MotoNews.pl

Nowości smarta w Genewie: smart forease+

14 marca 2019

smart-forease-2019 12

Podczas salonu samochodowego w Genewie (7-17 marca) smart prezentuje prototyp forease+, dopasowany do wszystkich warunków pogodowych panujących w miastach, oraz aplikację „ready to”, która łączy 8 mobilnych usług ułatwiających codzienne życie posiadacza smarta.

smart forease+

smart forease+ to więcej niż prototyp – to ucieleśnienie wartości marki smart: indywidualności, dynamizmu i przyjazności środowisku. Z odważnym poprzednikiem, zaprezentowanym podczas ubiegłorocznych targów w Paryżu modelem forease, łączą go prostolinijne, bezkompromisowe rozwiązania z zakresu miejskiej mobilności.

smart forease+ w logiczny sposób rozwija minimalistyczną koncepcję swojego protoplasty, wzbogacając ją zarówno od strony formy, jak i funkcji. Lekki, a zarazem sztywny szkielet pokryty miękką tkaniną ma wiele zalet: niewiele waży, jest wytrzymały i nadaje się do użytkowania przez cały rok. Dach zaprojektowano tak, aby można go było zdejmować, a dwa umieszczone w tylnej części wycięcia z napisami „+ push” nawiązują do oznaczenia modelu.

„Jako stylowa i przemyślana koncepcja, smart forease+ pokazuje ducha naszej marki: jest indywidualny, zredukowany i zrównoważony środowiskowo. To także imponujący popis minimalizmu i typowego dla smarta, miejskiego charakteru” – powiedziała Katrin Adt, szefowa smarta.

„smart forease+ wyraża swoją techniczną i kreatywną inteligencję w jednym emocjonalnym przekazie: #rooflove” – wyjaśnił Gorden Wagener, szef designu Daimler AG. „Niekonwencjonalna koncepcja, pewność siebie i dynamika: smart forease+ to urbanistyczny manifest”.

Brak jakichkolwiek bocznych okien i otwarty tył w połączeniu z obniżoną przednią szybą zapewniają czystą przyjemność z jazdy.

Indywidualny, dynamiczny, zredukowany: smart forease+

Projektanci zaakcentowali wyjątkową emocjonalność prototypu i jego charakter wieloma dodatkami. Swoją zwinność smart forease+ demonstruje już podczas postoju, za sprawą charakterystycznego spojlera przypominającego „kaczy ogon” oraz ekspresyjnie ukształtowanych nadkoli. Owiewka nad przednią szybą optycznie obniża nadwozie auta. Poza pokrewieństwem z bezpośrednim poprzednikiem forease+ stanowi hołd dla wcześniejszych prototypów smarta, takich jak forstars (rok 2012) oraz fourjoy (2013).

Reflektory z trzema modułami LED przyciągają wzrok charakterystyczną świetlną sygnaturą. Ich wielowymiarowy design dodatkowo podkreśla „rzeźbiarskie” wzornictwo lamp. Kolejny wizualny i techniczny akcent stanowią tylne światła. Mają romboidalny kształt, niczym w seryjnych smartach, ale za sprawą LED-owych segmentów umieszczonych pod szklaną taflą nabierają wrażenia wyjątkowej głębi. Rezultat: efektowna świetlna grafika, która zmienia swój wygląd zależnie od kąta patrzenia.

Obręcze forease+ nadają mu wyjątkowe wrażenie szerokości. Aerodynamicznie zaprojektowane felgi sprawiają wrażenie, jakby smart „przytulał się” do drogi. „Elektryzujące” wzornictwo kół sygnalizuje silne zaangażowanie w elektryczną przyszłość marki.

Przyszłość smarta

Design smarta forease+ jest mniej żartobliwy, za to bardziej zredukowany. „Techniczny”, matowy lakier podkreśla przejrzystość płaszczyzn i kontrastuje z bursztynowym dachem. Ten sam motyw kolorystyczny dominuje w kabinie. W ogólnym ujęciu forease+ bardziej niż na palecie odmiennych kolorów polega na palecie różnych odcieni.

Jednym z przykładów jest panel instrumentów pokryty bursztynową skórą nappa, a także obramowanie głośników między przednimi fotelami w tym samym kolorze oraz podświetlane wyloty pasów bezpieczeństwa. Dobór materiałów zastosowanych do wykończenia kabiny podkreśla zresztą wyrafinowane wzornictwo prototypu: fotele obszyto czarną mieszanką skóry nappa, mikrofibry i wysokiej jakości tkaniny. Koło kierownicy, progi drzwi i panele podszybia pokrywa antracytowa mikrofibra, a środkowe panele drzwi – szlachetna skóra nappa. Uwagę zwracają również elementy z wykończeniem przypominającym lakier fortepianowy – klamki drzwi czy obramowanie centralnego ekranu. Jak przystało na samochód skomunikowany ze światem, smart forease+ oferuje także inteligentne usługi „ready do” i przez cały czas zapewnia pasażerom bezpośredni wgląd do poszczególnych aplikacji.

smart forease+ bazuje na seryjnym modelu smart EQ fortwo cabrio. W 2020 roku marka smart w całości „przerzuci się” na napęd wyłącznie elektryczny. Oznacza to, że smart będzie pierwszą na świecie marką motoryzacyjną, która całkowicie przejdzie z zasilania silnikami spalinowymina elektryczne. smart będzie sukcesywnie ograniczał swoją ofertę jednostek spalinowych i w pełni przełączy się na lokalnie bezemisyjny napęd akumulatorowo-elektryczny – w przypadku smarta fortwo, fortwo cabrio oraz forfour. Nowy smart forease+ akcentuje ten krok i pokazuje, że przyszłość smarta na pewno nie będzie nudna.

Aplikacja „ready to” z elementami sztucznej inteligencji

smart to nie tylko pierwszy producent samochodów na świecie, który całą swoją flotę przestawia na napędy elektryczne – marka jest również pionierem w dziedzinie usług cyfrowych. Osiem usług połączonych w jednej aplikacji ułatwia wszystkie aspekty związane z codzienną mobilnością. Kompletne informacje na temat samochodu, tankowania, parkowania, nawigacji, pakowania bagażu, udostępniania, odnajdowania zaparkowanego samochodu, a nawet odbioru paczek – wszystkie te funkcje „ready to” oferuje w jednej aplikacji. W pełni przeprojektowany interfejs czyni obsługę dziecinnie prostą, a modułowy kokpit zapewnia jeszcze lepsze doświadczenia z użytkowania. W zależności od sytuacji, do przewidywania oczekiwań użytkownika aplikacja wykorzystuje nawet sztuczną inteligencję.

Zdjęcia: smart