Nowe modele SEAT-a w wersji ECOMOTIVE

Nowe modele SEAT-a w wersji ECOMOTIVE10.09.2009
Na najbliższym Salonie Motoryzacyjnym we Frankfurcie SEAT zaprezentuje nowe wersje ECOMOTIVE niedawno zmodernizowanych modeli Altea, Altea XL i Leon. Trzy auta to najnowsze produkty skonstruowane przez hiszpańską firmę ...

...zgodnie z nową strategią produkowania pojazdów zgodnych z zasadami odpowiedzialnego korzystania z zasobów środowiska naturalnego. We wszystkich trzech samochodach zastosowano istotne ulepszenia zapewniające jeszcze bardziej oszczędną eksploatację dzięki obniżeniu zużycia paliwa i emisji szkodliwych spalin.

Po prezentacji w Niemczech nowa Altea i Altea XL w wersji ECOMOTIVE oficjalnie dołączą do rodziny ECOMOTIVE, w której są już modele Ibiza, Leon i Alhambra. To dość ekskluzywne grono, ponieważ trzy dotychczasowe wersje ECOMOTIVE należą do najbardziej ekologicznych pojazdów w swoich segmentach. Seryjna Ibiza ECOMOTIVE emituje CO2 w ilości zaledwie 98 g/km, a Leon ECOMOTIVE zaprezentowany na Salonie Motoryzacyjnym w Genewie w formie koncepcyjnej legitymuje się emisją zaledwie 99 g/km, potwierdzoną w oficjalnych testach. Przestronna i niezwykle praktyczna siedmiomiejscowa Alhambra ECOMOTIVE także osiąga imponujący wynik: 159 gramów CO2 na kilometr.

W nowych samochodach z rodziny ECOMOTIVE zastosowano najnowszy silnik 1.6 TDI CR 105 KM z filtrem cząstek stałych i nowoczesnym układem zasilania common rail. Rozwiązania te istotnie przyczyniły się do obniżenia zużycia paliwa i emisji spalin.

Nowa Altea i Altea XL ECOMOTIVE emitują zaledwie 119 gramów CO2 na kilometr, zaś w nowym Leonie ECOMOTIVE emisję CO2 udało się obniżyć do 99 g/km. Takie parametry oznaczają, że są to najbardziej ekologiczne modele w swoich segmentach. Emisję CO2 w przypadku Leona ECOMOTIVE obniżono o imponujące 20 g/km w porównaniu z wersją wyposażoną w silnik 1.9 TDI 105 KM. Jest to zasługa systemu Auto Start/Stop oraz funkcji odzyskiwania energii, a także nowoczesnej konstrukcji silnika wysokoprężnego 1.6 z układem common rail.

Bardziej oszczędna i bardziej ekologiczna jazda
W nowych samochodach z rodziny ECOMOTIVE zastosowano nowy system Auto Start/Stop, który przyczynia się do znacznego obniżenia zużycia paliwa bez konieczności wykonywania przez kierowcę dodatkowych czynności.

Kiedy samochód zatrzymuje się - na przykład na czerwonym świetle - kierowca powinien ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu neutralnym i zdjąć stopę z pedału sprzęgła. W tym momencie system Start/Stop automatycznie wyłącza silnik. Wystarczy, że kierowca ponownie wciśnie sprzęgło, a silnik zostanie szybko i automatycznie uruchomiony, aby po wrzuceniu biegu można było kontynuować jazdę.

Nowe wersje ECOMOTIVE wyposażone są także w funkcję odzyskiwania energii, która umożliwia recykling energii z alternatora po zwolnieniu pedału przyspieszenia lub wciśnięciu hamulca. Silnik potrzebuje wtedy mniej energii, więc spada także zużycie paliwa. Dalsze obniżenie zapotrzebowania na paliwo, zarówno w ruchu miejskim, jak na trasie, uzyskano dzięki modyfikacjom przełożeń pięciobiegowej skrzyni zastosowanej w nowych ekologicznych modelach SEAT a.

Wszystkie trzy samochody są też wyposażone w przydatny wskaźnik zalecanego przełożenia, który podpowiada wybór odpowiedniego biegu w zależności od warunków jazdy. Wskaźnik znajduje się na panelu instrumentów.

W samochodach marki SEAT z rodziny ECOMOTIVE zastosowano specjalne opony o obniżonych oporach toczenia, które przyczyniają się do poprawy osiągów pod względem prędkości maksymalnej i przyspieszenia od 0 do 100 km/h.

Pełne wyposażenie
Wersje ECOMOTIVE będą dostępne z wyposażeniem podstawowym Reference lub rozszerzonym Style. Już w wersji Reference nabywca otrzyma bogate wyposażenie standardowe, obejmujące między innymi ABS i TCS, ESP + EBA, dwie czołowe poduszki powietrzne, boczne i kurtynowe poduszki powietrzne, zaczepy Isofix przy tylnych siedzeniach, przyciemniane szyby, 15-calowe stalowe obręcze kół, podwójne reflektory, komputer podróżny, radioodtwarzacz CD/MP3 z sześcioma głośnikami i wejściem AUX-in, system ostrzegający o spadku ciśnienia w ogumieniu i klimatyzację.

Wyposażenie wersji Style obejmie dodatkowo kilka luksusowych elementów, rzadko spotykanych w samochodach, których głównym atutem ma być oszczędna eksploatacja. Standardowe wyposażenie Style to między innymi: reflektory przeciwmgielne z systemem doświetlania zakrętów, trzyramienna, pokryta skórą, wielofunkcyjna kierownica, skórzana rękojeść dźwigni zmiany biegów, elektrycznie podgrzewane i składane lusterka boczne, tempomat, system opóźniający wyłączenie reflektorów Coming Home, automatyczna klimatyzacja, złącze USB + AUX, przednie fotele z regulacją wysokości i podparcia kręgosłupa lędźwiowego oraz 16-calowe aluminiowe obręcze kół.

Przy tak zróżnicowanej ofercie ekologicznych modeli nabywcy zdecydowani na auto marki SEAT bez trudu wybiorą coś odpowiedniego dla siebie z nowej gamy ECOMOTIVE. Atuty nowej wersji Leona to zdecydowanie sportowe nadwozie oraz wyjątkowo niskie zużycie paliwa i emisja spalin. Nowa Altea i Altea XL ECOMOTIVE oferują z kolei znakomity komfort jazdy oraz przestronne i praktyczne, a przy tym eleganckie i sportowe wnętrze.

Pasażerowie na tylnych siedzeniach mają mnóstwo miejsca na nogi. Dzięki opcjonalnemu systemowi przesuwania składanej tylnej kanapy w Altei nie zabraknie też miejsca na bagaż. W Altei i Altei XL tylne siedzenia można przesuwać wzdłuż osi pojazdu w zakresie odpowiednio 14 lub 16 cm, powiększając pojemność bagażnika do 510 litrów w Altei i nawet do 732 litrów w większej Altei XL. W modelu Altea XL rozwiązanie to należy do wyposażenia standardowego.

Źródło: SEAT