Altea freetrack - pierwszy crossover marki Seat

Altea freetrack - pierwszy crossover marki Seat10.09.2007
Nowa Altea freetrack została skonstruowana na bazie rodzinnej Altei XL, którą przebudowano zgodnie z koncepcją pojazdu typu crossover. Jest to więc samochód umożliwiający jazdę terenową i jednocześnie niezwykle praktyczny ...

... tak samo jak auto kompaktowe przeznaczone do jazdy w mieście. Altea freetrack zapewnia jednakową maksymalną przestronność zarówno podczas rodzinnych wyjazdów, jak na wyprawach w plener.

Altea freetrack - pierwszy crossover marki Seat 1 Bazujący na Altei XL pierwszy crossover w historii marki SEAT ma zdecydowanie terenową sylwetkę, podkreśloną miedzy innymi plastikowymi osłonami stosowanymi we wszystkich pojazdach tego typu. Osłony te spełniają rolę nie tylko estetyczną, ale chronią też nadwozie przed uszkodzeniami w czasie jazdy po bezdrożach.

Kolejne elementy wyróżniające Alteę freetrack i jako rasowego crossovera to nowe siedemnastocalowe obręcze kół ze specjalnymi oponami o zwiększonej średnicy oraz prześwit o 40 milimetrów większy w porównaniu z Alteą XL.

Wnętrze modelu freetrack charakteryzuje się atrakcyjną dwubarwną kolorystyką. Czerń znaną z pozostałych wersji Altei połączono z brązem, nawiązującym do koloru leśnych dróg, po których nowy model z pewnością będzie się także poruszał.

Altea freetrack nie udaje crossovera, ale po prostu nim jest. Jak przystało na pojazd tego typu, ma napęd na 4 koła. Moc silnika przekazywana jest na wszystkie koła za pośrednictwem sprzęgła Haldex z hydrauliczno-mechanicznym połączeniem i elektronicznym sterowaniem, które zapewniają precyzyjny rozkład siły napędowej.

Altea freetrack - pierwszy crossover marki Seat 2W normalnych warunkach cała moc napędowa trafia na koła przednie, ale jeżeli wymagają tego okoliczności, do 50% mocy może być przekazane na tylną oś.

Samochód oferowany jest w dwóch wersjach silnikowych – jednej wysokoprężnej i jednej benzynowej. Obydwie jednostki są znane ze znakomitych osiągów. Te same silniki – 2.0 TDI 170 KM i 2.0 TSI o mocy 200 KM – występują zresztą także pod maską na przykład Leona FR. Z takimi silnikami freetrack może śmiało ubiegać się o miano najbardziej sportowego rodzinnego crossovera w swoim segmencie.

Altea freetrack 2.0 TDI rozwija prędkość maksymalną 204 km/h i przyspiesza od 0 do 100 km/h w 8,7 sekundy. Auto z silnikiem 2.0 TSI rozpędza się do 214 km/h i przyspiesza od 0 do 100 km/h w 7,5 sekundy.

Wkrótce w ofercie pojawi się też trzeci silnik: 140- konny 2.0 TDI. Altea z tą jednostką będzie dostępna zarówno z napędem na 4 koła, jak i z napędem przednim.

Mimo rewelacyjnych osiągów Altea freetrack jest nie mniej przestronna i ma tak samo ogromny bagażnik, jak Altea XL. 593 litry pojemności wystarczą, aby zmieścić wszystko to, czego rodzina potrzebuje w czasie wyprawy na łono natury.

Altea freetrack - pierwszy crossover marki Seat 3 Na brak przestronności i funkcjonalności nie mogą też narzekać pasażerowie podróżujący z tyłu. Tylną kanapę można przesunąć nawet o 16 centymetrów, zwiększając w ten sposób przestrzeń na nogi i nie tracąc zbyt wiele z wciąż przepastnego bagażnika.

Jednym z największych atutów Altei freetrack pod względem atrakcyjności jako samochodu rodzinnego jest nowy system multimedialny w wyposażeniu standardowym. W skład systemu wchodzi 7-calowy monitor TFT zamocowany pod sufitem, z gniazdem RCA do podłączania odtwarzacza DVD, konsoli do gier, laptopa, a nawet odtwarzacza MP3 jako źródła dźwięku odtwarzanego przez pokładowy system nagłośnienia.

To nowość nie tylko w tym segmencie pojazdów, ale na całym rynku motoryzacyjnym, ponieważ takie systemy są dostępne zazwyczaj dopiero jako kosztowna opcja.

Źródło: Iberia Motor Company S.A., fot. Seat