Nowy SEAT Ibiza na 5 gwiazdek

Nowy SEAT Ibiza na 5 gwiazdek04.06.2008
Nowy SEAT Ibiza uzyskał doskonały wynik w testach zderzeniowych, organizowanych przez prestiżową organizację Euro NCAP - 5 gwiazdek w kategorii ochrony pasażerów, 4 gwiazdki w kategorii ochrony dzieci oraz 3 gwiazdki w kategorii ochrony pieszych.

Do testów wybrano SEAT-a Ibizę 1.4 16V Reference, z silnikiem o mocy 85 KM. Ponieważ poziom wyposażenia różni się w każdym kraju, organizacja Euro NCAP wybrała do testów egzemplarz z minimalnym, standardowym wyposażeniem bezpieczeństwa.

Wybrany do testów nowy SEAT Ibiza zawierał poduszki powietrzne kierowcy oraz pasażera, boczne poduszki powietrzne chroniące głowę oraz klatkę piersiową, systemy ABS, TCS + EBA, sterowane elektrycznie przednie pasy bezpieczeństwa z ogranicznikiem napięcia, trzypunktowe pasy bezpieczeństwa z tyłu, system sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej niezapiętych pasów oraz mocowania pasów typu Isofix, zamontowane na tylnych siedzeniach, przy oknach.

Nowy SEAT Ibiza na 5 gwiazdek 1 Ochrona pasażerów - 5 gwiazdek: najlepszy, możliwy do uzyskania wynik
W tej kategorii nowy SEAT Ibiza przeszedł trzy różne testy zderzeniowe - uderzenie z przodu, uderzenie z boku oraz uderzenie symulujące uderzenie w słup. W tej kategorii uzyskano 5 gwiazdek, czyli najlepszy, możliwy do uzyskania wynik.

SEAT Ibiza 2008 uzyskał 14 z 16 możliwych punktów dla uderzenia z przodu, maksymalną liczbę 18 punktów w przypadku uderzenia bocznego oraz 2, z możliwych 2 punktów w teście symulującym uderzenie w słup.

Wyniki mówią same za siebie; uzyskane w sumie 34 punkty oznaczają 5 gwiazdek Euro NCAP, czyli najlepszy możliwy do uzyskania wynik w testach ochrony pasażerów.

Ochrona dzieci: 4 gwiazdki
Nowy SEAT Ibiza doskonale wypadł także w testach ochrony dzieci. Po przeprowadzeniu testów zderzeniowych modeli oferujących najlepszą ochronę dzieci, nowy SEAT Ibiza uzyskał 38 punktów.

Nowy SEAT Ibiza na 5 gwiazdek 2 Oprócz łatwości, z jaką samochód można wyposażyć w system fotelików dla dzieci, dzięki zamontowaniu na tylnych siedzeniach mocowań Isofix oraz dzięki możliwości zamontowania trzeciego punktu mocowania, nazywanego Top Tether, które zapobiega obróceniu się fotelika dziecka w razie wypadku, nowy SEAT Ibiza uzyskał jeden z najlepszych wyników, otrzymując 4 gwiazdki Euro NCAP w testach ochrony dzieci.

Ochrona pieszych: 3 gwiazdki
Ochrona pieszych jest aspektem, który także został doskonale dopracowany w konstrukcji nowego SEAT-a Ibizy. Duży postęp uczyniono w dwóch strefach zderzeń - masce i przylegających do niej obszarach oraz w konstrukcji zderzaka. Ich konstrukcja została przetestowana przez Euro NCAP.

Nowy model firmy SEAT uzyskał w tej kategorii doskonały wynik, otrzymując 19 punktów oraz 3 gwiazdki, a zderzak samochodu został oznaczony jako "zielony", co jest najlepszym z możliwych do uzyskania wyników dla tego elementu pojazdu.

Uzyskane w testach Euro NCAP wyniki Nowego SEAT-a Ibiza dowodzą jak gigantyczny skok jakościowy prezentuje ten model.

Źródło: Seat, fot. Euro NCAP