Jak dbać o wycieraczki samochodowe?

Jak dbać o wycieraczki samochodowe?30.08.2021
Jeśli posiadasz samochód, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie dbanie o jego stan techniczny.

Utrzymywanie wszystkich najważniejszych elementów auta w sprawności gwarantuje większe poczucie bezpieczeństwa podczas podróży i chroni przed niechcianymi wydatkami. Warto zaznaczyć, że zasada ta dotyczy również tych małych, niepozornych elementów samochodu. Takich jak wycieraczki do szyb. W jaki więc sposób o nie zadbać, by służyły jak najdłużej?

Stan wycieraczek samochodowych często jest przez kierowców bagatelizowany. Odkładanie ich wymiany na „wieczne jutro” lub nieprzykładanie uwagi do dbania o nie w odpowiedni sposób nie jest jednak najlepszym pomysłem. Wytarte, wygięte czy połamane wycieraczki nie tylko zwiększają ryzyko spowodowania wypadku na drodze, ale również mogą być powodem pojawienia się rys na szybach auta. Warto przypomnieć sobie zasady, według których należy postępować, by nasze wycieraczki długo cieszyły się dobrym stanem i wysokim poziomem skuteczności w nawet najtrudniejszych warunkach atmosferycznych – takich jak deszcz, mróz czy śnieg. Od czego więc zacząć?

1. Dbaj o czystość piór wycieraczek

Mimo że może się to wydawać działaniem przesadnym, wcale nim nie jest. Regularne czyszczenie piór wycieraczek samochodowych sprawi, że będą lepiej pracowały i wolniej się zużywały. Zalegające pod gumami zanieczyszczenia (takie jak na przykład piasek) w sposób mechaniczny będą je przecierać, a co więcej – mogą nawet uszkodzić szybę. Dodatkowo – zatłuszczone wycieraczki nie będą należycie spełniały swojej czyszczącej funkcji. W połączeniu z wodą zaczną tworzyć na szybie smugi i zamglenia, które pogorszą widoczność kierowcy.

Dla lepszego efektu – podczas czyszczenia wycieraczek – należy również umyć szybę. Jeśli nie masz pod ręką specjalnego płynu do szyb – użyj do tego wody, delikatnego detergentu i gąbki.

2. Używaj wycieraczek w poprawny sposób

Często popełnianym błędem jest używanie wycieraczek samochodowych w nieodpowiedni sposób, który tylko przyspieszy ich zużycie. Warto pamiętać o kilku istotnych zasadach dotyczących korzystania z „piór”:

  • nie włączaj wycieraczek, gdy nie są potrzebne – stosowanie ich na suchej szybie doprowadza do zwiększenia siły tarcia i w efekcie uszkodzenia gumy,
  • nie używaj wycieraczek, kiedy szyby auta pokryte są szronem lub, co gorsza, lodem – postępując inaczej, możesz spodziewać się wytarcia lub wyrw w gumie, a nawet zarysowania szyby.

3. Zwracaj uwagę na pory roku

Wycieraczki w samochodach są takim elementem, który mocno uzależniony jest od warunków atmosferycznych i pór roku. Jak można się domyślić – najbardziej eksploatowane są one jesienią i zimą, kiedy to mamy do czynienia z dużymi opadami deszczu i śniegu, a także z mrozem i niskimi temperaturami.

Jesienią należy zawsze pamiętać, by kontrolować zużycie „piór”, a także o systematycznym ich czyszczeniu z piasku i szczątków liści czy nasion spadających z drzew.

Jak dbać o wycieraczki samochodowe

Zimą natomiast należy przestrzegać głównej zasady, która mówi, by nie odrywać na siłę przymarzniętych do szyby wycieraczek. Takie działanie często kończy się pęknięciem gumy przylegającej do zmarzniętej szyby. Aby uchronić się przed tymi przykrymi konsekwencjami, lepiej jest użyć specjalnego płynu odmrażającego, za pomocą którego w bezpieczny sposób odczepimy wycieraczki od szyby. Jeśli brakuje płynu pod ręką, zalecane jest, aby użyć nawiew na szybę przednią oraz użyć ogrzewania szyby (część pojazdów posiada nie tylko elektryczne ogrzewanie szyby tylnej, ale także przedniej).

Systematyczne sprawdzanie stanu technicznego wycieraczek może oszczędzić nam przykrych sytuacji podczas podróży oraz niespodziewanej wymiany piór w najmniej odpowiednim momencie. To, w połączeniu z regularnym czyszczeniem ich i dbaniu o to, aby nie brakowało płynu do spryskiwaczy, pozwoli nam prowadzić samochód z dobrą widocznością drogi oraz otoczenia. Nie oszczędzajmy na bezpieczeństwie.