Przygotowanie auta na zimę

Przygotowanie auta na zimę26.01.2007
Zakładamy, że wszyscy kierowcy przygotowali już swoje „wózki” do okresu zimowego, dlatego chcielibyśmy podpowiedzieć, jak należy eksploatować samochód zimą, żeby nam dobrze służył ...

Zakładamy, że wszyscy kierowcy przygotowali już swoje "wózki" do okresu zimowego, dlatego chcielibyśmy podpowiedzieć, jak należy eksploatować samochód zimą, żeby nam dobrze służył. Chociaż prawdziwa zima jeszcze nas nie zaatakowała, ale ponieważ Indianie już długo chrust na opał zbierają, bądźmy gotowi. Podstawowe rady przypomina i cennych wskazówek udziela dyrektor techniczny "Multeximu" Roman Wiencek.

Uruchamianie silnika

Zawsze zapalajmy silnik z wciśniętym pedałem sprzęgła, a po upewnieniu się, że nie mamy włączonego żadnego biegu, powoli zwalniajmy sprzęgło (oczywiście nie szukajmy pedału sprzęgła, jeżeli mamy auto z automatyczną skrzynią biegów).

Przygotowanie auta na zimę 1 Czynność ta pozwoli dodatkowo odciążyć rozrusznik z oporów, jakie stwarza gęsty olej w skrzyni biegów. Po uruchomieniu pojazdu dajmy mu "złapać oddech" i pozwólmy przynajmniej minutę popracować na wolnych obrotach. Dłuższe, niż pozwalające na jazdę, grzanie silnika na wolnych obrotach, nie służy ani zdrowiu sąsiadów, ani nawet naszego silnika.

Zaparowane szyby

Bardzo istotne jest wyeliminowanie źródeł nadmiernej wilgoci wewnątrz pojazdu - mokra wykładzina, zaleganie resztek śniegu z obuwia, zabrudzony/zawilgocony filtr pyłkowy. Wszystkie te czynniki dodatkowo zwiększają wilgotność i tak już wilgotnego powietrza, z jakim mamy do czynienia w kabinie. W przypadku posiadania klimatyzacji pamiętajmy o tym, że w okresie zimowym należy jej również używać. Nie tylko, po to by instalację przewietrzyć, ale przede wszystkim by eliminować wilgoć z zaparowanych szyb. Powietrze nadmuchiwane przez klimatyzację jest suche, jak żadne inne w zimie.

Karoseria

Myjąc samochód pamiętajmy o tym, że powinien on być możliwie suchy nim zostanie skonfrontowany z temperaturą ujemną na zewnątrz. Dzięki temu unikniemy zamarzniętych zamków, wycieraczek szyb, uszczelek drzwi itd. Przed próbą otwarcia szyb lub włączenia wycieraczek proponuję upewnienie się, że nie są one „zaspawane” lodem. Gwałtowne ruchy gałki otwierania szyby (lub uporczywe trzymanie wyłącznika elektrycznego opuszczania szyb) może spowodować wpadnięcie szyby z dolnej szyny mocującej, więc – nic na siłę.

Tankowanie

Utrzymywanie górnego stanu paliwa w zbiorniku uchroni nas przed skraplaniem się pary wodnej na jego ściankach wewnętrznych, a takie zjawisko w efekcie końcowym powoduje przyspieszenie zawodnienia filtra paliwa. W sprzedaży jest obecnie duży wybór paliw przystosowanych do okresu zimowego, zatem dolewanie benzyny do oleju napędowego nie jest niczym uzasadnione.

Dodatkowe wyposażenie

Oczywiście nie zapomnijmy o zmiotce, skrobaczce, rękawicach, łańcuchach oraz zapasowym płynie do spryskiwaczy szyb w bagażniku. Nie zamykajmy sobie za to w samochodzie płynu do odmrażania zamków. Myślę, że nikomu nie zaszkodzi i nie będzie ciężarem torebka piasku lub trocin, która w przypadku kłopotów z ruszeniem na oblodzonej nawierzchni jednorazowo "uratuje nas" przed szukaniem pomocy.

Ograniczone zaufanie

Zwróćmy uwagę na to, że nie wszyscy kierowcy podchodzą rzetelnie do zimy, wychodząc z założenia {Qjakoś to będzie". Tymczasem opony letnie, niesprawny samochód, zamrożone szyby ograniczające widoczność, itd. stanowią poważne zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg. Uważajmy na samochody ciężarowe, które nie mają usuniętego zmrożonego śniegu z dachu skrzyni ładunkowej lub w nieckach dachowych plandek utworzyła się tafla lodowa. Podczas ruszania pojazdu woda w innych stanach skupienia "spływa" do tyłu. Nie ustawiajmy się więc zbyt blisko za ciężarówkami. Zasadę ograniczonego zaufania powinniśmy stosować także w odniesieniu do siebie. Pamiętajmy przestrogi najlepszych kierowców, że każdy poślizg jest inny. Niech to, że raz, czy pięć wyprowadziliśmy samochód z poślizgu nie pchnie nas w objęcia rutyny, która bywa zdradziecka.

Bezpiecznej jazdy

Notowała: Kamila Dzika