Seat Mistrzem Świata Samochodów Turystycznych

Seat Mistrzem Świata Samochodów Turystycznych18.11.2008
W Makao Yvan Muller, zasiadający za kierownicą Leona TDI WTCC, został Mistrzem Świata Samochodów Turystycznych. Francuski kierowca, mający w dorobku trzy zwycięstwa i kolejne pięć miejsc na podium ...

...w trakcie całego sezonu, jest pierwszym reprezentantem swojego kraju, który zdobył tytuł mistrza świata FIA w wyścigach torowych od 1993 r.

SEAT zakończył sezon z najlepszym możliwym wynikiem: drugim tytułem mistrzowskim dla zespołu w sezonie 2008 wywalczonym przez Yvana Mullera i drugim miejscem Gabriele Tarquiniego w klasyfikacji kierowców. Ostatnie tegoroczne spotkanie WTCC odbyło się na miejskim torze w Makao. W pierwszym wyścigu Muller dotarł do mety jako trzeci, a Jordi Gene i Gabriele Tarquini zajęli odpowiednio miejsca szóste i siódme. Drugi wyścig obfitował w zdarzenia na torze. Wskutek jednego z nich Jordi Gene musiał wycofać się z rywalizacji. Podobny los spotkał Gabriele Tarquini, który zwycięstwo miał już w zasięgu ręki. Yvan Muller był drugi na mecie ostatniego wyścigu sezonu, a Rickard Rydell dotarł tam jako czwarty, mimo że startował z końcowych pozycji.

Seat Mistrzem Świata Samochodów Turystycznych 1 Wypowiedzi zespołu SEAT Sport
Yvan Muller: „Z rocznym opóźnieniem w końcu udało mi się zdobyć tytuł w Makao. Porażki pamięta się długo, a o zwycięstwach szybko się zapomina. Myślę jednak, że ten dzień zapamiętam bardzo dobrze. Aby zostać mistrzem, trzeba być konsekwentnym kierowcą, ale trzeba mieć także zaplecze w postaci zespołu, który da zawodnikowi szansę na walkę o zwycięstwo. Chciałbym podziękować wszystkim kolegom-kierowcom i całemu zespołowi SEAT-a, ponieważ zawsze ściśle współpracowaliśmy, czego owocem były kolejne postępy. To dzięki temu mogliśmy wygrać”.

Gabriele Tarquini: „Moje szanse na tytuł były minimalne, ponieważ już na starcie byłem daleko za Yvanem Mullerem w klasyfikacji ogólnej. Niemniej jednak walczyłem do samego końca ze wspaniałym rywalem i kolegą z zespołu, który zakończył sezon w tak znakomitym stylu”.

Frank Bekemeier, Wiceprezes Zarządu SEAT ds. Badań i Rozwoju: „Jestem bardzo dumny z pracy wykonanej przez SEAT Sport. Ich sukces to nie tylko doskonałe wyniki SEAT-a w sporcie samochodowym. Triumf silnika TDI, napędzającego najbardziej przyjazny dla środowiska samochód, to przykład nieustannych innowacji, które pozwoliły naszej marce stać się częścią historii sportu. Jako pierwsi zdobyliśmy tytułu mistrza świata korzystając z samochodów z silnikami Diesla”.

Jaime Puig, Dyrektor SEAT Sport: „Chciałbym podziękować całemu zespołowi za znakomitą pracę w ciągu całego roku. Wasz upór i oddanie sprawie umożliwiły nam realizację wszystkich założonych celów. Dziękuję także Zarządowi firmy SEAT za jego stałe wsparcie, ponieważ odniesione zwycięstwo to zwycięstwo całej rodziny SEAT-a, pracowników firmy oraz sieci handlowej. Chciałbym także podkreślić, że zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie Grupy Volkswagena”.

Źródło: Seat