Seat z elektroniczną rejestracją

Seat z elektroniczną rejestracją19.05.2009
SEAT jest pierwszym producentem samochodów, który przeprowadził elektroniczny przegląd pojazdu (ITV) i telematyczną rejestrację. Procedurę tę zastosowano w odniesieniu do sześciu egzemplarzy modeli Exeo. Projekt został opracowany ...

...przez hiszpańską Dyrekcję Generalną ds. Ruchu Drogowego (DGT) i Ministerstwo Przemysłu, Turystyki i Handlu we współpracy z firmą T-Systems Iberia.

Po raz kolejny hiszpański producent samochodów okazuje się pionierem przyszłościowych rozwiązań – tym razem systemu elektronicznej rejestracji pojazdów w Hiszpanii. „SEAT przeprowadził cały proces elektronicznie, począwszy od wstępnego wypełnienia karty przeglądu technicznego pojazdu (ITV) aż do uzyskania numeru rejestracyjnego” – powiedział Jose Maria Romeu, szef Działu Rozliczeń Bieżących i Faktur w firmie SEAT.

Główną zaletą projektu jest usprawnienie procedur obowiązujących między producentami samochodów a urzędami oraz wyeliminowanie konieczności sporządzania i wymiany dokumentacji papierowej – a tym samym błędów przy przepisywaniu danych. Skraca się także czas rejestracji pojazdu.

W nowym systemie producent samochodów przesyła do urzędu numer nadwozia i inne dane techniczne, a numer rejestracyjny pojazdu nadawany jest bezpośrednio telematycznie, co eliminuje pracochłonne czynności i biurokrację.

Model Exeo wybrano nieprzypadkowo. Samochód ten, dostępny już w wersji sedan, a od czerwca także jako kombi, pozycjonowany jest jako jeden z najbardziej nowoczesnych modeli w swojej kategorii. Luksus i komfort połączono w nim z tradycyjnym dla wszystkich modeli marki SEAT sportowym charakterem.

Źródło: SEAT