Volvo C30 DRIVe Electric gotowe do drogi

Volvo C30 DRIVe Electric gotowe do drogi28.09.2010
Wygląda jak Volvo C30 i prezentuje ten sam poziom bezpieczeństwa i komfortu, co standardowy model. Różnica polega na tym, że napędzane jest wyłącznie energią elektryczną i nie emituje zanieczyszczeń. Zasięg jego baterii to 150 km.

Volvo C30 DRIVe Electric wzbudziło zainteresowanie na całym świecie. W Volvo Cars pojawiło się już wielu potencjalnych, zamorskich klientów i podpisano już pierwsze umowy sprzedaży.

Volvo C30 DRIVe Electric gotowe do drogi 1 W ramach projektu elektrycznych pojazdów Volvo Cars wyprodukowało 250 samochodów. Pierwsze dziesięć egzemplarzy C30 DRIVe Electric powędruje do spółki energetycznej Göteborg Energi, a dostawy rozpoczną się już tej jesieni.

Spotkaliśmy się z bardzo pozytywną reakcją rynku. Jeśli zapotrzebowanie nadal będzie duże, oczywiście zwiększymy produkcję - powiedział Lennart Stegland, dyrektor oddziału pojazdów specjalnych w Volvo Car Corporation.

Volvo C30 DRIVe Electric korzysta z energii elektrycznej pozyskiwanej z odnawialnego źródła, a więc jazda nim nie powoduje emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Po jednokrotnym naładowaniu baterii można przejechać dystans 150 km.

To znacznie więcej niż codziennie pokonuje 90% osób dojeżdżających do pracy w Europie. Samochód potrafiłby zaspokoić codzienne potrzeby komunikacyjno-transportowe przeciętnej rodziny. - mówi Lennart Stegland.

Silnik elektryczny umieszczono pod maską, tak jak jednostkę napędową w konwencjonalnym samochodzie. Volvo C30 DRIVe Electric zasila bateria litowo-jonowa, którą można ładować przy użyciu zwykłego, domowego gniazdka elektrycznego. Maksymalna prędkość, jaką może rozwinąć elektryczne Volvo to 130 km/h. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zabiera 10,5 sekundy.

Volvo C30 DRIVe Electric gotowe do drogi 2 Samochody elektryczne to przyszłość
Energia elektryczna to „paliwo” wyjątkowo odpowiednie dla samochodów osobowych. Silnik elektryczny jest dużo wydajniejszy w porównaniu z tradycyjną jednostką spalinową, co wskazuje, że pojazdy elektryczne będą stawały się coraz powszechniejsze w przyszłości, gdy ceny tradycyjnego paliwa będą rosnąć, a potrzeba zmniejszenia emisji CO2 stanie się bardziej paląca.

Oczekuje się, że do roku 2020 około 5-10% wszystkich samochodów w Szwecji będzie miało napęd elektryczny. Wierzymy, że w latach 2020-2025 pojazdy elektryczne zdobędą 3-10% udziałów w rynku krajów Unii Europejskiej. W każdym z nich panują inne warunki wstępne. - mówi Lennart Stegland.

Te same standardy bezpieczeństwa
Volvo Cars stosuje te same wysokie standardy bezpieczeństwa wobec wszystkich swoich produktów, niezależnie od tego, z jakiego paliwa lub źródła zasilania korzystają. C30 DRIVe Electric zostało więc poddane zarówno testom wirtualnym, jak i zderzeniowym, by zapewnić, że będzie tak samo bezpieczne jak pozostałe modele Volvo.


Źródło: Volvo, opracowanie: BM