MotoNews.pl

Seat Ateca Xperience – nowa osłona hiszpańskiego SUVa

28 kwietnia 2021

Kategoria | Testy samochodów
Marka, model | ,
Seat-Ateca-Xperience-2021

Jednym z samochodów, które miałem okazję przetestować w 2020 roku był Seat Ateca FR Black, jednak był to model jeszcze przed liftingiem. Na pierwszy rzut oka nie widać zbyt wielu zmian, ale przyjrzyjmy się bliżej nowej odsłonie SUVa pochodzącego od Seata.

Stylistyka nowej odsłony Seata Ateca

Oczywiście nie mogę porównać jeden do jeden modelu FR Black z wersją Xperience jaką dostałem tym razem do testu, ponieważ wersja testowana w zeszłym roku była bardziej stylizowana na sportową. Natomiast Xperience bardziej kojarzy mi się z samochodem terenowym niż FR. Chociaż terenowy to zbyt wiele powiedziane, mam na myśli bardziej, iż sprawia wrażenie, że poradzi sobie bez problemu na drogach nieutwardzonych. To wrażenie jest dodatkowo spotęgowane przez kolor nadwozia, który nosi nazwę Dark Camouflage.

Seat Ateca Xperience 2021 5

Ogólnie zmiany zewnętrzne w porównaniu do poprzednika to:

  • przeprojektowane zderzaki, które zyskały trochę bardziej agresywny charakter dzięki ostrzejszym liniom;
  • nowa atrapa chłodnicy – nowa ma sześć boków poprzednia miała cztery;
  • przeprojektowane zostały lampy przednie i tylne, a nowy design nawiązuje do linii, jaką już znamy z nowego Leona oraz Tarraco;
  • na sam koniec detal, bo dotyczy zmiany stylu czcionki, jaka użyta została w nazwie modelu – Ateca jest teraz napisana w stylu pisma odręcznego.

Zmiany we wnętrzu auta

Zmian w środku bardzo trudno się dopatrzeć. Chociaż jest jedna, która dla mnie była bardzo istotna i raczej byłem nastawiony do niej negatywnie. Mianowicie zastąpiono klasyczne złącze USB złączem USB typu C. Dla części użytkowników nie będzie to duży problem, większość telefonów ma już takie złącze i przewody, które będą pasowały. Jednak zawsze są też ci, którzy mają jeszcze kable na zwykłe USB. Pozostałe zmiany to nowe obszycie kierownicy oraz nowe wzory obicia tapicerki. Funkcjonalność jak można się domyślać jest taka sama jak we wcześniejszym modelu FR.

Seat Ateca Xperience 2021 13

Osiągi

Jeśli chodzi o osiągi i wrażenia z jazdy mogę śmiało odesłać do testu wersji FR Black, ponieważ jest to dokładnie taka sama konfiguracja pod każdym względem.

Podsumowanie

Nowy Seat Ateca po liftingu to w sumie delikatna zmiana stylistyczna. Nowy design ma bardziej zbliżyć do siebie stylistycznie wszystkie modele marki i stworzyć spójną całość. Osobiście bardziej podobała mi się wersja przed liftingiem i to nie względu na złącza USB. Większe światła w mojej opinii nadawały, w pozytywnym sensie, bardziej topornego charakteru. Dzięki temu samochód wyglądał na masywniejszy.

Zapraszam do zapoznania się z wcześniejszym testem Seata Ateca w wersji FR Black przed liftingiem.

Seat Ateca Xperience 2021 26

Dziękuję firmie Seat Polska za udostępnienie samochodu do testu. Link do testowanej konfiguracji https://www.motonews.pl/auta-nowe/auto-13709-seat-ateca.html

Tekst i zdjęcia: Filip Wykowski - MotoNews.pl