REKLAMA

Daimler i Fiat pozywają chińskich producentów

Daimler i Fiat pozywają chińskich producentów18.10.2007
Pisaliśmy już niejednokrotnie o tym, jak chętnie chińscy producenci samochodów "pożyczają" sobie rozwiązania stylistyczne od znanych marek europejskich i amerykańskich. Wydaje się, że wielcy świata motoryzacji ...

Daimler i Fiat pozywają chińskich producentów 1...wreszcie mają tego po dziurki w nosie. Fiat i Daimler postanowiły przenieść do sal sądowych dyskusję na temat tego, czy Chińczycy "inspirują się", czy raczej bezczelnie kopiują ich projekty i wytoczyły proces dwóm producentom z Chin. Fiat twierdzi, że produkowany w Państwie Środka model Great Wall Peri jest zbyt podobny do Fiata Pandy, a Daimler, że model Shuanghuan Noble to kopia Smarta Fortwo.

Model Noble został zaprezentowany w Europie na salonie Samochodowym w Bukareszcie pod zmienioną nieco nazwą Shuanghuan Bubble (producent chciał najprawdopodobniej uniknąć kolejnego konfliktu z firmą Noble Automotive z Wielkiej Brytanii).

Daimler i Fiat pozywają chińskich producentów 2Ma także wziąć udział w wystawie w Bolonii w grudniu, a do końca roku trafić do salonów sprzedaży we Włoszech, Austrii i Rumunii, zaś na wiosnę w innych krajach europejskich. Nie dotyczy to jednak Niemiec, gdzie sprzedaż ma się rozpocząć dopiero po zakończeniu procesu z Daimlerem.

Chiński producent, Shuanghuan ma także problemy z BMW, które twierdzi, że importowany do Europy model Sceo to kopia BMW X5 i Toyotą, która uważa, że chiński model UFO jest zbyt podobny do modelu Toyota RAV4.

Na zdjęciach prezentujemy model Shuanghuan Noble i Smarta Fortwo , aby sami mogli Państwo ocenić, czy Chińczycy nawiązują do europejskiego designu, czy raczej kradną gotowe rozwiązania.

Źródło: fot. ShuangHuan i Smart
REKLAMA