Rekordowo niska emisja CO2 w Volvo C30

Rekordowo niska emisja CO2 w Volvo C3022.09.2009
Volvo Cars po raz pierwszy w historii przekroczyło magiczną granicę 100 gram na kilometr. Na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie zaprezentowane zostało nowe C30 DRIVe, wyposażone w technologię Start/Stop, zużywające zaledwie ...

...3,8 litra oleju napędowego na 100 km. Poziom emisji jest równie niski i wynosi jedynie 99 g CO2 na 1 km.

„Dzięki temu wynikowi należymy do absolutnej elity pod względem niskich emisji CO2” – powiedział Peter Ewerstrand, menedżer ds. zagadnień związanych z CO2 w Volvo Cars.

Volvo C30 1.6D DRIVe już od wiosny 2009 roku jest dostępne z funkcją Start/Stop, która wyłącza silnik podczas postoju, na przykład na światłach lub w korku ulicznym. Funkcja ta, wraz z szeregiem innych ulepszeń w sterowaniu silnikiem i technologii spalania, już wtedy umożliwiła ograniczenie emisji do 104 g CO2/km. Kilka miesięcy później dokonano kolejnych ulepszeń.

Volvo C30 DRIVe z funkcją Start/Stop umożliwia zatem przebycie 1380 km na jednym baku oleju napędowego o pojemności 52 l.

„Po raz pierwszy w historii Volvo zaprojektowaliśmy samochód, który emituje zaledwie 99 g CO2 na 1 km” – powiedział Peter Ewerstrand.

Niskie zużycie paliwa nie jest jedyną nową cechą Volvo C30 zaprezentowanego we Frankfurcie. Zmieniony został cały przód, w tym przednie błotniki i reflektory. Na grillu jeszcze wyraźniej uwidoczniono logo Volvo – znak żelaza. Wlot powietrza powiększono do rozmiarów podobnych do XC60. Grill zyskał dzięki temu unikatowy, nowy wzór.

Samochód pojawi się na rynku pod koniec tego roku.

Źródło: Volvo