MotoNews.pl

Premierowa CUPRA Leon

23 lutego 2020

Kategoria | Premiery
Marka, model | , ,
Cupra-Leon-2020

Podczas otwarcia nowej siedziby CUPRA w Martorell pod Barceloną zaprezentowano pierwszego Leona marki CUPRA. Model łączy moc silników i sportowe wykończenie z innowacyjnymi technologiami, jak napęd hybrydowy typu Plug-in czy asystent bezpieczeństwa Emergency Assist 3.0. Przedstawiamy najważniejsze cechy CUPRY Leona w pigułce.

Nowa CUPRA Leon to dynamiczny design wyróżniający ją spośród konkurencji oraz szeroki wybór silników o wysokiej mocy, zapewniających sportowe doznania z jazdy. Na rynku w tym samym czasie pojawią się dwa warianty modelu – hatchback oraz Sportstourer. Wyposażenie samochodu, m.in. pełne oświetlenie LED, sportowe zawieszenie, fotele kubełkowe, system bezkluczykowego dostępu czy oświetlenie ambientowe zostały zaprojektowane, by spełnić potrzeby najbardziej wymagających kierowców.

Cupra Leon 2020 2

Pierwsza hybryda CUPRA

Pod maską CUPRA Leona znajdzie się 2-litrowy silnik TSI o mocy 245 KM, 300 KM albo 310 KM (wyłącznie w wersji Sportstourer z napędem 4Drive) zapewniający wysoki komfort i dynamikę jazdy. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom elektryfikacji, CUPRA w modelu Leon po raz pierwszy wprowadza również opcję hybrydowego napędu typu plug-in.

– Napęd hybrydowy o mocy 245 KM to pierwszy krok w spełnieniu zobowiązania CUPRY do elektryfikacji segmentu samochodów o wysokich osiągach – mówi Axel Androff, wiceprezes ds. badań i rozwoju SEAT-a i CUPRY. – Połączenie zaawansowanego silnika spalinowego z napędem elektrycznym przekłada się na lepsze osiągi i dynamikę jazdy.

Cupra Leon 2020 1

CUPRA została wyposażona w dwusprzęgłową skrzynię biegów DSG pozwalającą na pewniejszą, szybszą i bardziej płynną zmianę biegu. Podczas podróży kierowca będzie mógł poczuć pełniejszą kontrolę nad jazdą, korzystając z łopatek skrzyni biegów zamontowanych przy sportowej kierownicy.

Design przygotowany na osiągi

Nadwozie CUPRA Leon jest rozwinięciem linii siostrzanego modelu SEAT-a, stworzonym z myślą o entuzjastach wysokich osiągów i sportowych wrażeń z jazdy. W pojeździe CUPRA zamontowano szersze wloty powietrza, 19-calowe koła w kolorze miedzi lub srebrnym (poza 245-konnym wariantem, wyposażonym standardowo w 18-calowe koła) oraz hamulce Brembo 370 mm o barwie miedzi. Akcenty kolorystyczne pojawiają się również na lusterkach bocznych kontrastującymi z barwą nadwozia. Zmodyfikowane elementy karoserii nie tylko pełnią funkcję estetyczną, lecz także poprawiają aerodynamikę samochodu. Nowa CUPRA Leon jest o 8% lepsza w tym aspekcie od modelu SEAT-a Leona w wersji Cupra.

Cupra Leon 2020 3

Nowy Leon będzie dostępny w ośmiu kolorach lakierów: podstawowym białym (Candy White), trzech lakierach metalizowanych (Magnetic Tech, Midnight Black i Urban Silver), dwóch lakierach specjalnych (Desire Red i Graphene Grey) oraz dwóch matowych opcjach (Magnetic Tech Matt i Petrol Blue Matt).

Wnętrze CUPRA Leona również oddaje sportowego ducha samochodu. Można go dostrzec nie tylko w elementach wyposażenia, jak kubełkowe fotele, miedziane wykończenia i ambientowe oświetlenie kabiny, ale i w rozwiązaniach technologicznych. Uwagę zwraca nowa kierownica z przyciskiem uruchamiania silnika i przyciskiem trybu jazdy CUPRA oraz specjalna opcja Sport View w wirtualnym kokpicie. Po jej wybraniu na wyświetlaczu pojawią się informacje m.in. o momencie obrotowym, mocy, przyspieszeniu, co umożliwi monitorowanie właściwości jezdnych pojazdu.

Cupra Leon 2020 4

Najwyższy poziom bezpieczeństwa

Projektantom modelu zależało na połączeniu sportowych osiągów z jak najwyższym poziomem bezpieczeństwa. W tym celu w modelu CUPRA Leon zamontowano szereg najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa i wirtualnych asystentów, m.in. Proaktywny tempomat z funkcją dostosowania prędkości jazdy do znaków drogowych i danych nawigacji, asystent aktywnego utrzymania pasa ruchu Lane Assist Plus czy asystent jazdy w korku.

Cupra Leon 2020 5

Obecny w CUPRA Leonie inteligentny asystent bezpieczeństwa Emergency Assist 3.0 będzie dbał o koncentrację kierowcy oraz ograniczenie bodźców dźwiękowych i wizualnych, które mogłyby go rozproszyć. Przy odpowiednich ustawieniach, w razie braku reakcji prowadzącego samochód zacznie hamować pulsacyjnie, a wreszcie całkowicie się zatrzyma i włączy światła awaryjne. W razie potrzeby dzięki wmontowanemu systemowi eCall podróżujący szybko poinformują służby ratunkowe o nieprzewidzianym incydencie.

CUPRA Leon został zaprojektowany i będzie produkowany w Martorell niedaleko Barcelony.

Zdjęcia: CUPRA