MotoNews.pl

Smart na salonie samochodowym w Genewie 2018

08 marca 2018

smart-Genewa-2018 7

Elektryczne modele smarta to pierwsze produkowane seryjnie pojazdy z rodziny Mercedes-Benz Cars EQ. To nie wszystko: smart znacząco upraszcza dostęp do elektromobilności. Nowa aplikacja smart EQ control stanowi cyfrowe „dopełnienie” smartów EQ fortwo, EQ fortwo cabrio oraz EQ forfour (średnie zużycie energii elektrycznej: 12,9-13,2 kWh/100 km; średnie emisje CO2: 0 g/km).

Smart w Genewie 2018

Łączy ona spersonalizowany dostęp do szeregu informacji związanych z samochodem, takich jak aktualny stopień naładowania akumulatora, oraz sterowanie wybranymi funkcjami auta (m.in. wstępna wentylacja wnętrza i zarządzanie ładowaniem). Kolejną nowością jest pokładowa ładowarka 22 kW z możliwością szybkiego ładowania.

„smart jest elektryczny, innowacyjny, inteligentny i całkowicie unikalny” – mówi szefowa marki, dr Annette Winkler. „Prezentując smarty EQ fortwo i forfour, wprowadzamy na miejskie drogi pierwsze produkty z rodziny Mercedes-Benz Cars EQ – i pokazujemy, ile frajdy drzemie w elektrycznej mobilności”.

Z okazji rozpoczęcia epoki smarta EQ wszystkie nowe wersje zadebiutują w specjalnej odmianie nightsky edition. Jej wizytówką jest czarny lakier oraz akcenty w charakterystycznym niebieskim kolorze, zarezerwowanym dla marki produktów i technologii EQ.

Aplikacja smart EQ control: cyfrowy towarzysz

Nowa aplikacja smart EQ control, dostępna prawdopodobnie od połowy 2018 r., jest prosta, intuicyjna i angażująca – czyli ma styl typowy dla smarta. Zapewnia użytkownikom bieżący podgląd statusu ich auta i pozwala sterować funkcją wstępnej wentylacji za pośrednictwem smartfona. Co więcej, powiadomienia „push” informują kierowcę o ważnych wydarzeniach związanych z jego elektrycznym smartem. Wbudowana wyszukiwarka pozwala jeszcze łatwiej odnaleźć najbliższą stację ładowania i opłacić „tankowanie”.

Nowa, 22-kilowatowa ładowarka pokładowa z funkcją szybkiego ładowania

Bezemisyjna jazda może być jeszcze wygodniejsza dzięki nowej, szybkiej ładowarce 22 kW. Pozwala ona korzystać z trójfazowego ładowania na publicznych stacjach lub z wallboxa; aby naładować wysokonapięciowy akumulator z poziomu 10% do 80%, wystarczy mniej niż 40 minut. Ładowarka pojawi się w ofercie w maju br., jako opcja w cenie 840 euro.

Oficjalne wprowadzenie usługi smart „ready to share” – gotowy do współdzielenia

Po udanych testach w Stuttgarcie, Hamburgu, Berlinie, Kolonii/Bonn, Monachium i Frankfurcie, smart oficjalnie uruchamia teraz prywatny car sharing za pomocą aplikacji. Pakiet „ready to” („gotowy do”), czyli osprzęt warunkujący działanie usługi, jest teraz opcjonalnie dostępny dla smartów fortwo i forfour z silnikiem spalinowym lub elektrycznym w Niemczech, we Włoszech oraz we Francji. Pierwsze smarty z tym wyposażeniem pojawią się w salonach w czerwcu. W celu dalszego rozwoju usługi smart wykorzystał informacje zwrotne od społeczności użytkowników modelu i zamierza kontynuować tę współpracę przy przyszłych aktualizacjach.

Zdjęcia: smart