Suzuki w Rajdzie Wielkiej Brytanii

Suzuki w Rajdzie Wielkiej Brytanii07.12.2007
Samochód Suzuki SX4 WRC osiągnął metę szutrowego Rajdu Wielkiej Brytanii czyli Rally GB w swym drugim tegorocznym starcie w ramach programu testowego japońskiej marki w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA.

Pomimo ekstremalnie trudnych warunków i wyjątkowo śliskiej nawierzchni, fiński kierowca Sebastian Lindholm doprowadził do mety nowy samochód, pokonując cenne kilometry oesowe i zdobywając wiele doświadczeń, szczególnie dotyczących ustawienia samochodu w takich warunkach.

Samochód: Suzuki SX4 WRC, nr startowy 19:
Inżynierowie Suzuki prowadzili podczas rajdu intensywne prace nad zachowaniem i prowadzeniem samochodu na błotnistych i śliskich drogach południowej Walii, obserwując z zadowoleniem ogólną niezawodność nowego samochodu w jego debiucie na luźnej nawierzchni. Podczas pierwszego etapu, prace zakłócił pech, gdy ostry kamień uszkodził jeden z przewodów hamulcowych, ale w sobotę i w niedzielę samochód okazał się niezawodny. Sebastian Lindholm skupił się na pracy nad ustawieniami zawieszenia i układu jezdnego w wyjątkowo trudnych warunkach na bardzo śliskiej nawierzchni.

Kierowca:
Sebastian Lindholm, odpowiedzialny za program testowy na nawierzchniach szutrowych samochodu SX4 WRC od chwili rozpoczęcia prac, miał sporo satysfakcji, ponieważ podczas rajdu, w warunkach bojowych okazało się, że wartości ustawień samochodu, do których doprowadziły wielomiesięczne testy były bardzo dobre. „To był bardzo pożyteczny start. Zebraliśmy mnóstwo informacji, które będą niezwykle ważne w przyszłości,” powiedział 46-letni Lindholm, który poprzednio startował w Rajdzie Wielkiej Brytanii w roku 1998, zajmując piąte miejsce. "Naszym celem w tym starcie było osiągnięcie mety. Nawet nie kontrolowaliśmy uzyskiwanych rezultatów. Jechaliśmy bardzo rozważnie. Warunki były niezwykle trudne podczas całego rajdu, ale to normalne w Rajdzie GB. Ten start był bardzo cennym doświadczeniem."

Zespół:
Zespół Suzuki World Rally Team opuszcza Wielką Brytanię z ogromną ilością zebranych informacji i doświadczeń, bezcennych w dalszych pracach nad rozwojem samochodu w najbliższej i dalszej przyszłości. Nobuhiro Tajima, szef zespołu, powiedział: "Jesteśmy bardzo zadowoleni z postępów poczynionych dzięki startowi w Rajdzie GB, dzięki ciężkiej pracy i poświęceniu naszego zespołu i załogi. W bardzo trudnych warunkach pogodowych zebraliśmy wiele danych i sprawdziliśmy wiele rozwiązań. Okazało się, że jest kilka problemów, które musimy pilnie rozwiązać. Gdybyśmy nie mieli żadnych problemów, byłoby to dziwne na tym etapie prac. Naszym celem w miniony weekend nie było wygrywanie OS-ów. Wszystkie doświadczenia uzyskane podczas naszego programu testowego, zarówno pozytywne, jak i negatywne są bardzo cenne. Cele programu na rok 2007 zostały osiągnięte, a dzięki zebranym doświadczeniom jesteśmy teraz o wiele dalej, niż na początku naszej drogi.

Rok 2008 będzie pierwszym pełnym sezonem startów zespołu Suzuki World Rally Team i samochodu SX4 WRC w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA. Etap intensywnych testów zespół ma już za sobą. Teraz nadszedł czas, by stawić czoła najpoważniejszemu wyzwaniu w świecie rajdów!"

Źródło: Suzuki