Volvo V40 - najlepszy wynik w historii Euro NCAP

Volvo V40 - najlepszy wynik w historii Euro NCAP03.09.2012
Nowe Volvo V40 w najnowszej serii testów zderzeniowych przeprowadzonych przez Euro NCAP nie tylko uzyskało najwyższą notę, lecz także najlepszy wynik, jaki kiedykolwiek zanotowały modele testowane przez tą organizację – otrzymało ...

...98% możliwych do zdobycia punktów za ochronę dorosłych pasażerów i 100% punktów za ochronę pieszych.

Europejski instytut bezpieczeństwa Euro NCAP od trzech lat prezentuje publicznie ogólną ocenę, jaką wystawia każdemu z testowanych samochodów. Próby zderzeniowe podzielone są na cztery kategorie: ochrona pasażerów dorosłych, ochrona dzieci podróżujących samochodem, ochrona pieszych i dodatkowe systemy bezpieczeństwa. Na ich podstawie wylicza się notę ogólną (wyrażoną symbolicznie w "gwiazdkach" - modele mogą otrzymać od jednej do pięciu gwiazdek).

Volvo V40 uzyskało 35 punktów za ochronę pasażerów dorosłych, czyli 98% wszystkich punktów, jakie można zdobyć w tej kategorii. To najlepszy wynik w całej historii testów powadzonych przez Euro NCAP. Równie imponujący był wynik V40 w kategorii dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Volvo dostało za nie 7 punktów, czyli wszystkie, jakie można zdobyć w tej kategorii.

Jednak największe zadowolenie eksperci z Euro NCAP wyrazili po sprawdzeniu systemów ochrony pieszych w Volvo V40. Spodobała im się zwłaszcza innowacyjna poduszka powietrzna chroniąca pieszych w przypadku zderzenia z autem. Gdy przód samochodu dotknie ciała pieszego, czujniki przekazują informację o tym do jednostki kontrolnej systemu, która detonuje ładunek pirotechnicznych otwierający zawiasy maski samochodu, spod której wysuwa się poduszka powietrzna. Nadmuchując się pokrywa ona słupki boczne i 1/3 przedniej szyby chroniąc głowę pieszego przed skutkami zderzenia z tymi elementami pojazdu.


Źródło: Volvo, Euro NCAP, opracowanie: BM