Suzuki przedstawia kolejną generację popularnego Swifta

Suzuki przedstawia kolejną generację popularnego Swifta06.12.2023
W czwartej odsłonie kultowy "globalny" hatchback Suzuki to wyrafinowany, inteligentny samochód miejski z wyrazistym designem. Sami zobaczcie ...

Suzuki Swift czwartej generacji został wyposażony w zaawansowane systemy bezpieczeństwa i nowy silnik, a także daje jeszcze większą radość z jazdy. Premiera tego samochodu w polskich salonach sieci dilerskiej spółki Suzuki Motor Poland planowana jest wiosną 2024 roku.

Swift zdobył wiele nagród od czasu wprowadzenia na rynek - od dawna jest ulubieńcem konsumentów z całego świata, którzy poszukują samochodu z własnym stylem i gwarantującego przyjemność z jazdy. Od roku 2004, gdy Swift w Suzuki został tzw. modelem globalnym, jest oferowany w 169 krajach. Jego łączna sprzedaż do października 2023 przekroczyła 9 milionów sztuk! Całkowicie nowy model z rocznika 2024 oferuje nowy poziom komfortu, oszczędność oraz bezpieczeństwo.

Suzuki Swift 2024

 • Nowa sylwetka, wnętrze i kolorystyka
 • Zaawansowane systemy bezpieczeństwa
 • Nowy silnik 1,2 l z napędem hybrydowym SHVS 12V
Suzuki Swift 2024

Nowa sylwetka i wnętrze

Zachowuje styl znany z poprzednich generacji, ale w porównaniu z parametrami wcześniejszych modeli najnowszy Swift przeszedł radykalne zmiany konstrukcyjne.

Stylizacja

Nowy Swift ma wlot powietrza do chłodnicy w kolorze fortepianowej czerni oraz charakterystyczne światła, które z przodu przypominają literę „l”. Reflektory przechodzą płynnie w zaokrąglone i poszerzone błotniki. Miękko opadająca ku tyłowi linia dachu dodaje sylwetce lekkości. Tylne lampy zespolone i szeroki tylny zderzak nadają zaś stabilnego, a jednocześnie sympatycznego wyglądu – samochód zdecydowanie wyróżnia się na drodze.

Suzuki Swift 2024

Kolory nadwozia

Do wyboru są wersje z nadwoziem w jednym kolorze (dziewięć różnych lakierów) oraz cztery odmiany tzw. dwukolorowe (dach w innym kolorze), w tym auta wykończone z użyciem całkiem nowych lakierów Frontier Blue Pearl Metallic oraz Cool Yellow Metallic. Obydwa z wymienionych są (podobnie jak Burning Red Pearl) trójwarstwowe, co daje nie tylko większe nasycenie koloru, lecz także głębię.

Suzuki Swift 2024

Wnętrze

Nowy Swift ma przestronną i wygodną kabinę z ergonomicznymi rozwiązaniami, które sprawiają, że tym samochodem jeździ się jeszcze przyjemniej i wygodniej.

Kokpit tak został zaprojektowany, że jego środkowa część oraz konsola centralna zostały – dla wygodniejszej obsługi - delikatnie zwrócone w stronę kierowcy. Swift ma dwukolorową (czarno-jasnoszarą) deskę rozdzielczą i tapicerkę przednich drzwi utrzymaną w podobnej konwencji kolorystycznej (z satynowym wykończeniem oraz satynowymi akcentami w kolorze ciemnego srebra, co nadaje sportowego, dynamicznego wyglądu całej kabinie).

Suzuki Swift 2024

9-calowy wyświetlacz systemu audio

Na desce rozdzielczej zamontowano pojemnościowy ekran dotykowy HD, o przekątnej 9 cali. System audio-wizualny Suzuki umożliwia podłączenie smartfonów różnych systemów, a więc w zależności od posiadanego telefonu właściciel Swifta może skorzystać z Apple CarPlay lub Android Auto (przez Wi-Fi i USB). System rozpoznaje głos, odtwarza muzykę przez Bluetooth, a także wyświetla informacje o stanie pojazdu.

Suzuki Swift 2024

Zaawansowane funkcje bezpieczeństwa

Dual Sensor Brake Support II (DSBS II) - Radar pracujący na falach milimetrowych oraz kamera monoskopowa wykrywają pojazdy, rowery i pieszych przed pojazdem oraz pomagają łagodzić skutki zderzeń czołowych i bocznych. Jeśli system wykryje ryzyko kolizji, samochód najpierw ostrzega kierowcę dźwiękiem i za pomocą odpowiedniego komunikatu na wyświetlaczu. Jeśli kierowca hamuje z niewystarczającą siłą, automatycznie włącza się brake assist (wspomaganie hamowania). Jeśli prawdopodobieństwo kolizji jest jeszcze większe, system automatycznie włączy hamowanie awaryjne, aby zmniejszyć siłę uderzenia i złagodzić potencjalne uszkodzenia spowodowane kolizją.

Lane Keep Assist (LKA) - asystent utrzymania pasa ruchu (LKA) - Gdy włączony jest tempomat adaptacyjny, LKA pomaga kierowcy utrzymać pojazd na środku pasa ruchu. Ponadto, jeśli samochód „wykryje”, że jest zbyt blisko innego pojazdu lub przeszkody na drodze (np. tymczasowej bariery wyznaczającej roboty drogowe), wspomaga kierowanie i pomaga zachować bezpieczny dystans.

Suzuki Swift 2024

Driver Monitoring System (DMS) - system monitorowania kierowcy - Kamera wbudowana w deskę rozdzielczą monitoruje oczy i twarz kierowcy. Jeżeli pokładowa elektronika wykryje, że kierowca jest senny lub zaczyna zasypiać czy odwraca wzrok od drogi, włączy się alarm ostrzegawczy i wyświetla komunikat ostrzegawczy na wyświetlaczu informacyjnym.

Na liście systemów bezpieczeństwa są także:

 • Zapobieganie zjeżdżaniu z pasa ruchu (LDP)
 • Tempomat adaptacyjny (ACC)
 • Rozpoznawanie znaków drogowych (TSR)
 • Monitor martwego pola (BSM)
 • Ostrzeganie o ruchu poprzecznym z tyłu (RCTA)
 • e-call
Suzuki Swift 2024

Nowy silnik 1,2 l z napędem Mild Hybrid SHVS 12V

Nowa, 3-cylindrowa jednostka benzynowa, o pojemności 1,2 litra, zyskała wiele ulepszeń, żeby zagwarantować jeszcze większą oszczędność paliwa i zmniejszoną emisję spalin z wyższym momentem obrotowym przy niskich prędkościach. Silnik współpracuje z napędem SHVS, który podczas zwalniania lub hamowania przekształca energię kinetyczną w elektryczną i magazynuje ją w akumulatorze litowo-jonowym. Podczas przyspieszania silnik wspomagany jest dzięki temu dodatkowym momentem obrotowym.

Aplikacja SUZUKI CONNECT

System wykorzystuje moduł transmisji danych pojazdu (DCM), aby łączyć użytkowników z ich pojazdami w czasie rzeczywistym. Umożliwia skorzystanie z wygodnych funkcji za pośrednictwem aplikacji na smartfony Suzuki Connect (dotąd stosowana w najnowszej generacji Suzuki S-Cross). Dla większej wygody niektóre funkcje są dostępne także z poziomu 9-calowego ekranu na desce rozdzielczej nowego Swifta.

Suzuki Swift 2024

Główne funkcje:

 • Powiadomienie o statusie auta
 • Lokalizator zaparkowanego samochodu
 • Historia jazdy
 • Alarmy (np. geofencing)
 • Powiadomienie dotyczące bezpieczeństwa
 • Powiadomienie z „ostrzeżeniami” (odpowiednik lampki ostrzegawczej)
 • Okresowa konserwacja / powiadomienie ASO

Źródło: Suzuki