Elektryczne SUV-y Volvo - najnowsze rozwiązania połączone z bezpieczeństwem

Elektryczne SUV-y Volvo - najnowsze rozwiązania połączone z bezpieczeństwem09.05.2024
Szwedzka marka Volvo od lat gromadzi wokół siebie rzesze fanów. Jakie nowości znajdziemy w elektrycznych SUV-ach Volvo? Zapraszamy do lektury!

Szwedzka marka Volvo od lat gromadzi wokół siebie rzesze fanów. Samochody tego producenta nie tracą na popularności i wciąż są bardzo chętnie kupowane na całym świecie. Nie powinno to dziwić – wraz z kolejnymi modelami pojazdów tej marki wprowadzanych jest wiele nowoczesnych rozwiązań w tym również z dziedziny bezpieczeństwa. Jakie nowości znajdziemy w elektrycznych SUV-ach Volvo? Zapraszamy do lektury!

Najnowsze propozycje szwedzkiego producenta Volvo

Marka Volvo przyzwyczaiła nas do oferowania wyjątkowo bezpiecznych i przemyślanie zaprojektowanych samochodów. Przez lata szwedzki producent wypuścił na rynek wiele świetnych modeli, które mają dziś status kultowych pojazdów. Nie inaczej jest w obecnych czasach – Volvo widząc zmieniający się świat, a także potrzeby współczesnego rynku motoryzacyjnego skręca ku elektromobilności, chcąc stać się w niedalekiej przyszłości wyłącznie producentem aut elektrycznych. Szwedzka marka już dzisiaj może się pochwalić kilkoma znakomitymi modelami, które napędza prąd.

Volvo EX30 – innowacyjny, mały SUV szwedzkiej marki

Volvo EX30 to dość świeża propozycja producenta z dalekiej północy, która kusi klientów swoimi kompaktowymi rozmiarami, połączonymi z najnowszymi technologiami i rozwiązaniami z dziedziny bezpieczeństwa. Szwedzka marka spełnia oczekiwania rynku, oferując SUV-a klasy premium, charakteryzującego się mniejszymi rozmiarami, który doskonale odnajdzie się w coraz bardziej zatłoczonych miastach. Stylistyka tego pojazdu może się podobać – bryła samochodu jest prosta i minimalistyczna, jednocześnie pozostając nowoczesną i odnajdującą się w obecnym kanonie stylistycznym.

Volvo EX30 – bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Volvo EX30 to w pełni elektryczny samochód, który kusi kierowców swoimi osiągami, rozwiązaniami, a także możliwościami. Do dyspozycji klientów, począwszy od podstawowej wersji wyposażenia (Core), jest zaawansowana technologia Safe Space, która dzięki licznym czujnikom i LiDAR-owi, dba o bezpieczeństwo pasażerów oraz kierowcy. Prosty, ascetyczny, jednak nowoczesny kokpit, skrywa w sobie wiele innowacyjnych rozwiązań i udogodnień w postaci m.in. centralnie umieszczonego wyświetlacza o przekątnej 12,3 cala. Obsługuje on wszystkie najważniejsze urządzenia pokładowe, w tym również prędkościomierz.

Moc, której nie powstydziłby się niejeden samochód spalinowy

W zależności od wybranej wersji samochodu, klienci mogą się zdecydować na trzy rodzaje napędu. Producent oferuje tutaj wybór pomiędzy jednym a dwoma silnikami elektrycznymi. Samochód wyposażony w pojedynczą jednostkę napędową charakteryzuje się mocą na poziomie 272 KM przy pojemności baterii wynoszącej, w zależności od wersji, 51 lub 69 kWh. Przekłada się to na zasięg odpowiednio 344 km i 476 km. Z kolei EX30 z dwoma silnikami elektrycznymi dysponuje mocą aż 428 KM i zasięgiem wynoszącym 460 km z baterią o pojemności 69 kWh.

Volvo EX90 – 7 miejscowy SUV klasy premium

Kolejnym ciekawym samochodem marki Volvo jest inny elektryczny model szwedzkiego producenta – EX90. Ten luksusowy, pokaźnych rozmiarów SUV może się podobać, zarówno jeśli chodzi o stylistykę, jak i drzemiące w nim możliwości technologiczne. Samochód jest znacznie większy od jego mniejszego brata bliźniaka, czyli wspomnianego wcześniej Volvo EX30. EX90 może pomieścić w swoim wnętrzu aż 7 pasażerów, zachowując jednocześnie komfort dla każdego z nich.

Rozbudowane możliwości multimedialne

Oprócz tego wnętrze cechuje się podobnymi rozwiązaniami co w przypadku EX30. Jednak znajdziemy tutaj pewne różnice, dzielące oba modele. Jedną z nich jest nieco większy wyświetlacz centralny, mający w tym przypadku 14,5 cala. Obsługuje on większość systemu, w tym oczywiście multimedia. Przed oczami kierowcy umieszczony został także mały ekran wyświetlający podstawowe dane podczas jazdy samochodem.

Volvo EX90 – stylistyka, która może się podobać i wiele ciekawych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa

Z zewnątrz samochód nie odbiega stylistycznie od kierunku, w którym ostatnimi laty podąża marka Volvo. Spoglądając na to auto, od razu można w nim rozpoznać znajome linie i zabiegi stylistyczne charakterystyczne dla tego producenta. Mowa tu np. o tylnych lampach zachodzących na tylne słupki lub o przednich reflektorach w kształcie leżącej litery T.

Technologicznie model ten wypada znakomicie – oferuje pokaźną liczbę systemów bezpieczeństwa, od systemu LiDAR po rozmieszczone wewnątrz samochodu czujniki analizujące zarówno zachowanie ludzi, jak i otoczenie wokół auta.

Imponujące osiągi i niezwykle pojemne bateria

Jeśli zaś chodzi o osiągi Volvo EX90 to tutaj również klienci nie będą narzekać. Do ich dyspozycji są trzy wersje mocowe – 279, 408 i aż 517 KM! Do tego można doliczyć pojemne baterie, które w zależności od wersji charakteryzują się wartościami 104 i 111 kWh. Pozwala to przejechać na jednym ładowaniu do 585 km w cyklu mieszanym i 685 km w warunkach miejskich. Aby uzyskać więcej informacji na temat tych dwóch elektrycznych modeli Volvo, warto skorzystać z tego linku: https://domvolvo.volvocars-partner.pl/modele/.