Ibiza w nowych wersjach - Cupra i Ecomotive

Ibiza w nowych wersjach - Cupra i Ecomotive02.09.2008
Krótko po premierze rynkowej nowej Ibizy SEAT wprowadza dwie kolejne wersje tego modelu, w których sportowy charakter połączono z dbałością o zrównoważone wykorzystywanie zasobów środowiska naturalnego.

W pierwszej z nich, innowacyjne wzornictwo i technologia harmonizują z niepowtarzalnym i ekskluzywnym stylem Ibizy CUPRA – pojazdu, który zapewnia stały dopływ adrenaliny dzięki 180-konnemu silnikowi 1.4 TSI twin-turbo, i 7-biegowej przekładni DSG, sterowanej manetkami przy kierownicy. Z kolei atrakcyjna Ibiza ECOMOTIVE jest najbardziej ekologicznym pojazdem w swoim segmencie, emitując zaledwie 99 g CO2 na kilometr.

Ibiza w nowych wersjach - Cupra i Ecomotive 1 Technologia
Nowa Ibiza CUPRA – pojazd którego głównym zadaniem jest dostarczanie przyjemności z jazdy – wyróżnia się ekskluzywnym wzornictwem. W modelu tym najlepiej widać, na czym polega koncepcja "strzały" w sylwetce pojazdu, podkreślona wyrazistym przodem, z nowo zaprojektowanym zderzakiem, z wlotami powietrza otaczającymi centralny grill, a także atletycznym profilem z imponującymi, 17-calowymi, aluminiowymi obręczami kół, mocno zarysowanymi błotnikami, w których osadzono tylne światła oraz nową, centralnie umieszczoną końcówką wydechu o trapezowatym przekroju.

W nowej Ibizie CUPRA debiutuje zupełnie nowy, mocny i wydajny silnik 1.4 TSI. Jednostka z podwójnym turbodoładowaniem rozwija moc 180 KM, przenoszoną za pośrednictwem siedmiostopniowej przekładni DSG, sterowanej manetkami przy kierownicy. Dzięki stosunkowo niewielkiej pojemności cylindrów, w silniku 1.4 twin-turbo zdecydowanie obniżono poziom emisji i zużycie paliwa. Jest to zgodne z dążeniem firmy SEAT do ograniczania emisji CO2 we wszystkich silnikach montowanych w pojazdach hiszpańskiej marki.

Silnik wraz z dynamiczną i sportową skrzynią DSG zapewniają ekscytujące przeżycia za kierownicą. Kierowca może cieszyć się prawdziwie sportową jazdą, dzięki możliwości zmiany biegów za pomocą manetek przy kierownicy oraz znakomitym właściwościom jezdnym, jakie zapewnia "zwinne podwozie" SEAT-a.

Ibiza w nowych wersjach - Cupra i Ecomotive 2 Wyposażenie pojazdu, oprócz standardowego ESP, obejmuje także ABS, TCS + EBA, dwie czołowe poduszki powietrzne i poduszkę ochraniającą głowę, system ułatwiający podjazd pod wzniesienie: Hill Hold Control, kontrolkę ostrzegającą o utracie ciśnienia w ogumieniu, podwójne reflektory w chromowanych obudowach, lampy przeciwmgielne z funkcją doświetlania zakrętów, system składania fotela pasażera ułatwiający zajmowanie miejsc na tylnej kanapie, zawieszenie CUPRA, sportowe fotele CUPRA oraz aluminiowe nakładki na pedały .

Ibiza ECOMOTIVE – ekologiczny lider
Nowa Ibiza ECOMOTIVE – model podążający śladami znakomitego poprzednika – zostanie zaprezentowana na Salonie Motoryzacyjnym w Paryżu w odnowionej stylizacji, ale ze znaną reputacją najbardziej ekologicznego samochodu w tym segmencie, emitującego CO2 w ilości zaledwie 99 g/km. Takie parametry uprawniają nabywców Ibizy ECOMOTIVE w wybranych krajach Europy do zwolnienia z podatku rejestracyjnego.

Ibiza ECOMOTIVE, dostępna w wersji pięciodrzwiowej oraz jako SportCoupe, wyposażona jest w silnik 1.4 TDI o mocy 80 KM, z filtrem cząstek stałych DPF, który umożliwia nie tylko ograniczenie emisji CO2 do poziomu poniżej 100 g/km, ale także obniżenie zużycia paliwa.

Ibiza w nowych wersjach - Cupra i Ecomotive 3 Do uzyskania tak znakomitych parametrów przyczynia się także niewątpliwie unowocześnione oprogramowanie sterujące silnikiem, a także zmodyfikowana konstrukcja skrzyni biegów z nowymi wartościami przełożeń, nowe opony 175/70 R14 i 14-calowe obręcze kół z kołpakami oraz zastąpienie koła zapasowego zestawem naprawczym – podobnie jak w poprzednim modelu.

Kolejnym aspektem, który szczegółowo przeanalizowano w celu obniżenia zużycia paliwa i emisji spalin była aerodynamika pojazdu. W nowej wersji Ibizy ECOMOTIVE zastosowano kilka rozwiązań – takich jak zamknięty grill i nowy tylny spojler – które ułatwiając pokonanie oporu powietrza zmniejszają zapotrzebowanie na energię, a tym samym zużycie paliwa i emisję.

Pod względem wyposażenia wewnętrznego ECOMOTIVE zapewnia ten sam poziom komfortu i bezpieczeństwa, co pozostałe wersje Ibizy z wykończeniem Reference.

Zarówno nowa Ibiza ECOMOTIVE, jak i Ibiza CUPRA będą produkowane wyłącznie w zakładach SEAT-a w Martorell koło Barcelony.

Źródło: Seat