Tribu – przyszłość designu Seata

Tribu – przyszłość designu Seata26.09.2007
SEAT sprawił wszystkim niespodziankę podczas tegorocznej wystawy we Frankfurcie, pokazując auto koncepcyjne Tribu. Kompaktowy SUV o dynamicznym wyglądzie uosabia najnowszą interpretację hasła “Auto Emoción” ...

...i jest pierwszym modelem całkowicie zaprojektowanym przez szefa działu projektów Seata, Luca Donckerwolka i jego zespół, od czasu, gdy przeszedł on do hiszpańskiego producenta z Lamborghini.

Tribu sygnalizuje ewolucję bieżącej stylistyki Seata. Zachowano najważniejsze cechy dotychczasowego wyraźnego stylu marki, takie jak dynamiczna linia boczna i śmiały kształt kratki chłodnicy. Jednak poza tymi znakami markowymi wszystko jest inne, poczynając od bardziej kanciastej sylwetki, wyrażającej siłę, zaufanie i dynamizm. Tak jak Salsa w 2000 roku, to auto koncepcyjne zapowiada „nową falę” w modelach Seata i dlatego jest szczególnie istotne.

Tribu – przyszłość designu Seata 1 SEAT Tribu to SUV, z dużym prześwitem i napędem na wszystkie koła, jednak jego kompaktowa, trzydrzwiowa sylwetka i sportowe detale, takie jak rzucające się w oczy, 20-calowe felgi, wydatny tylny spojler i wspomniane już dynamiczne linie boczne, to potwierdzenie pełnego temperamentu, sportowego charakteru.

Dynamiczną linię nadwozia charakterystyczną dla Seata podkreślono jeszcze bardziej niż w aktualnych modelach, takich jak Leon czy Altea. Rozpoczyna się na masce auta, przypominając brew umieszczoną nad reflektorem, następnie biegnie nad przednim nadkolem i opada znów w kierunku tylnego koła.

Pozostałe części Tribu uosabiają nowy design Seata. Trapezoidalny kształt reflektorów, grilla i wlotów powietrza oraz nowy wygląd kratki grilla składającej się z wydłużonych sześciokątów nadają debiutantowi mocnego i asertywnego charakteru.

Patrząc od frontu, szyba przednia ciągnie się poza kompaktową osłonę silnika, ku górze, stając się panoramicznym dachem, przez który światło swobodnie przenika do wnętrza, a który jednocześnie zapewnia lepszą widoczność.

Tribu – przyszłość designu Seata 2 Na tyle auta trudno jest dostrzec reflektory. Schowano je za imponującą szklaną osłoną i są widoczne jedynie wtedy, gdy się świecą.

Frapujące, 20-calowe felgi w połączeniu z oponami 255/50 z pewnością będą zwracać powszechną uwagę. Ozdobione trapezoidalnymi kształtami felgi powtarzają wzór, który znaleźć można w innych miejscach we wnętrzu i na nadwoziu auta.

Mówiąc o wnętrzu należy wspomnieć, że Tribu to pojazd, w którym przemieszczać się mogą cztery osoby, przy czym z przodu zastosowano fotele kubełkowe ze zintegrowanymi pasami bezpieczeństwa. Dodatkowo oba posiadają niezależne obwody grzewcze, odprowadzające ciepło także na tylne siedzenia.

Tylne siedzenia można złożyć, aby zwiększyć przestrzeń bagażową. Oddzielono je od siebie konsolą, służącą jako podłokietnik i uchwyt na kubki/butelki z napojami, która posiada także zintegrowany schowek.

Źródło: Global Auto Index