Piąte miejsce dla Polaków w Sheron Valasska Rally

Piąte miejsce dla Polaków w Sheron Valasska Rally30.03.2010
Michał Sołowow i Maciej Baran zajęli piąte miejsce w klasyfikacji generalnej w rajdzie Sheron Valasska Rally, który był pierwszą rundą międzynarodowych Mistrzostw Czech. Polska ekipa "Cersanit Rally Team" wywalczyła tak dobry wynik ...

...prowadząc samochód Peugeot 207 S2000. Nasza załoga potraktowała cały występ w rajdzie jako przygotowanie do Rajdu Elmot, który za niecałe trzy tygodnie rozpocznie sezon Rajdowych Mistrzostw Polski.

W rajdzie nie zabrakło dramaturgii i emocji. Po pierwszym etapie Polacy okupowali ósmą pozycję w klasyfikacji generalnej. Jednak na 12 odcinku specjalnym awaria silnika dopadła Romana Kresta przez odpadł przedwcześnie z rywalizacji. Prowadzący jeszcze wtedy Vaclav Pech również miał problemy techniczne, dzięki czemu zwycięzcą został Pavel Valousek. Po tych wydarzeniach Michał Sołowow oraz Maciej Baran zostali sklasyfikowani na pozycji piątej.

Michał Sołowow: „Końcówka była fajna i dość niespodziewana. Ten 12 odcinek był bardzo ważny dla wszystkich. Przejeżdżaliśmy go dwukrotnie pod rząd, więc był bardzo zabrudzony i trudny. Myślę, że stąd wzięły się błędy konkurentów i takie, a nie inne wyniki. Niewątpliwie bohaterem tego rajdu jest Valclav Pech, który jadąc samochodem N-grupowym był niesamowicie szybki, od początku prowadził i należała mu się wygrana. Dla nas ten rajd był przygotowaniem do Mistrzostw Polski, bowiem prawie sześć miesięcy nie jeździliśmy po asfalcie. W rajdach Arctic w Finlandii i Szwecji ścigaliśmy się na śniegu. Pierwszy etap poświęciliśmy na testowanie kilku rzeczy, m.in. opon, zawieszenia, a drugi na walkę o jak najlepsze miejsce”.

Maciej Baran: „Zależało nam bardzo na tym, aby przejechać jak najwięcej kilometrów oesowych w prawdziwej walce, ponieważ żadne testy i treningi nie dają takiej wiedzy na temat przygotowania samochodu, jak prawdziwe ściganie w rajdzie. Mieliśmy okazję porównania się z najlepszymi zawodnikami w Czechach, jadących topowymi samochodami i to było dla nas najważniejsze. Po ostatnich rajdach, gdzie jechaliśmy po luźnej i śliskiej nawierzchni, chcieliśmy sprawdzić, gdzie jesteśmy, jeżeli chodzi o przygotowanie samochodu i nas samych. Wiedza zdobyta w Czechach jest dla nas bardzo cenna przed Mistrzostwami Polski, które rozpoczną się niebawem”.

Źródło: foto © BFGoodrich, PZM, informacja Moto Target