposób energia poprawia wydajność w dwojaki sposób:
-Zwiększając moc przy takiej samej ilości dostarczonej energii poprzez wykorzystanie energii mechanicznej do zasilenia silnika cieplnego.
-Redukując zużycie energii z zachowaniem takiej samej sprawności dzięki odzyskanej energii mechanicznej hybrydowej

System, w który został wyposażony prototyp składa się z trzech podstawowych elementów:
1) Silnik-generator elektryczny o mocy 60 kW, zainstalowany zamiast rozrusznika, w którym napęd przenoszony jest za pomocą skrzyni biegów z przekładniami szeregowymi.
2) Akumulatory, które pozwalają na gromadzenie energii za pomocą 600 ogniw litowo-jonowych pogrupowanych w 10 pakietach, z których 6 znajduje się w miejscu akumulatora, a pozostałe 4 pod lewą pokrywą silnika.
3) Układy energoelektroniczne pozwalają kontrolować przepływ energii pomiędzy akumulatorem i silnikiem-generatorem. Moduł znajduje się w tylnej części przedniego lewego błotnika.

Peugeot prezentuje bolid 908 HY 2 Bolid 908 HY może być napędzany na różne sposoby:
-tylko w trybie elektrycznym (na przykład kiedy jedzie przy standach),
-tylko w trybie termicznym,
-używając obu trybów.

Na przykład podczas okrążenia toru w Le Mans, system odzyska energię w czasie od dwudziestu do trzydziestu sekund. Kierowca może wykorzystać tę energię:
1) jako nadwyżkę mocy dzięki dodatkowemu busterowi 60 kW (80 KM) w czasie ok. 20 sekund na każde okrążenie lub automatycznie podczas ponownego przyspieszania lub na żądanie kierowcy ("push to pass").
2) redukując zużycie paliwa, z zachowaniem takiej samej wydajności dzięki odzyskanej energii mechanicznej hybrydowej, szacowanej na 3% do 5%.

Michel Barge, dyrektor Peugeot Sport : "Prezentacja napędu hybrydowego bolidu 908 HDi FAP stanowi cel naszego programu niezawodności, jest z pewnością wyzwaniem sportowym, ale jest również wyzwaniem dla nas jako konstruktora samochodów prowadzącego badania i rozwijającego markę Peugeot poprzez wyścigi. Tak więc, po przedstawieniu zastosowania naszej techniki HDi FAP na wyścigach, użycie napędów hybrydowych będzie dla firmy Peugeot okazją do zdobycia wspaniałych doświadczeń, które pozwolą na produkcję pojazdów seryjnych. Oczywiście, wykorzystanie tej technologii w wyścigach w 2009 roku, będzie zależało od regulaminu określonego przez Automobile Club de l’Ouest."

Źródło: Peugeot