Dlaczego z opony samochodowej może schodzić powietrze?

Dlaczego z opony samochodowej może schodzić powietrze?28.05.2021
Uchodzenie powietrza z opon może być spowodowane różnymi przyczynami. Nie zawsze ma to związek z dziurą w oponie. W razie wystąpienia problemu warto wiec wiedzieć, gdzie szukać przyczyny i jakie działania podjąć.

Schodzenie powietrza z opony - co warto wiedzieć?

Przede wszystkim powietrze uchodzące z koła to z pewnością nienaturalna sytuacja. Jest to z pewnością związane z nieszczelnością koła. Aby możliwe było zlokalizowanie miejsca, z którego uchodzi powietrze, należy dokładnie obejrzeć całą oponę. Czasem zdarza się, że np. po najechaniu na gwóźdź wbije się on w taki sposób, że nie jest widoczny i stanowi uszczelnienie dla otworu, dzięki czemu powietrze prawie w ogóle nie ucieka. Jednak w takiej sytuacji szczelność trzeba jak najszybciej naprawić, ponieważ gdy gwóźdź wsunie się zbyt głęboko, powietrze zejdzie natychmiast.

Często podczas schodzenia powietrza znaczenie ma rozmiar opon. Ciężej uszkodzić wielkie i grube gumy. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest nieszczelność zaworu lub także niedokładne przyleganie zaworu do felgi. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wymiana zaworu na nowy. Czasem warto w pierwszej kolejności sprawić jaki jest stan obręczy obok kołnierza, ponieważ winna może się okazać korozja.

Jaki rozmiar opon

Inne przyczyny schodzenia powietrza z opon

Zastanawiając się jakie opony letnie wybrać i decydując się na ich wymianę po zimie, warto także pamiętać, że leciwe felgi mogą się tak korodować, że przez perforacje zaczyna uciekać powietrze. Problem powolnego spadku ciśnienia ma także miejsce w felgach, które zostały wykonane ze stopów lekkich metali i skręcono je z dwóch części. Winą może być także uszczelka, która z czasem parcieje i nie trzyma szczelności.

Jak często należy kontrolować ciśnienie w oponach?

Ciśnienie w oponach należy kontrolować regularnie. Jest to niezwykle istotna kwestia. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest sprawdzanie jej minimum raz w miesiącu, a także przed każdą długą podróżą. Aby było to możliwe, niezbędne będzie wyposażenie się w dobrej jakości kompresor do auta, który posiada wskaźnik ciśnienia. Osoby, które posiadają więcej niż jedno auto, powinny posiadać taki sprzęt w domu, w innym wypadku można skorzystać z ogólnodostępnego wskaźnika dostępnego na stacjach paliw, a także u wulkanizatorów.

Czy w momencie uchodzenia powietrza z koła konieczna jest jego wymiana?

Bardzo często kierowcy zastanawiają się, czy kiedy powietrze zacznie uchodzić z koła konieczna jest jego wymiana. Wszystko zależy od tego, czy ciśnienie uchodzi powoli, czy spada bardzo szybko. Oczywiście w niemal każdej sytuacji bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wymiana koła na zapasowe. Z kolei uszkodzoną oponę należy oddać do wulkanizatora. Wymiana opony ma szczególnie duże znaczenie, kiedy auto porusza się po drodze ekspresowej lub autostradzie.

Warto zaznaczyć, że w wielu samochodach jest wbudowana specjalna czujka ciśnienia powietrza. Kierowca przez cały czas widzi aktualne pomiary na komputerze pokładowym. Dzięki temu może on monitorować ciśnienie, a system ostrzega o nagłym zmniejszaniu się ciśnienia. Warto zaznaczyć, że istnieje także możliwość dokupienia takiego sprzętu do starszego pojazdu, który nie ma go wbudowanego.

Objawy złego eksploatowania ogumienia

Warto zaznaczyć, że opony to jeden z najbardziej narażonych elementów pojazdu, ponieważ ma ciągły kontakt z podłożem. Zaleca się ich wymianę mniej więcej co 5 lat. Na oponach z pewnością nie należy oszczędzać. Od nich zależy także to, jak szybko samochód wyhamuje przed przeszkodą. Bardzo często kierowcy ruszają agresywnie lub pokonują zakręty z duża prędkością. Tego typu działanie bardzo negatywnie odbija się na eksploatacji ogumienia.