Peugeot świętuje 200-lecie w Paryżu

Peugeot świętuje 200-lecie w Paryżu17.09.2010
W tym roku Peugeot świętuje dwustulecie istnienia marki, a więc na stoisku firmy podczas Mondial de l'Automobile w Paryżu będzie sporo atrakcji. W centrum zainteresowania na pewno znajdzie się światowa premiera modelu 508, ...

...który ma uosabiać nowy język projektowania Peugeota. Peugeot 508 po raz pierwszy pojawił się publicznie jeszcze w formie koncepcyjnego pojazdu SR1.

Peugeot świętuje 200-lecie w Paryżu 1Będzie dostępny w wersji sedan i kombi. Opływowe kształty nowego modelu zapewniają mu dobre właściwości aerodynamiczne i elegancki wygląd, natomiast wnętrze zostało luksusowe wyposażone.

W ofercie silnikowej znajdują się jednostki o mocy od 112 do 204 KM. W jednostkach napędowych postawiono na technologie zapewniające mniejsze zużycie paliwa, takie jak nowy system e-HDi, który umożliwia obniżenie emisji CO2 do poziomu 109 g/km. W przyszłości Peugeot 508 ma także zostać wyposażony w technologię HYbrid4, dzięki której będzie dysponować mocą 200 KM i napędem na wszystkie koła wysyłając przy tym w atmosferę tylko 99 g CO2 na każdy przejechany kilometr.

Pierwszym modelem w ofercie Peugeota, który będzie korzystać z systemu HYbrid4 będzie jednak 3008, również prezentowany w Paryżu. To pierwszy na świecie produkcyjny pojazd z hybrydowym napędem wykorzystującym jednostkę diesla. Peugeot 3008 HYbrid4 ma wydajnego, 2-litrowego diesla HDi FAP o mocy 163 KM napędzającego przednią oś i silnik elektryczny o mocy 37 KM poruszający tylnymi kołami.

Peugeot świętuje 200-lecie w Paryżu 2Kierowca może wybrać jeden z kilku trybów jazdy: całkowicie elektryczny i bezemisyjny, diesel i napęd na obie osie o mocy 200 KM, Sport i Auto.

Jeśli takie rozwiązanie jest dla nas zbyt mało ekologiczne, Peugeot proponuje również pojazd w 100% napędzany silnikiem elektrycznym – o nazwie iOn. Na stoisku Peugeota w Paryżu będzie można podziwiać 4-osobowego iOna o zasięgu 145 km po jednokrotnym naładowaniu baterii (ponowne jej naładowanie zabiera 6 godzin). Pięciodrzwiowy iOn zostanie wprowadzony do sprzedaży w Europie pod koniec tego roku.

Peugeot w stolicy Francji pochwali się jeszcze jednym innowacyjnym pojazdem z całkowicie elektrycznym napędem – konceptem BB1.

Peugeot świętuje 200-lecie w Paryżu 3Malutkie, 2,5-metrowe autko miejskie może jednak przewieźć cztery osoby i posiada ciekawy, motocyklowy układ kierowniczy oraz niezwykły kształt nadwozia (bądźmy szczerzy – ten kształt to takie trochę niezbyt foremne pudełko, o zaokrąglonych brzegach, lekko przydepnięte z przodu).

A skoro już o elektrycznych pojazdach mowa, to Peugeot zaprezentuje również elektryczny skuter e-Vivacity, który wejdzie do sprzedaży w przyszłym roku i koncepcyjny skuter e-Satelis.

W nieco cięższej kategorii francuską markę prezentować będzie wyścigowy prototyp Peugeot 908 HDi FAP, który właśnie zajął pierwsze i drugie miejsce podczas Autosport 1000 km Silverstone – w inauguracyjnym wyścigu nowej serii Intercontinental Le Mans Cup (ILMC).

Źródło: Peugeot, opr. BM