Nowy konkurent w Mistrzostwach WRC

Nowy konkurent w Mistrzostwach WRC23.05.2007
W sezonie 2008 zadebiutuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA (WRC) nowy samochód – Suzuki SX4 WRC. W kwietniu odbyły się pierwsze testy pojazdu na terenie Europy. Obecnie trwają testy na szutrowych drogach o bardzo nierównych nawierzchniach ...

W sezonie 2008 zadebiutuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA (WRC) nowy samochód – Suzuki SX4 WRC. W kwietniu odbyły się pierwsze testy pojazdu na terenie Europy. Obecnie trwają testy na szutrowych drogach o bardzo nierównych nawierzchniach w południowej Francji, gdzie sprawdzana jest odporność samochodu na trudy najcięższych tras, trudniejszych nawet niż te, które można spotkać w rundach WRC. Testy przebiegają zgodnie z planem. Ujawniły się tylko niewielkie problemy techniczne, które nie zakłóciły przebiegu prac.

Nowy konkurent w Mistrzostwach WRC 1 W ekstremalnie trudnych warunkach nawierzchniowych, pomimo licznych ostrych kamieni, którymi usłane są drogi, SX4 WRC okazał się być samochodem łatwym i przewidywalnym w prowadzeniu, a w dodatku bez problemu utrzymującym bardzo szybkie tempo. SX4 WRC to kolejne potwierdzenie słuszności filozofii budowy samochodu przyjętej przez firmę SUZUKI, opartej na koncepcji "pojazdu przyjaznego kierowcy", dzięki której nawet samochody o najwyższych osiągach są wyjątkowo łatwe w prowadzeniu. Według podobnej filozofii skonstruowane były już dobrze znane na rajdowych trasach samochody SUZUKI kategorii Super 1600, startujące w Rajdowych Mistrzostwach Świata Juniorów, które zdobyły dla marki SUZUKI wiele zwycięstw i tytułów. Przy pracach projektowych i konstrukcyjnych tych maszyn powstawały kierunki rozwoju sportowych samochodów SUZUKI.

Zmienne warunki typowe dla rajdów, jak również zmieniająca się często pogoda wymaga od maszyn konstrukcji przyjaznej dla kierowcy i w łatwości kontroli w każdych warunkach, aby samochód był zdolny do utrzymywania szybkiego tempa przez długi czas. Prace rozwojowe nad konstrukcją SX4 WRC trwają cały czas, a ich celem jest maksymalne wykorzystanie zalet modelu w wersji drogowej do celów rajdowych. Seryjny SX4 znany jest szczególnie z wysokiej sztywności nadwozia, znakomitego prowadzenia oraz doskonałej stabilności podczas jazdy.

W najbliższym czasie przewidziane są kolejne testy, w większości w krajach Europy południowej, w warunkach zbliżonych do tych, które kierowcy napotykają podczas rajdów. Wkrótce rozpoczną się także testy na nawierzchniach asfaltowych. Wszystko po to, aby już podczas debiutu SX4 WRC spełnił pokładane w nim oczekiwania.

Źródło: Suzuki