Ion - nowy Peugeot z napędem elektrycznym

Ion - nowy Peugeot z napędem elektrycznym10.09.2009
Peugeot, pionier i pierwszy światowy konstruktor samochodów z napędem elektrycznym, przewiduje premierę modelu na koniec 2010. Jego osiągi oraz zasięg do 130 km, uzyskane dzięki zastosowaniu baterii litowo-jonowych, ...

...będą skuteczną odpowiedzią na wyzwania związane z ruchem miejskim i ochroną środowiska. Wraz z modelem iOn, który zostanie zaprezentowany po raz pierwszy podczas Salonu motoryzacyjnego we Frankfurcie, Peugeot wprowadza nowe wartości do swojej gamy. Peugeot, pionier w dziedzinie pojazdów z napędem elektrycznym, dzięki modelowi 106 produkowanemu w latach 1995-2003, pozostaje na dzień dzisiejszy konstruktorem, który sprzedał najwięcej samochodów o „zerowej emisji" na świecie.

Bogata dzięki tym doświadczeniom marka spod znaku Lwa ma zamiar pozostać głównym uczestnikiem nowego rynku pojazdów z napędem elektrycznym. Od końca 2010 roku, Peugeot stanie się więc jednym z pierwszych producentów oferujących w sprzedaży w Europie nowy samochód w 100% elektryczny: iOn.

Ten samochód z napędem elektrycznym, opracowany we współpracy z Mitsubishi Motors Company (MMC), jest przeznaczony, od momentu jego wypuszczenia na rynek, dla klientów indywidualnych oraz dla flot (administracja, wspólnoty lokalne, wielkie przedsiębiorstwa…), co wynika z jego cech, szczególnie przydatnych w środowisku miejskim.

Ion - nowy Peugeot z napędem elektrycznym 1 Baterie litowo-jonowe ładowane całkowicie w sześć godzin i w 80% w trzydzieści minut Miasto będzie więc ulubionym terenem modelu iOn. Czterodrzwiowy, czteromiejscowy, o długości 3,48 m i promieniu skrętu 4,50 m, ten model Peugeot, w 100 % elektryczny, osiągnie maksymalną moc 47 kW (64 KM) i moment obrotowy 180 Nm, oferując przy tym bezpieczne osiągi (maksymalna prędkość 130 km/h). Baterie litowo-jonowe zastosowane w samochodzie, zapewniające dosyć dobry zasięg (130 km w znormalizowanym cyklu europejskim), są ładowane całkowicie w sześć godzin ze standardowego gniazda 220 V lub w 80 % w trzydzieści minut dzięki systemowi szybkiego ładowania.

Cechy te pozwalają małemu mieszczuchowi na "zero emisji" zaoferować bardzo dobrą wielofunkcyjność użytkowania, porównywalną, jeśli chodzi o osiągi i przestronność, z małym klasycznym samochodem z silnikiem cieplnym.

Wyjątkowa troska o środowisko naturalne, zwarta sylwetka, bezpieczeństwo, prostota użytkowania będą jego najważniejszymi zaletami,… ale nie jedynymi. W rzeczywistości obejmą one również innowacyjne usługi, dostępne zwłaszcza dzięki "modułowi lokalizacji". Pozwala on nie tylko wezwać pomoc, w której Peugeot jest liderem w Europie (lokalizacja pojazdów, które uległy wypadkowi i wysłanie specjalistycznej pomocy), ale również zebrać wszelkie dane (stan baterii, liczba przejechanych kilometrów, liczba kilometrów do przeglądu,…), pozwalające na profesjonalne zarządzanie parkiem samochodowym.

Źródło: Peugeot