REKLAMA

smart fortwo z napędem elektrycznym w 2009 r.

smart fortwo z napędem elektrycznym w 2009 r.22.01.2009
Smart jest producentem jednego z najbardziej ekonomicznych i przyjaznych środowisku samochodów na świecie: smarta fortwo. Jednocześnie smart korzysta z technologii alternatywnych, dzięki którym można opracować auta jeszcze bardziej ekologiczne.

Napęd elektryczny modelu fortwo stanowi kolejny dowód na pionierską rolę tej młodej marki w świecie motoryzacji. fortwo electric drive, jako pojazd napędzanych silnikiem elektrycznym, jest wolny od emisji spalin, bardzo wydajny, a także cichy.

smart fortwo z napędem elektrycznym w 2009 r. 1Prototyp kolejnej generacji smarta fortwo z napędem elektrycznym został pokazany w USA, w ramach Salonu Samochodowego NAIAS. Z końcem roku 2009, smart rozpocznie produkcję modelu elektrycznego smarta fortwo, z akumulatorem litowo-jonowym. Firma bada możliwości drzemiące na rynku amerykańskim w tym zakresie.

Technologia baterii litowo-jonowej
Seria modelowa smart fortwo electric drive będzie wyposażona w akumulator litowo-jonowy najnowszej generacji. Technologia litowo-jonowa odznacza się zdecydowaną przewagą nad innymi rodzajami akumulatorów samochodowych. Do zalet tego rozwiązania można zaliczyć małe rozmiary baterii, wysokie osiągi, krótszy czas ładowania oraz większą niezawodność układu.

Londyński projekt pilotażowy
W roku 2007, smart rozpoczął realizację programu pilotażowego w stolicy Anglii, Londynie. Marka wyleasingowała 100 smartów z napędem elektrycznym poprzedniej generacji. W ten sposób pozyskiwane są doświadczenia z użytkowania w warunkach codziennej eksploatacji, a także istnieje możliwość określenia długoterminowego wpływu technologii na środowisko naturalne. Projekt okazał się wielkim sukcesem, jako że reakcja uczestniczących w nim klientów okazała się wielce obiecująca. Ponadto władze angielskie nagrodziły zaangażowanie smarta zwalniając kierowców zasiadających za kierownicą elektrycznych smartów z wysokiej opłaty za użytkowanie aut w zatłoczonym Londynie.

smart fortwo z napędem elektrycznym w 2009 r. 2 Londyn, jako miejsce prowadzenia projektu został wybrany nieprzypadkowo. Jest to miasto doskonale nadające się do przeprowadzenia podobnych testów ze względu na jego duże zaludnienie i zagęszczenie infrastruktury, co skutkuje wzmożonym ruchem na ulicach, niedoborem miejsc parkingowych, wysokim poziomem hałasu i zanieczyszczeniem. Udział w projekcie zaproponowano w pierwszej kolejności firmom posiadającym własną flotę aut firmowych oraz tym, które poruszają się w ścisłym centrum miasta.

Większość klientów wyraziła zgodę na udział w londyńskim projekcie smarta. Uczestnicy wynajmują, na zasadzie leasingu, elektrycznego smarta na okres czterech lat bądź przebieg 40.000 mil, zaś sam projekt oficjalnie dobiegnie końca w 2012 r.

Firma wykorzystuje dane zdobyte w ramach projektu, a także monitoruje i ocenia wiele innych różnych technologii, które mają wzbogacić ofertę marki smart o nowe produkty.

„e-mobility Berlin”
Obok londyńskiego program testowego, smart konsekwentnie pracuje nad dalszym rozwojem technologii napędu elektrycznego. We wrześniu 2008 r., z pomocą rządu niemieckiego i miasta Berlina, Daimler AG i dostawca energii RWE wprowadzili w życie projekt o nazwie „e-mobility Berlin”. Obie firmy wspólnie tworzą warunki do bezemisyjnego użytkowania samochodów osobowych napędzanych energią elektryczną. Jest to jak dotąd największa tego typu inicjatywa na świecie.

smart fortwo z napędem elektrycznym w 2009 r. 3 RWE dostarcza 500 stacji ładowania baterii, zaś wkład Daimlera polega na zapewnieniu 100 pojazdów z napędem elektrycznym. Partnerzy chcą stworzyć inteligentny system – pierwsze wspólne testy zaplanowano na wiosnę 2009 r.

Ponadto prowadzone są prace nad „jednostką pokładową”, która będzie komunikować się ze stacjami ładowania akumulatorów, aby zagwarantować automatyczne ładowania baterii tanią energią elektryczną w okresach, gdy sieć nie jest maksymalnie obciążona, na przykład w godzinach poza szczytem.

„e-mobility Italy”
Daimler AG właśnie uruchamia kolejny projekt poświęcony mobilności elektrycznej, tym razem we współpracy z firmą Enel, największym włoskim dostawcą energii elektrycznej. W roku 2010, w ramach inicjatywy „elektrycznie mobilne Włochy”, na drogi Rzymu, Mediolanu i Pizy wyjedzie ponad 100 samochodów elektrycznych marki smart. Enel weźmie na siebie stworzenie, specjalnie na potrzeby tego projektu, sieci z górą 400 stacji ładowania akumulatorów w tych trzech włoskich miastach. Projekt ma na celu przyczynić się do dalszego rozwoju technologii motoryzacyjnej, a także związanej z nią inteligentnej infrastruktury oraz stworzyć nowe otwarte standardy w ty zakresie. Infrastruktura to szczególnie ważna kwestia właśnie we Włoszech, gdzie większość samochodów parkuje wprost na ulicach miast.

Źródło: smart
REKLAMA