Peugeot 208: re-generacja

Peugeot 208: re-generacja12.01.2012
Stworzenie pojazdu, który byłby atrakcyjny dla szerokiej rzeszy klientów o różnych oczekiwaniach wymaga dziś czegoś więcej niż jedynie odświeżenia koncepcji. Z tego powodu projekt "A9" od samego początku zakładał najbardziej ...

...gruntowne zrewidowanie oczekiwań dotyczących produkowanych pojazdów, na jakie kiedykolwiek zdecydowała się marka Peugeot. W ten sposób powstał samochód, który symbolizuje początek nowej generacji.

„Re-generacja” konstrukcji
Od samego początku prac nad projektem „A9” (fabryczne oznaczenie modelu 208) wszelkie aspekty konstrukcyjne opracowywane były na bazie płyty podłogowej nr 1 stworzonej przez Grupę PSA, aby uzyskać architekturę o dużej wydajności. Dzięki temu powstał kompaktowy, lekki, przestronny i aerodynamiczny samochód.

Peugeot 208: re-generacja 1 Kompaktowy i lekki
Zredukowany przedni zwis (-6 cm w porównaniu z modelem 207) oraz krótszy tylny zwis (-1 cm), w połączeniu z obniżoną wagą pojazdu, pozwalają uzyskać lepsze proporcje nadwozia i mają bezpośredni wpływ na lepszą zwrotność i praktyczność w codziennej eksploatacji (parkowanie, manewrowanie itp.).

W celu maksymalnej redukcji wagi pojazdu inżynierowie rozpoczęli prawdziwe „polowanie na zbędne kilogramy”, którego celem było stworzenie swoistego „zestawu najlepszych cech”, promującego niskie zużycie paliwa, wysoki poziom bezpieczeństwa biernego oraz dynamiczne osiągi. Podczas opracowywania poszczególnych elementów konstrukcji wszyscy członkowie zespołu pracującego nad modelem 208 mieli na względzie powyższe aspekty, a także przykładali dużą wagę do innych kluczowych podzespołów: aluminiowej przedniej belki pochłaniającej energię zderzenia, rozmiarów przedniej ramy pomocniczej, laserowych spawów dachu, zastosowania na szeroką skalę paneli ze stali o bardzo wysokiej i ultra-wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, wygłuszenia komory silnika itp. W związku z tym Peugeot 208 waży o 110 kilogramów mniej, niż model 207 z tym samym silnikiem 1,4 l HDi i nawet do 173 kilogramów mniej, niż poprzednik z podstawową jednostką benzynową. Całkowita masa Peugeot 208 w bazowej wersji rozpoczyna się więc już od 975 kilogramów!

Przestronny przedział pasażerski
Taki sam rozstaw osi, jak w modelu 207, zastosowanie bardziej kompaktowych oparć przednich foteli oraz ogólna optymalizacja projektu wnętrza przyczyniły się do uzyskania dużo większej przestrzeni dla pasażerów siedzących z tyłu (5 centymetrów przestrzeni na kolana więcej w porównaniu z modelem 207, który i tak jest przestronnym samochodem). Również bagażnik 208 jest większy – jego pojemność wynosi 311 litrów do tylnej półki (285 dm3 według standardu VDA) i nawet 1152 litry (1076 dm3 według standardu VDA) po złożeniu tylnych siedzeń, które jest łatwe, jak nigdy dotąd – odbywa się dosłownie poprzez jeden prosty ruch.

Zoptymalizowana aerodynamika
Wymiary Peugeot 208, a w szczególności jego szerokość (-2 cm w stosunku do modelu 207) oraz wysokość (-1 cm), precyzyjnie wyprofilowane powierzchnie oraz szczególna uwaga poświęcona poszczególnym częściom nadwozia (osłony podwozia, spojler w niektórych wersjach itp.) umożliwiły uzyskanie optymalnej wydajności aerodynamicznej.

Peugeot 208: re-generacja 2Najlepsze pod tym względem wersje uzyskują więc współczynnik oporu SCx wynoszący jedynie 0,61 (Cx – 0,29), będący jedną z najlepszych wartości w segmencie, co przekłada się z kolei na niskie zużycie paliwa i niską emisję CO2.

„Re-generacja” stylistyki
„Zwinność, zmysłowość, atletyczna sylwetka, intuicyjność, skoncentrowana energia, przeskok generacyjny”… te słowa zawarto w specyfikacji projektu A9, a stylistom udało się nadać im znaczenie i spójność oraz zilustrować je inspirującymi formami. Począwszy od kompaktowej sylwetki, poprzez zredukowane zwisy nadwozia, aż po płynne linie pomiędzy maską silnika a łupkami przedniej szyby… typowe dla marki linie stylistyczne zostały jakby wymyślone na nowo oraz dopracowane w najdrobniejszych detalach.

Oryginalny przedni pas
Charakterystyczny przedni pas samochodu tworzy zupełnie nowe, charyzmatyczne oblicze marki. Jego stylistyka, ostra a zarazem dynamiczna niczym kot, jest nowoczesna i wyrafinowana. Diody LED (w zależności od wersji) i świetlne obrysy podkreślają kształt reflektorów zarówno w dzień, jak i po zmroku. W podobny sposób wykończono obwódki świateł przeciwmgielnych.

Osłona chłodnicy z chromowaną obwódką i wyraźnie wydzielonymi sekcjami została zaprojektowana w taki sposób, że sprawia wrażenie oderwanej od nadwozia i unoszącej się w powietrzu. Nowoczesność konstrukcji podkreślają, w zależności od wersji, „technologiczna” siateczka lub chromowane poprzeczki umieszczone wewnątrz osłony. Jej oryginalny projekt uwypukla także dużą wydajność ekologiczną konstrukcji. Zoptymalizowany kształt wlotu powietrza sugeruje z kolei optymalną wydajność paliwową.

Podsumowując, stylistyka przedniej części nadwozia jest nowoczesna, silna i dynamiczna, a jednocześnie delikatna i wyrafinowana.

Spójny design
Nadwozie nowego 208 sprawia wrażenie wyrzeźbionego przez wiatr. Linia biegnąca od wygrawerowanego logo PEUGEOT w górnej części osłony chłodnicy tworzy swoisty „kręgosłup”, który przechodzi przez maskę silnika, wgryza się w górne obramowanie przedniej szyby, pozostawia po sobie ślad w centralnej części dachu i opada ku tyłowi, aż po linię pokrywy bagażnika.

Peugeot 208: re-generacja 3Tylne lampy w kształcie bumerangów, będące prawdziwym dziełem sztuki technologicznej, kryją trzy typowe dla Peugeot „pazury” świetlne, sprawiając wrażenie zespolonych z nadwoziem.

Dwie różne wersje nadwozia
Muskularnie wyprofilowany bok nadwozia wygląda całkowicie inaczej w wersji 3- i 5-drzwiowej. Drzwi modelu 5-drzwiowego wydają się być połączone przetłoczeniem biegnącym od tylnych lamp w kierunku przedniej części nadwozia. W najwyższych wersjach wyposażenia boczne szyby są w całości otoczone chromowaną obwódką, czyli elementem, który nigdy wcześniej nie był stosowany w samochodach tego segmentu. Profil wersji 3-drzwiowej jest jeszcze bardziej wyrzeźbiony. Jego bardzo wyraziste przetłoczenia przywodzą na myśl koncepcyjny model SR1, który został zaprezentowany w styczniu 2010 roku, a powstawał równocześnie z modelem 208. Kolejny detal stylistyczny – tylny panel nadwozia – przypomina kształtem analogiczny element zastosowany w kultowym modelu Peugeot 205.

Całkowicie przeprojektowana koncepcja wskaźników i przełączników
W samochodzie typu hatchback tablica przyrządów z założenia umieszczona jest za kierownicą, tak, że wskazania odczytuje się patrząc wewnątrz jej koła. Tak było zawsze, a historia pojazdów silnikowych, rozwój technologiczny i nawyki kierowców utwierdzają w przekonaniu o słuszności tego rozwiązania.

Pewnego dnia w głowach projektantów Peugeot zrodził się jednak nowy pomysł… A gdyby tak zredukować średnicę koła kierownicy, aby ułatwić wykonywanie manewrów i spotęgować doznania z jazdy? I dodatkowo przenieść tablicę przyrządów wyżej, aby ułatwić odczytywanie wskazań i podnieść komfort oraz bezpieczeństwo jazdy dbając o to, by kierowca nie musiał odrywać wzroku od drogi?

Zdecydowano się więc na radykalne rozwiązania: Peugeot 208 łamie ustanowione standardy, oferując przemyślaną na nowo ergonomię miejsca kierowcy. Efektem jest zapewnienie kierowcy niczym niezmąconego, naturalnego i łatwego prowadzenia, dużej zwrotności i precyzji oraz poczucia nierozerwalnej więzi z samochodem.

Osoby, które testowały samochód w różnych sytuacjach, były zachwycone jego zwinnością, pozwalającą na łatwe manewrowanie podczas codziennej eksploatacji. Niektórzy kierowcy dostrzegli także sportowe cechy konstrukcji, doceniając dobrze dobraną pozycję kierowcy oraz łatwość i precyzję sterowania.

Peugeot 208: re-generacja 4 Wraz z zastosowaniem użytego po raz pierwszy w modelu 3008 systemu “head-up”, który wyświetla informacje na specjalnym ekranie, zaprezentowaliśmy nowe podejście w tej kwestii: użyteczność systemu została jednomyślnie doceniona i pomysł ten odniósł błyskawiczny sukces.

Ekran dotykowy: intuicyjna łączność
Bazując na nowej koncepcji wskaźników i przełączników, Peugeot zaoferuje większości nabywcom modelu 208 (poczynając od drugiego poziomu wyposażenia, czyli w około 80% wszystkich wersji w gamie) duży, 7-calowy kolorowy ekran dotykowy o rozdzielczości 800×480, z intuicyjnym systemem sterowania.

System umożliwia łatwy dostęp do różnych funkcji: radia, zestawu głośnomówiącego Bluetooth, odtwarzacza plików muzycznych podłączonego do złącza USB lub poprzez strumieniowe przesyłanie danych audio.

Ekran zaprojektowano w taki sposób, aby sprawiał wrażenie częściowo unoszącego się w powietrzu. Celem projektantów było zwrócenie na ten element szczególnej uwagi. Aby jednak ekran nie odciągał zbytnio kierowcy od prowadzenia samochodu, znajduje się on w zasięgu ręki oraz w polu widzenia. Dzięki temu zapewnia maksymalne bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania, nie zakłócając przy tym harmonii deski rozdzielczej.

Dostęp do przystępnej cenowo nawigacji satelitarnej
Interfejs ekranu dotykowego został fabrycznie przystosowany do współpracy z opcjonalnym systemem nawigacji satelitarnej z mapą Europy. Nawigacja oferowana jest w cenie poniżej 500 euro, co jest bardzo konkurencyjną ofertą w zakresie pokładowych systemów GPS.

Czyste i nowoczesne wnętrze z klasą
Dzięki możliwości zaprojektowania od nowa wskaźników i przełączników, styliści mieli naprawdę duże pole do popisu. Design deski rozdzielczej łączy w sobie stylowe i płynne linie. Dbałość o wysoką jakość widać w każdym elemencie konstrukcji wnętrza 208. Podobnie jest z obsesyjną wręcz uwagą, jaką poświęcono najdrobniejszym detalom, takim jak dyszy nawiewu na krańcach deski rozdzielczej w kształcie kocich oczu czy licznych elementach nawiązujących do niektórych sekcji stylistycznych nadwozia (osłony chłodnicy, dachu, pokrywy bagażnika...). Wszystko zostało dokładnie przemyślane, od kształtu wykończenia drzwi po drążek skrzyni biegów.

Peugeot 208: re-generacja 5 Czystość formy i nowoczesny design został również osiągnięty dzięki niewielkiej liczbie przełączników i pokręteł. Uproszczenie kokpitu udało się osiągnąć dzięki przeniesieniu wszystkich przełączników systemu audio na ekran dotykowy, co z kolei ułatwia komunikację człowiek-maszyna.

Oświetlenie, elementy dekoracyjne... dbałość o każdy detal
Dzięki połączeniu analogowych zegarów, które symbolizują precyzyjną pracę mechanizmów, oraz cyfrowego prędkościomierza udało się osiągnąć prosty, czytelny i bardzo nowoczesny efekt. Zastosowanie jasnego podświetlenia zapewniło z kolei czytelność całego zestawu i dodało mu elegancji.

Styliści Peugeot dużo uwagi poświęcili również oświetleniu wnętrza kabiny. Wybór padł na białe światło – dominujące na wyświetlaczach – oraz diodowe (LED), które daje niebieską poświatę o różnych odcieniach, podkreślającą panoramiczne okno dachowe.

Wybór poszczególnych elementów dekoracyjnych zależny jest od stylu wnętrza oraz poziomu wyposażenia. Przedni panel polakierowany na czarno, dekoracje w różnych odcieniach od niebieskiego do czarnego czy chromowane uchwyty drzwi... pełna gama wykończeń daje duże możliwości personalizacji w nowoczesnym i wyrafinowanym stylu.

Wnętrze praktyczne w codziennej eksploatacji
Poza estetyką, kluczowe znaczenie dla stylistów marki odegrała także funkcjonalność wnętrza. W tym duchu zaprojektowano liczne schowki, jak na przykład ten umieszczony przed dźwignią zmiany biegów, w którym bez kłopotu zmieszczą się puszki z napojami czy smartfon. Warto również wspomnieć o pojemnych kieszeniach w drzwiach.

Wysoki komfort akustyczny
Zadbano również o komfort akustyczny w kabinie samochodu. Doskonałe wyciszenie i izolację od wibracji osiągnięto dzięki rozwiązaniom wzorowanym na tych zastosowanych we flagowym modelu 508. Dzięki lepszemu wyciszeniu jednostek napędowych i stłumieniu ich drgań poziom hałasu jest znacznie niższy niż w modelu 207. Wymiernym efektem jest także redukcja masy całkowitej samochodu.

Peugeot 208: re-generacja 6 Atmosfera w kabinie pasażerskiej jest spójna z charakterem pojazdu, czyli prosta, a jednocześnie wyrafinowana, zaawansowana technologicznie, ale także intuicyjna i nowoczesna. Ekologiczna „re-generacja”

Gama jednostek napędowych o wysokich osiągach
Niska waga, doskonała aerodynamika, opony o bardzo niskich i ultraniskich oporach toczenia oraz oczywiście „know how” i technologiczne innowacje Grupy w zakresie produkcji silników to czynniki, które pozwalają modelowi 208 osiągnąć wyższy poziom wydajności ekologicznej. Zaawansowane technologie zastosowane w silnikach wysokoprężnych HDi FAP oraz benzynowych VTi i THP, uzupełnione nowatorskimi rozwiązaniami wprowadzonymi w 3-cylindrowych jednostkach benzynowych nowej generacji, przyczyniają się do redukcji średniej emisji CO2 o 34 g/km w całej gamie 208 w porównaniu do gamy jednostek napędowych dostępnych pod maską modelu 207 w momencie jego debiutu oraz do redukcji o 46 g/km w porównaniu do bazowego silnika benzynowego.

Peugeot 208 jest więc na dobrej drodze do przejęcia pozycji lidera wśród „najczystszych” pojazdów swojego segmentu.

Silniki Diesla oferowane w modelu 208:

 • 1,4 l HDi FAP 50 kW (68 KM), 160 Nm, 5-biegowa przekładnia manualna; CO2: 98 g/km;
 • 1,4 l e-HDi FAP 50 kW (68 KM),160 Nm, sterowana elektronicznie 5-biegowa przekładnia manualna, system Stop&Start; CO2: 87 g/km;
 • 1,6 l e-HDi FAP 68 kW (92 KM), 230 Nm, 5-biegowa przekładnia manualna, system Stop&Start; CO2: 98 g/km;
 • 1,6 l e-HDi FAP 68 kW (92 KM), 230 Nm, sterowana elektronicznie 6-biegowa przekładnia manualna, system Stop&Start; CO2: 98 g/km (1);
 • 1,6 l e-HDi FAP 84 kW (115 KM), 270/285 (2) Nm, 6-biegowa przekładnia manualna, system Stop&Start; CO2: 99 g/km.

Peugeot 208: re-generacja 7 Silniki benzynowe oferowane w modelu 208:

 • 1,0 l VTi 50 kW (68 KM); 95 Nm, 5-biegowa przekładnia manualna; CO2: 99 g/km (nowe, 3-cylindrowe silniki 1,0 l i 1,2 l oraz jednostki 1,4 l e-HDi i 1,6 l THP dostępne latem 2012 r.);
 • 1,2 l VTi 60 kW (82 KM); 118 Nm, 5-biegowa przekładnia manualna; CO2: 104 g/km ;
 • 1,4 l VTi 70 kW (95 KM); 136 Nm, 5-biegowa przekładnia manualna; CO2: 129 g/km (dostępność w zależności od rynku);
 • 1,6 l VTi 88 kW (120 KM); 160 Nm, 5-biegowa przekładnia manualna; CO2: 134 g/km;
 • 1,6 l THP 115 kW (156 KM), 240/260 (2) Nm, 6-biegowa przekładnia manualna; CO2: 135 g/km (1).
 • Zwiększony zasięg dzięki technologii e-HDi
  Technologia e-HDi, po debiucie w modelu 508 oraz nowym 308 w 2011 roku, będzie stosowana w czterech z pięciu silników wysokoprężnych oferowanych w nowym Peugeot 208. Dynamiczne, wydajne i ciche jednostki z systemem Stop&Start łączą zredukowane zużycie paliwa i niższy poziom emisji CO2 (do -15% w mieście) z najwyższą kulturą pracy. Wyłączanie silnika na postoju oraz jego ponowne włączanie przed ruszeniem odbywa się niezwykle szybko, a także bez hałasu i wibracji. Dzięki nowemu 208, ta uznana technologia trafi więc do szerokiej rzeszy klientów, promując wydajność paliwową i przyjemność z jazdy. Nowa generacja 3-cylindrowych silników

  Nowa generacja trzycylindrowych silników, będąca kolejnym stadium rozwoju strategii downsizingu jednostek napędowych Grupy, pozwala osiągnąć niespotykaną wcześniej wydajność w kwestii zużycia paliwa i emisji CO2, oferując jednocześnie dobre osiągi już w podstawowych wersjach 208.

  Zaprojektowane przez Grupę PSA Peugeot Citroen i produkowane w zakładach Tremery we Francji, benzynowe silniki 1,0 l i 1 2 l VTi pozwolą nowemu 208 na osiągnięcie emisji dwutlenku węgla na poziomie odpowiednio 99 i 104 g/km. Nowa rodzina wolnossących jednostek z wtryskiem pośrednim oferować będzie moc odpowiednio 50 i 60 kW (68 i 82 KM) przy 6000 obr./min. oraz maksymalny moment obrotowy 95 i 118 Nm przy 3000 i 2750 obr./min.

  Peugeot 208: re-generacja 8 Nowe silniki zostały zaprojektowane tak, aby zachować niską wagę oraz kompaktowe rozmiary, w czym pomagają nie tylko aluminiowy blok cylindrów i aluminiowa głowica cylindrów, ale także kolektor wydechowy zintegrowany z głowicą silnika... W jednostkach tych zastosowano również inne zaawansowane technologie, takie jak układ zmiennych faz rozrządu VVT dla wałków sterujących zaworami dolotowymi i wydechowymi czy pompę olejową o zmiennym wydatku.

  Ultrawydajna wersja o niskim zużyciu paliwa
  Dokładna analiza każdego aspektu konstrukcji modelu 208 pozwoliła opracować wersję o bardzo niskim zużyciu paliwa oraz doskonałej wydajności aerodynamicznej (współczynnik Cx 0,29). Udało się to osiągnąć dzięki optymalizacji przepływu powietrza wokół osłony chłodnicy i tylnego spojlera, a także dzięki zastosowaniu kołpaków kół o niskich oporach powietrza, opon o ultraniskich oporach toczenia oraz deflektora i dzięki połączeniu całości z silnikiem 1,4 l e-HDi FAP 50 kW (68 KM) z 5-biegową przekładnią sterowaną elektronicznie. Wyniki są imponujące: średnie zużycie paliwa jedynie 3,4 l/100 km oraz emisja CO2 na poziomie 87 g/km!

  Wyjątkowość tej wersji została dodatkowo podkreślona poprzez specyficzne elementy stylistyki nadwozia: obwiedzioną chromem osłonę chłodnicy wykończoną satynowym lakierem Manhattan, tylny spojler wykończony czarnym, błyszczącym lakierem czy dwukolorowe kołpaki kół.

  „Re-generacja” wrażeń z jazdy
  Aby pokazać prawdziwą przyjemność z jazdy, a jednocześnie odpowiedzieć na oczekiwania nowoczesnych klientów, inżynierowie Peugeot stanęli przed zadaniem skonstruowania auta o właściwościach jezdnych na najwyższym poziomie, auta zachowującego stabilność i dynamikę modelu 207, ale bez negatywnego wpływu na komfort jazdy.

  Doskonałe właściwości jezdne Peugeot 208 to zasługa zastosowania kolumn pseudo-McPherson w przednim zawieszeniu, odkształcalnej belki poprzecznej w tylnym zawieszeniu, dopracowanego układu sprzężyna-amortyzator oraz specjalnego zestrojenia całego układu, popartego doświadczeniem marki w tym zakresie. Nie bez znaczenia na dynamikę oraz komfort jazdy ma również niska masa pojazdu.

  Peugeot 208: re-generacja 9 Konfiguracja zawieszenia jest przy tym idealnie dostosowana do dynamicznych osiągów poszczególnych jednostek napędowych, tworząc zróżnicowaną ofertę spełniającą oczekiwania szerokiego spektrum klientów.

  W najmocniejszej wersji 208, 1,6 l THP z silnikiem o mocy 115 kW (156 KM), dostępnej na rynku począwszy od lata 2012 roku, przednie zawieszenie zostało wzmocnione, aby osiągnąć większą sztywność i jeszcze bardziej precyzyjne prowadzenie.

  Adaptacyjne hamowanie, ESP w standardzie
  Wydajność układu hamulcowego idzie w parze z osiągami silników. Model 208 został wyposażony w przednie tarcze hamulcowe oferowane w dwóch rozmiarach: 266 x 22 mm dla większości wersji silnikowych oraz 302 x 26 mm dla 1,6 l THP 115 kW (156 KM). Z tyłu znajdują się tarcze w rozmiarze 249 x 9 mm lub 8-calowe bębny dla wersji z silnikami 3-cylindrowymi oraz dla 1,4 l HDi FAP i 1,4 l e-HDi FAP.

  Kolejnym elementem wyróżniającym Peugeot 208 jest zastosowanie w wyposażeniu standardowym we wszystkich wersjach oferowanych w Europie układu ESP nowej generacji, który obejmuje systemy ASR (kontrolę trakcji), CDS (kontrolę stabilności), AFU (wspomaganie nagłego hamowania) oraz REF (elektroniczny rozdział siły hamowania). Układ ESP może zostać wyłączony przez kierowcę jedynie w najmocniejszej wersji 1,6 l THP 115 kW (156 KM).

  Nowe wrażenia z jazdy dzięki innowacyjnemu projektowi wnętrza i bogatemu wyposażeniu
  Podczas konstruowania modelu 208 bardzo duży nacisk położono na wrażenia z jazdy. Nie chodzi tu jedynie o komfort prowadzenia. Pod uwagę brano także inne elementy – począwszy od nowych wskaźników i przełączników, poprzez charakterystyczne, wysokie położenie tablicy przyrządów, duży kolorowy ekran dotykowy, a kończąc na niewielkiej, ułatwiającej manewrowanie kierownicy.

  Nie bez znaczenia jest również elektryczne wspomaganie układu kierowniczego. Nowy, „bezszczotkowy” system został opracowany z uwzględnieniem rozkładu masy w pojeździe. Podobnie jak w 207, układ kierowniczy spełnia podstawowe założenia wynikające z doświadczenia marki: jest precyzyjny i bezpośredni, a przy yym pracuje niezwykle lekko podczas jazdy z niską prędkością.

  Peugeot 208: re-generacja 10 Pod koniec 2012 roku Peugeot 208 otrzyma dodatkowy element wyposażenia – wyjątkowy w segmencie B – który również ułatwi codzienną eksploatację pojazdu w mieście: asystenta parkowania. W momencie zidentyfikowania odpowiedniego miejsca do zaparkowania równoległego, system przejmuje całkowitą kontrolę nad ruchami koła kierownicy, wprowadzając samochód na wybrane miejsce. Kierowca musi jedynie obsługiwać pedał przyspieszenia i hamulec. Magia!

  W zależności od wersji, model 208 może także zostać wyposażony w statyczne oświetlenie kierunkowe, które poprawia widoczność na boki przy niskich prędkościach (poniżej 40 km/h) w warunkach miejskich, na skrzyżowaniach, podczas parkowania czy na krętych drogach. Oświetlenie kierunkowe wykorzystuje lampy przeciwmgielne, z których każda doświetla wybraną część drogi w zakręcie po przekręceniu koła kierownicy w odpowiednim kierunku oraz włączeniu kierunkowskazu.

  Najwyższy poziom bezpieczeństwa czynnego, biernego i trzeciego stopnia
  Dzięki wyjątkowym właściwościom jezdnym, unikatowemu wyposażeniu (m.in. desce rozdzielczej typu „head-up”, ESP czy tempomatowi / ogranicznikowi prędkości), Peugeot 208 odznacza się wysokim poziomem bezpieczeństwa czynnego. Samochód został zaprojektowany w taki sposób, aby zagwarantować wyższy poziom bezpieczeństwa biernego, niż model 207, a zarazem najwyższy w swoim segmencie. Odkształcalna struktura zawiera specjalne, wydajne pochłaniacze energii na przedniej belce, co pozwoliło skrócić przedni zwis, redukując jednocześnie masę całego pojazdu. Peugeot 208 został wyposażony w 2 czołowe poduszki powietrzne, 2 boczne poduszki powietrzne z przodu, 2 kurtyny powietrzne oraz 2 mocowania Isofix z 3-punktowymi miejscami kotwiczenia z tyłu. inne elementy (m.in. aktywny podnóżek, kolumna kierownicy łamana w razie wypadku, sworzeń blokujący, gwarantujący połączenie pomiędzy drzwiami i środkowym słupkiem) ograniczają konsekwencje zderzenia i pomagają chronić podróżujących.

  Model 208 czerpie także z doświadczenia marki w zakresie bezpieczeństwa trzeciego stopnia oferując, w zależności od wersji, usługi Peugeot Connect SOS i Peugeot Connect Assistance bez dodatkowej opłaty i ograniczeń czasowych.

  Usługa Peugeot Connect SOS, dostępna obecnie w 10 krajach europejskich w ponad 600 000 samochodach Peugeot, pozwala ustalić pozycję pojazdu i umożliwia wysłanie odpowiednich służb ratunkowych w razie wypadku. Od momentu debiutu w roku 2003 system ten zapewnił szybką interwencję ratunkową w blisko 4 800 awaryjnych sytuacji.

  Zgodnie z ogólnoeuropejską strategią Peugeot 208 będzie oferowany w cenach niższych, niż jego poprzednik, model 207. Ceny dla klientów w Polsce zostaną opublikowane pod koniec lutego.

  Źródło: Peugeot