Suzuki SX4-FCV z napędem na ogniwa paliwowe

Suzuki SX4-FCV z napędem na ogniwa paliwowe03.07.2008
Suzuki Motor Corporation opracowała projekt samochodu kompaktowego noszącego oznaczenie SX4-FCV, w którym źródłem napędu są ogniwa paliwowe i otrzymała dopuszczenie japońskiego ministerstwa zagospodarowania przestrzennego...

...infrastruktury, transportu i turystyki do testów na drogach publicznych.

Firma Suzuki pracuje nad tą technologią wspólnie z General Motors (GM) od roku 2001. Do tej pory za zgodą ministerstwa trzykrotnie testowano na drogach publicznych małe samochody napędzane ogniwami paliwowymi: model MR Wagon-FCV i Wagon R-FCV w październiku 2003 roku oraz ponownie MR Wagon-FCV w grudniu 2004.

Suzuki SX4-FCV z napędem na ogniwa paliwowe 1 Model SX4-FCV charakteryzuje się dobrymi osiągami i własnościami dzięki ogniwom paliwowym o wysokiej wydajności produkcji GM oraz wysokociśnieniowemu (70 MPa) zbiornikowi wodoru konstrukcji Suzuki, a także kondensatorowi, który odzyskuje energię przy hamowaniu i wykorzystuje ją podczas przyspieszania, wspomagając w ten sposób pracę ogniw. Suzuki planuje testy modelu SX4-FCV na drogach publicznych z zamiarem wykorzystania ich wyników w pracach nad dalszym rozwojem konstrukcji pod kątem opracowania modelu przeznaczonego do sprzedaży.

Model SX4-FCV zostanie zaprezentowany podczas szczytu grupy G8 Hokkaido Toyako, który rozpoczyna się 7 lipca.

Dane techniczne modelu SX4-FCV
Ilość miejsc: 5
Długość x szerokość x wysokość: 4 190 mm x 1 730 mm x 1 585 mm
Rozstaw osi: 2 500 mm
Moc ogniw paliwowych: 80 kW
Moc silnika: 68 kW
Paliwo: Wodór pod wysokim ciśnieniem (zbiornik 70 MPa)
Szybkość maksymalna: 150 km/h
Zasięg: 250 km

Źródło: Suzuki